Karaciğer için Takviye İlaçlar Kullanmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Karaciğer için Takviye İlaçlar Kullanmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Karaciğeriniz, en büyük ve en önemli organınızdır. Yiyeceklerden sağlanan enerjinin saklanması ve gerekli görüldüğünde harcanmasını sağlamasının yanı sıra, vücudunuzda doğal bir filtre görevi görür. Karaciğeriniz, kanınızdaki zararlı maddeleri ve toksinleri alır ve sisteminizden dışarı atılmasını sağlar. Bu organın sağlığınız için ne kadar önemli olduğu düşünüldüğünde takviye üreten firmaların karaciğer için de takviye üretmeleri hiç de şaşılacak bir şey değildir. Piyasada “Karaciğer Koruyucu”, “Karaciğer Detoksu” veya “Karaciğer Kurtarıcı” gibi isimlerle satılan pek çok karaciğer takviye ilacı bulunmaktadır. Peki bu takviyeler gerçekten de işe yarar mı? Bu ilaçları kullandığınızda vücudunuza ihtiyacı olan detoksu sağlar mısınız? Aslında, karaciğer takviye ilaç şişelerinin üstünde yazan pek çok vaat araştırmalarla desteklenmemektedir. Buna rağmen bazı araştırmalar, boğadikeni ve enginar yapraklarının karaciğer hastalıklarında faydalı olduğunu ortaya koymuştur. Bu takviyelerin karaciğer fonksiyonlarını düzeltip geliştirdiği henüz kanıtlanmayan bir durumdur.

Karaciğer için Takviye Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Dipnot:

Takviye almanın karaciğerinizi temizleyeceğine ya da koruyacağına dair yeterli kanıt bulunmamaktadır. Yine de sağlıklı bir yaşam tarzı karaciğerinizin sağlık durumunu geliştirecektir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Karaciğer için kullanılması önerilen takviye ilaçlar büyük vaatlerde bulunur fakat bu vaatler araştırmalarla ve çalışmalarla desteklenmemektedir. Bu takviyelerden kullanmayı düşünüyorsanız kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Karaciğer rahatsızlığı için Genel Cerrahi, İç Hastalıkları (Dahiliye) bölümlerine gidilir.

Karaciğer Takviyelerinin Vaatleri

Karaciğer takviyelerinin etiketlerinde bu ürünlerin detoks etkisi yaptığı, karaciğerinizi düzelttiği ve karaciğeri kurtardığı yazar. Karaciğerinizin yıllarca işlemeye zorlandığı alkolün, vücutta biriken yağın, şekerin ve diğer tüm zararlı maddelerin zararlı etkilerinin bu takviyelerle yok edileceği iddia edilmektedir.

Karaciğer takviyelerinin satıldığı internet sitelerindeki vaatler:

  • Karaciğer fonksiyonunu ve sağlığını artırır.
  • Hasar gören karaciğer hücrelerini korur.
  • Yeni karaciğer hücrelerinin gelişmesini sağlar.
  • Karaciğere detoks yapar.
  • Karaciğerde kan akışını artırır.

Üreticiler bu doğal takviyelerin, karaciğerinizi düzelterek karaciğerin işleyişini en üst düzeye taşıyacağını iddia etmektedir. Ayrıca bu üreticiler, ürünlerinin size daha fazla enerji vereceğini, bağışıklık sisteminizi güçlendireceğini, kilo vermenize yardımcı olacağını hatta moralinizi düzelteceğini de vaat etmektedirler.

Karaciğer Nasıl Çalışır?

Yaklaşık 1 kilogram olan karaciğerin neredeyse 500 farklı işi vardır. Karaciğeriniz yediğiniz her şeyi işlemden geçirir. Mideniz ve bağırsaklarınız yediğiniz yemekleri sindirdikten sonra aldığınız besinler kan dolaşımınızın aracılığıyla filtrelenmek için karaciğerinize gider.

Karaciğer, yağları yıkarak enerjiyi açığa çıkarır. Vücudunuzun yağları yıkması ve emilimini gerçekleştirmesi için safra denen sarı yeşil maddeyi üretir.

