Karaciğer Yağlanması – Yaşam Tarzınızı Değiştirin

Karaciğer Yağlanması – Yaşam Tarzınızı Değiştirin

Karaciğer vücudumuzdaki en büyük ikinci organdır. Kanımızdaki zararlı maddeleri ayrıştırmak ve tükettiğimiz gıdaları işlemek gibi geniş rolleri üstlenir. Karaciğerde hafif düzeyde yağ bulunması normaldir. Karaciğer genel olarak kendisini yenileyebilen bir organdır fakat düzenli ve tekrarlayan bir şekilde zarar görmesi durumunda kalıcı yaralar oluşur. Bu duruma siroz denir. Erken döneminde karaciğer yağlanması tersine çevrilebilir. Bunun için yaşam şeklinizi ya da diyetinizi değiştirmeniz, kilo vermeniz ya da egzersiz yapmanız yeterli olacaktır

Karaciğer Yağlanması Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Karaciğer Yağlanmasını Nasıl Anlarım?

Yorgunluk, kilo kaybı, kuvvet kaybı, kaburgaların altında rahatsızlık hissi, zihin bulanıklığı gibi belirtilere neden olur.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Karaciğer yağlanması endişe gerektirmeyen bir hastalıktır fakat ihmal edilirse siroz gibi ölüme götürecek rahatsızlıklarıda beraberinde getirir. Bu sebepten yaşam tarzınızı değiştirmelisiniz.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Karaciğer yağlanması durumunda İç Hastalıkları (Dahiliye) yada Gastroenteroloji bölümlerine gidebilirsiniz.

Karaciğer Yağlanması Belirtileri

Karaciğer yağlanması erken dönemde herhangi bir belirtiye yol açmaz. Genellikle başka sorunların tespiti için kullanılan kan tahlili gibi testlerle ortaya çıkmaktadır. Belki bir doktor, fiziksel muayene esnasında karaciğer büyümesi tespit edebilir.

Karaciğer yağlanmasının vücuda zararları çok ilerlerse aşağıdaki belirtilere yol açabilir:

 • Yorgunluk
 • Kilo kaybı
 • Kuvvet kaybı
 • Sağ üst karında, kaburgaların altında rahatsızlık hissi
 • Zihin bulanıklığı

Karaciğer yağlanması siroza dönüşürse aşağıdaki belirtiler ortaya çıkabilir:

 • Sarılık (cildin ve göz beyazının sararması)
 • Ciltte kaşıntı
 • Ayaklarda, ayak bileklerinde, bacakta veya karında şişme
 • Karaciğer fonksiyonlarının zayıflaması

Siroz, karaciğer yetmezliğine ve ölüme neden olabilen bir hastalıktır.

Karaciğer Yağlanması Nedenleri

Karaciğer Yağlanması Nasıl Teşhis Edilir?

Karaciğer Yağlanması Tedavisi

Bitkisel Tedavi

15-20 adet maydanoz yaprağı, 1 limon ve bir su bardağı suyu blenderde 1-2 dakika karıştırın ve kahvaltıdan 15-20 dakika önce için. Buna 15 gün devam edin ve 5 gün ara verdikten sonra 15 gün daha kullanın. Cildiniz karaciğerinizin aynasıdır. Eğer vücudunuzdaki sivilceler artıyor ise büyük ihtimalle karaciğerinizde zararlı enzimler birikmektedir. Karaciğer yağlanmasının bir diğer belirtisi ise sabah uyandığınızda yorgun olmanızdır.

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...