Karaciğer Biyopsisi: Hayati Organ Karaciğer…

Karaciğer Biyopsisi: Hayati Organ Karaciğer…

Karaciğerin biyopsisi küçük miktarda karaciğer dokusunun cerrahi olarak çıkarıldığı ve bir patolog tarafından laboratuvarda analiz edilebildiği tıbbi bir prosedürdür. Karaciğer biyopsileri genellikle karaciğerdeki anormal hücrelerin varlığını, kanser hücreleri gibi algılamak veya siroz gibi hastalık süreçlerini değerlendirmek için yapılır. Kan veya görüntüleme testleri karaciğerinizde sorunlar olduğunu gösteriyorsa doktorunuz bu testi isteyebilir. Karaciğer hayati bir organdır. Temel metabolik süreçlerden sorumlu proteinler ve enzimler üretir, kanınızdaki kirleri temizler, enfeksiyonla savaşmaya yardımcı olur ve temel vitaminleri ve besinleri depolar.

Karaciğer Biyopsisi Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Neden Önemlidir?

Karaciğerinizdeki sorunlar sizi çok hasta edebilir veya ölüme götürebilir. Bu nedenle karaciğerinizde ciddi hastalıkların tespiti için karaciğer biyopsisi yapılır.

Karaciğer Biyopsisinin Riskleri

Cildin kırılmasını gerektiren herhangi bir tıbbi işlem, enfeksiyon ve kanama riskini taşır. Karaciğer biyopsisi için kesi alanı küçüktür ve iğne biyopsileri daha az invazivdir, bu yüzden risk çok daha düşüktür.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Karaciğer rahatsızlığı için Genel Cerrahi, İç Hastalıkları (Dahiliye) bölümlerine gidilir.

Neden Bir Karaciğer Biyopsisi Yapılır?

Bir bölgeye enfekte olup olmadığını, iltihaplı veya kanserli olup olmadığını belirlemek için doktorunuz biyopsi isteyebilir.

Bir doktorun test edeceği belirtiler şunları içerir:

 • Sindirim sistemi sorunları
 • Kalıcı karın ağrısı
 • Sağ üst kadran abdominal kitle
 • Karaciğere işaret eden laboratuvar testleri

Karaciğer biyopsisi genellikle, diğer karaciğer testlerinden anormal sonuçlar almanız, karaciğerinizde tümör veya kitleniz olması veya tutarlı, açıklanamayan ateşten muzdarip olmanız durumunda yapılır.

Tomografi veya röntgen gibi görüntüleme testleri, endişe alanlarının belirlenmesine yardımcı olabilirken, kanserli ve kanserli olmayan hücreler arasında ayrım yapamaz. Bunun için biyopsiye ihtiyacınız var.

Biyopsiler tipik olarak kanserle ilişkili olsa da, doktorunuz bu testi yaptırması kanseriniz olduğu anlamına gelmez. Biyopsiler ayrıca doktorların kanserden başka bir durumun belirtilere neden olup olmadığını görmesini sağlar.

Karaciğer biyopsisi bir dizi karaciğer rahatsızlığını teşhis etmek veya izlemek için kullanılabilir.

Karaciğeri etkileyen ve biyopsi gerektirebilecek bazı durumlar şunlardır:

 • Alkolik karaciğer hastalığı
 • Otoimmün hepatit
 • Kronik hepatit (B veya C)
 • Hemokromatoz (kanda çok fazla demir)
 • Alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı (FLD)
 • Birincil biliyer siroz (karaciğerde skarlaşmaya yol açar)
 • Birincil sklerozan kolanjit (karaciğerin safra kanallarını etkiler)
 • Wilson hastalığı (vücutta aşırı bakırın neden olduğu kalıtsal ve dejeneratif bir karaciğer hastalığı)

Karaciğer Biyopsisi Nasıl Hazırlanır

Biyopsi, hastanın kısmında daha fazla hazırlık gerektirmez. Durumunuza bağlı olarak doktorunuz sizde şunları isteyebilir:

 1. Fizik muayene yapılmanızı ve tam bir tıbbi geçmişinizi
 2. Ağrı kesiciler, antikoagülanlar ve bazı takviyeleri dahil olmak üzere kanamayı etkileyen herhangi bir ilacı almayı kesmenizi
 3. Kan testi için kanını aldırmanızı
 4. İşlemden sekiz saat öncesinden itibaren bir şey yiyip içmemek
 5. Birilerinin sizi eve götürmesini sağlamak

Karaciğer Biyopsisi Nasıl Yapılır

İşlemden hemen önce, bir hastane elbisesine dönüşeceksin. Doktorunuz rahatlamanıza yardımcı olmak için intravenöz (IV) bir hat ile yatıştırıcı verecektir.

Üç temel karaciğer biyopsisi türü vardır.

 • Perkütan: İğne biyopsisi olarak da adlandırılan bu biyopsi, karın içinden ve karaciğere ince bir iğne yerleştirilmesini içerir. Mayo Clinic karaciğer biyopsisi en yaygın türü olduğunu belirtiyor.
 • Transjuguler: Bu prosedür boyunda küçük bir insizyon yapılmasını içerir. Boyundaki juguler venden ve karaciğere ince bir esnek tüp yerleştirilir. Bu yöntem, kanama bozukluğu olan kişiler için kullanılır.
 • Laparoskopik: Bu teknik, numuneyi batında küçük bir insizyonla toplayan tüp benzeri aletler kullanır.

Doktorunuzun size vereceği türdeki anestezi türü, hangi tür karaciğer biyopsisi uyguladıklarına bağlı olacaktır. Perkütan ve transjugular biyopsiler lokal anestezi kullanır, yani sadece etkilenen bölge uyuşturulur. Laparoskopik biyopsiler genel anestezi gerektirir, bu nedenle prosedür sırasında derin, ağrısız bir uykuda olacaksınız.

Biyopsiniz tamamlandığında, herhangi bir ensizyon yaraları dikişlerle kapatılacak ve düzgün bir şekilde bandajlanacaktır. Genellikle doktorlar vital bulgularınızı takip ederken prosedürden sonra birkaç saat yatakta yatmak zorunda kalacaksınız.

Doktorunuzdan onay aldıktan sonra, eve gitmekte özgürsünüz. Önümüzdeki 24 saat boyunca kolay ve dinlenmelisiniz. Bununla birlikte, birkaç gün sonra normal yaşantınıza geri dönebilmeniz gerekir.

Karaciğer Biyopsisi Sonrası

Doku örneği alındıktan sonra test için bir laboratuvara gönderilecektir. Bu birkaç hafta sürebilir. Sonuçlar geri döndüğünde, doktorunuz sizi arayacak veya sonuçları paylaşmak için takip randevusu isteyecektir. Bir tanıya ulaşıldığında doktorunuz tavsiye edilen tedavi planlarını ya da sonraki adımları sizinle tartışacaktır.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...