Bu organ şeker metabolizmasına da dâhildir. Karaciğer, glikozu kanınızdan alıp glikojene dönüştürerek depolar. Kan şekeriniz dipleri gördüğünde karaciğeriniz glikojen salınımı yaparak bu seviyeyi düzenler. Alkol tükettiğinizde, ilaç kullandığınızda veya zararlı diğer maddeleri vücudunuza aldığınızda karaciğeriniz bu maddeleri kanınızdan çeker. Sonra bu maddeleri temizleyebilir veya idrar ve dışkı yoluyla vücudunuzdan atabilir.

Takviyelerde Kullanılan Maddeler

Karaciğer takviyelerinin birçoğu boğa dikeni, enginar yaprağı ve karahindiba kökü kombinasyonundan oluşur.

1 Boğa Dikeni

Boğa dikeni 2000 yılı aşkındır hastalıkları tedavi etmek için kullanılır. Bu bitki genellikle karaciğer hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Boğa dikenindeki aktif madde silimarindir ve birçok doğal bitkide bulunur.

Laboratuvar çalışmaları, silimarinin karaciğer dokularını yenilemeye yardımcı olduğunu, iltihaplanmayı azalttığını ve karaciğer hücrelerini oluşabilecek hasarlardan koruduğunu ortaya koymuştur. Yapılan çalışmalar, boğa dikeninin faydaları konusunda farklı sonuçlar ortaya koymuştur.

Kemoterapi tedavisi gören çocuklarda yapılan bir çalışmada, boğa dikeni takviyesi kullanan çocukların 28 gün sonra karaciğerlerindeki hasarların azaldığı ortaya konmuştur.

Silimarinin siroz, hepatit B ve hepatit C hastaları üzerindeki etkilerini inceleyen pek çok çalışma bulunmaktadır. Bu durumlarda boğa dikeni kullanımını inceleyen 18 çalışma gözden geçirilmiştir ve bu takviyenin karaciğer hastalıklarında ve bu hastalıktan kaynaklı ölümlerde plasebo tedaviden daha etkili olmadığı görülmüştür. Ancak, bu incelemenin yapıldığı pek çok çalışma yeterli kalitede değildir.

Boğa dikeni takviyesini kullanmak güvenli olarak düşünülebilir. Yine de bazı kişiler boğa dikeni kullandıklarında alerjik reaksiyonların ortaya çıktığını belirtmişlerdir. Boğa dikeni takviyesi kan şekerini düşürdüğünden diyabeti olan kişiler kullanmadan önce mutlaka doktorlarına danışmalılardır.

2 Enginar Yaprağı

Enginar yaprağı antioksidan özelliğe sahiptir ve karaciğeri korur. Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar, enginar yaprağının karaciğer hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olduğunu gösteriyor.

2016 yılında yapılan bir çalışma, alkolden kaynaklanmayan karaciğer yağlanmasında enginar yaprağının plasebo tedaviye göre karaciğer hasarını azalttığını ortaya koymuştur. Ancak, enginar yaprağının klinik faydalarını anlamak için daha fazla çalışma yapılması gerekmektedir.

3 Karahindiba Kökü

Karahindiba karaciğer hastalıklarını tedavi etmek için kullanılsa da faydalı olduğuna dair yeterli kanıt bulunmamaktadır. Karahindiba kökünün güvenli olup olmadığının anlaşılması için daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.

4 Diğer Bitkiler

Boğa dikeni, enginar ve karahindibanın dışında karaciğer takviyelerinin içinde pek çok şey bulunmaktadır. Bu bitkilerin arasında kıvırcık labada otu, alıç ve chanca piedra vardır.

Bu bitkilerin karaciğer üzerine etkisini gösteren çalışmalar hala yetersiz seviyededir.

Karaciğerinizi Sağlıklı Tutmanın Yolları

Karaciğeriniz için ideal sağlık koşullarını oluşturmak için ipuçları:

Kaynak: https://www.healthline.com

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...