Kanama (Pıhtılaşma) Bozuklukları: Bir An Önce Doktora Gitmelisiniz

Kanama (Pıhtılaşma) Bozuklukları: Bir An Önce Doktora Gitmelisiniz

Kanama Bozukluğu Nedir? Kanama bozukluğu, kanınızın normal bir şekilde pıhtılaşmasını engelleyen bir durumdur. Koagülasyon olarak da bilinen pıhtılaşma işleminde kan sıvıdan katıya dönüşür. Yaralandığınızda kanınız, büyük oranda kan kaybetmenize engel olmak için normal bir şekilde pıhtılaşmaya başlar. Bazen, kanın düzgün bir şekilde pıhtılaşmasını engelleyen bazı durumların sonucunda kanama ağırlaşabilir ya da kanamanın süresi uzayabilir. Kanama bozukluğu vücudun hem içinde hem de dışında anormal kanamaya neden olabilir. Bazı bozukluklar vücudun dışına çıkan kanın miktarında artışa yol açabilir. Bazı bozukluklar ise cildin altında ve beyin gibi hayati organlarda kanamaya yol açabilir.

Kanama (Pıhtılaşma) Bozuklukları Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Kanama bozukluklarıyla ilişkili komplikasyonların çoğu tedavi ile önlenebilir ve kontrol altına alınabilir. Fakat ihmal edildiği takdirde hayati durumlara yol açabilir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Kanama bozukluğu belirtileri gösteriyorsanız bir an önce doktora gitmeniz önemlidir. Acil tedavi almanız, oluşabilecek muhtemel komplikasyonların önlenmesine yardımcı olacaktır.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Kanama (Pıhtılaşma) bozuklukları için İç Hastalıkları (Dahiliye), Hematoloji (Kan Hastalıkları) bölümlerine gidilir.

Kanama (Pıhtılaşma) Bozukluklarının Nedenleri

Kanama bozuklukları, kan düzgün bir şekilde pıhtı oluşturamadığında görülür. Kanın pıhtılaşması için vücudun pıhtılaşma faktörü, kan hücreleri ve trombositlere ihtiyacı vardır. Normalde trombositler damarların yaralanan ve hasar gören yerlerinde bir araya gelerek tıpa görevi görürler. Trombositlerin bir araya gelmesi kanın damarların dışına çıkmasını engeller.

Kanama bozukluğu olan kişilerde ise pıhtılaşma faktörleri ve trombositler olması gerektiği gibi çalışmaz ya da yeterince bulunmaz. Kan gerektiği gibi pıhtılaşmadığında, gerekenden uzun süren kanamalar ya da yoğun kanamalar görülür. Ayrıca kaslarda, eklemlerde ve vücudun diğer kısımlarında aniden kanama görülebilir.

Kanama bozukluklarının çoğu kalıtsaldır. Yani, aileden çocuğa geçer. Ancak, bazı bozukluklar karaciğer hastalıkları gibi sağlık sorunlarının sonucunda görülebilir.

Kanama hastalıkları şunlardan dolayı görülebilir:
Kandaki alyuvar hücrelerinin sayısının azalması
K vitamini eksikliği
Bazı ilaçların yan etkileri

İlaçlar, kandaki antikoagülan denilen pıhtılaşma faktörlerini etkileyebilir.

Kanama (Pıhtılaşma) Bozukluklarının Türleri

Kanama bozuklukları kalıtsal ya da edinilmiş olabilir. Kalıtsal bozukluklar genetikler aracılığıyla kişiye geçer. Edinilmiş bozukluklar hayatın ilerleyen aşamalarında gelişebilir ya da aniden ortaya çıkabilir. Bazı kanama bozuklukları kazalar ve yaralanmaların sonrasında aşırı kanamadan dolayı ortaya çıkabilir. Diğer bozukluklarda ise hiçbir neden olmaksızın aniden ağır kanamalar görülebilir.

