Karadul Örümceği Isırması Nedeniyle Zehirlenmeler

Karadul Örümceği Isırması Nedeniyle Zehirlenmeler

Karadul örümcekleri kolayca tanınabilir. Bu örümcekler dolgun, siyah ve parlak olup karınlarında kum saati şeklinde kırmızı bir iz bulunur. Bazen, bu kırmızı iz farklı şekillerde olabilir. Bazen, örümceğin sırtında da kırmızı izler olabilir. Bu örümcek türü, adını tarihsel olarak raporlanan çiftleşme davranışından alır. Çiftleşmeden sonra, bazı türlerin dişileri erkek partnerlerini öldürür ve sonrasında yer. Bu durum dişi örümcekleri dul bırakır. Bu davranış, türe, dişinin yaşına ve açlık düzeyine bağlıdır. Bu örümcek türü dünyanın her yerinde bulunur. Amerika Birleşik Devletleri'nin her yerinde bulunsa da en çok Güney ve Batı eyaletlerinde yaygındır.

Karadul Zehirlenmesi Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Bu örümcekler saldırgan değillerdir ve sadece tehdit altında olduklarında ısırırlar. Isırıklar genellikle ölümcül değildir fakat yine de bazı ciddi ve rahatsız edici belirtilere neden olabilirler.

Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Karadul sizi ısırırsa hemen tıbbi tedavi almalısınız.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Böcek ısırmaları için Acile yada İç Hastalıkları (Dahiliye) bölümüne gidilir. Daha hafif şişme ısırıklar için Deri ve Zührevi Hastalıkları (Dermatoloji) bölümüne de gidebilirsiniz.

Karadul Zehirlenmesinin Belirtileri

Karadul sizi ilk ısırdığında genellikle küçük bir iğnenin batması gibi hissedersiniz. Örümceği ısırırken yakalamadığınız sürece ilk başta ısırıldığınızı fark etmeyebilirsiniz. Bazı durumlarda, ısırık hemen acı verebilir.

Isırmanın etrafındaki bölge büyük ihtimalle kızarmaya ve şişmeye başlar.

Isırıldıktan birkaç saat sonra daha ciddi belirtiler oluşmaya başlar. Bazen, daha ciddi belirtiler, ısırıldıktan yaklaşık 15 dakika sonrasında gelişebilir.

En sık olarak, ısırığın olduğu bölgeyle sınırlı olmayan acılarla karşılaşırsınız. Özellikle göğsünüzde ve karnınızda ağrı hissedebilirsiniz. Bu bölgelerdeki kaslar, şiddetli kas spazmları nedeniyle kasılır ve sertleşir. Sırtınız ve omuzlarınız da acıyabilir.

Yaşayabileceğiniz diğer belirtiler şunlardır:
Diyaframın felce uğramasından dolayı solunum zorluğu
Mide bulantısı
Titreme
Tansiyonda ciddi bir artış
Tansiyondaki değişiklikler nedeniyle kısmen ortaya çıkabilecek baş ağrısı
Terleme
Zayıflık
Ateş

!Nadir ve aşırı durumlarda, karadul zehirlenmesi nöbetlere ve hatta ölüme yol açabilir.

!Ölüm genellikle sağlıklı yetişkinlerde meydana gelmez. Gençler, yaşlılar ve bağışıklık sistemi zayıflamış olanlar, karadul ısırmasından kaynaklanan ciddi komplikasyonlara ve ölüme daha yatkındır.

!Isırılan ya da ısırıldığından şüphelenen kişilerin hemen tıbbi tedavi alması gerekir.

Karadul Neden Isırır?

Karadul, tekrar ısırmaz ve saldırgan değildir. Bu örümcekler sizi tekrar ısırmaya çalışmazlar. Bunun yerine, sadece kendilerini savunma amaçlı veya tehdit altında hissettiklerinde ısırırlar.

Karadullar kayalar, yapraklar veya tahta yığınları gibi karanlık, gizli yerlerde yaşarlar. Yanlışlıkla ısırılabileceğiniz için sakın eldiven kullanmadan karadulu hareket ettirmeyin veya rahatsız etmeyin.

Garajlardan veya bodrum katları gibi karanlık yerlerden eşya çıkarırken eldiven giymelisiniz. Karadul örümcekleri bu tür bölgelerde yaşayabilir.

Bu örümcekler, şu tür karanlık yerlerde de saklanabilir:
Özellikle karanlık bir yerde muhafaza edilen ayakkabıların içinde
Kullanılmayan battaniye yığınlarının arasında
Sundurma mobilyaların çatlaklarında
Duvardaki taşların arasında

Karadul Zehirlenmesinin Tedavisi

Karadul ısırığının tedavisi, sağlık durumunuza, yaşadığınız belirtilere ve ısırığın şiddetine bağlı olarak değişecektir.

Ağrınızı hafifletmesine yardımcı olması için ilaç verilebilir. Ayrıca karadul ısırmasıyla birlikte gelen yüksek tansiyonun düşürülmesine yardımcı olacak ilaçlar da verilebilir.

Isırma daha şiddetli ise, zehirli ısırığı tedavi etmek için kullanılan bir antitoksin olan kas gevşeticilere veya antivenomlara ihtiyacınız olabilir. Bazı durumlarda hastaneye yatırılmanız gerekebilir.

Karadul sizi ısırdıysa hemen bir doktora veya acil servise gitmelisiniz.

Hastaneye ya da acile giderken yapabileceğiniz bazı şeyler vardır:
Isırılan yeri sabunla iyice yıkayın.
10 dakika boyunca ıslak bez veya buz torbasını aralarda 10 dakika bekleyerek ısırılan bölgeye uygulayabilirsiniz.
Mümkünse ısırılan yeri yüksek tutun. Örneğin, elinizden ısırıldıysanız, kolunuzu başınızın üzerinde tutun. En kısa sürede hastaneye gitmeniz gerektiğini unutmayın.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...