Farklı kanama bozuklukları bulunur ancak en yaygın görülenleri şunlardır:
  • Hemofili A ve B, kandaki pıhtılaşma faktörü seviyeleri düşük olduğunda görülür. Bu durum eklemlerde şiddetli ve anormal kanamalara yol açar. Hemofili nadiren görülse de hayatı tehlikeye atacak komplikasyonlara neden olur.
  • Faktör II, V, VII, X ya da XII eksiklikleri, kanda pıhtılaşma sorunları ve anormal kanama sorunlarıyla ilişkilidir.
  • Von Willebrand hastalığı, kalıtsal kanama bozuklukları arasında en yaygın görülenidir. Bu durum kanda bulunan ve kanın pıhtılaşmasına yardımcı olan von Willebrand faktörü eksik olduğunda ortaya çıkar.

Kanama (Pıhtılaşma) Bozukluklarının Belirtileri

Belirtiler, yaşanan kanama bozukluğunun türüne bağlı olarak değişir.

Temel belirtiler arasında şunlar bulunur:
Vücutta kolayca oluşan morluklar
Regl dönemlerinin ağır geçmesi
Burnun sık sık kanaması
Küçük kesiklerin ya da yaraların çok fazla kanaması
Eklemlerde kanamaların olması

Bu belirtilerden birini ya da birden fazlasını yaşıyorsanız bir an önce doktorunuzdan randevu alın. Doktorunuz hastalığınızı teşhis edebilir ve kanınızda görülen belli hastalıklarla ilişkilendirilen komplikasyonların önlenmesine yardımcı olabilir.

Kanama (Pıhtılaşma) Bozuklukları Nasıl Teşhis Edilir?

Kanama bozukluğunu teşhis edebilmek için doktorunuz size belirtilerinizi ve sağlık geçmişinizi soracaktır. Fiziksel muayene de yapılır.

Muayene sırasında şunları mutlaka belirtin:
Yaşadığınız sağlık sorunları
Kullandığınız ilaçlar ve takviyeler
Yakın zamanda travma ya da düşme yaşatıp yaşamadığınız
Kanamaların ne sıklıkla görüldüğü
Kanamaların ne kadar sürdüğü
Kanamalar başlamadan önce yaptığınız şeyler

Doktorunuz bu bilgileri edindikten sonra teşhis koymak için bazı testler yapar.

Bu testler arasında şunlar bulunur:
Tam kan sayımı ile vücutta bulunan alyuvar ve akyuvar hücrelerinin miktarı ölçülür.
Trombositlerin bir araya toplanıp toplanmadığını kontrol eden trombosit toplama testi yapılır.
Kanın kanamayı ne kadar hızlı bir şekilde pıhtılaştırdığını belirleyen kanama zamanı testi yapılır.

Kanama (Pıhtılaşma) Bozukluklarının Tedavisi

Tedavi seçenekleri, kanama bozukluğunun türüne ve ciddiyetine bağlı olarak değişir. Tedavi ile kanama bozukluğu iyileştirilemezse belirtilerin hafifletilmesi sağlanır.

Kanama (Pıhtılaşma) Bozukluklarının Komplikasyonları

Komplikasyonlar genelde kanama bozuklukları çok geç tedavi edildiğinde ortaya çıkar.

Kanama bozukluklarının sık görülen komplikasyonları:
Bağırsaklarda kanama
Beyinde kanama
Eklemlerde kanama
Eklem ağrısı

Komplikasyonlar hastalık şiddetliyse ve aşırı kan kaybına neden oluyorsa ortaya çıkabilir.

!Kanama bozuklukları özellikle hızlı bir şekilde tedavi edilmediğinde kadınlar için tehlikeli olabilir. Tedavi edilmeyen kanama bozuklukları doğum, düşük ve kürtaj sırasında aşırı kanama riskini artırır. Bu durum, kanın dokulara oksijen taşıyan alyuvarları yeterince üretmemesi olarak açıklanan anemi hastalığına neden olabilir. Anemi zayıflığa, nefes darlığına ve sersemliğe neden olabilir.

!Kadınlarda endometriyoz varsa, bu durum karın ve pelvik bölgede gizli kalabileceğinden kişinin fark edemeyeceği şekilde aşırı bir kan kaybı yaşanabilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...