Karın Apsesi: Travmalara Dikkat!

Karın Apsesi: Travmalara Dikkat!

Bir apse, irin ile dolu iltihaplanmış bir doku cebidir. Apseler vücudun herhangi bir yerinde (hem içinde hem de dışında) oluşabilir. En sık olarak cilt yüzeyinde bulunurlar. Bir karın apsesi karın bölgesinde bulunan bir irin cebidir.

Karın Apsesi Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Nasıl Oluşur?

Karın apseleri karın duvarının iç kısmının yakınında, karnın arkasında veya karaciğer, pankreas ve böbrekler dahil olmak üzere karın içindeki organların çevresinde oluşabilir.

Neden Kaynaklanır?

Abdominal apseler genellikle delici travma, bağırsak yırtılması veya karın içi ameliyatı sonucu karına giren bakterilerden kaynaklanır.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

İç Hastalıkları Bölümüne başvurabilirsiniz.

Karın apseleri karın duvarının iç kısmının yakınında, karnın arkasında veya karaciğer, pankreas ve böbrekler dahil olmak üzere karın içindeki organların çevresinde oluşabilir. Abdominal apseler belirgin bir neden olmadan gelişebilir, ancak genellikle karın içi cerrahi, bağırsak yırtılması veya karın yaralanması gibi başka bir olayla ilgilidir.

Karın Abselerinin Oluşmasına Neden Olan Nedir?

Abdominal apseler genellikle delici travma, bağırsak yırtılması veya karın içi ameliyatı sonucu karına giren bakterilerden kaynaklanır. Karın içi apseler (karın içindeki apseler), karın boşluğunun veya karın içindeki bir organ bir şekilde tehlikeye düştüğünde ve bakterilerin girebildiği durumlarda gelişebilir. Bu gibi koşullar arasında apandisit, bağırsak yırtılması, delici travma, cerrahi ve Crohn hastalığı veya ülseratif kolit olabilir. Karın apsesinin bulunduğu yere bağlı olarak, ek nedenler suçlanmak olabilir.

Abse ayrıca karın boşluğu ve omurga arasındaki boşlukta oluşabilir. Bu apseler retroperitoneal apseler olarak bilinir. Retroperiton; karın boşluğu ve omurga arasındaki boşluğu ifade eder.

Karın Apsesi Belirtileri Nelerdir?

Karın apsesilerinin genel semptomları şunları içerir:

  • İyi hissetmek
  • Karın ağrısı
  • Mide bulantısı ve kusma
  • Ateş
  • İştah kaybı

Karın Absesi Tanısı Nasıl Konulur?

Bir abdominal apsenin semptomları, daha az ciddi diğer durumların semptomlarına benzer olabilir. Doktorunuz doğru tanı koymak için görüntüleme testi yapabilir. Bir ultrason, kullanılan ilk tanı aracı olabilir. Tomografi veya MRI gibi diğer görüntüleme testleri de doktorunuzun karın organlarını ve dokularını görmesine yardımcı olur.

Karın Absesi Nasıl Tedavi Edilir?

Drenaj, karın abse tedavisinde ilk adımlardan biridir. İğne drenajı, irin apseden boşaltılması için kullanılan yöntemlerden biridir.

Bu işlem sırasında, doktorunuz cildinize bir iğne yerleştirmek ve doğrudan apse içine sokmak için bir tomografi veya ultrason kullanacaktır. Doktorunuz daha sonra tüm sıvıları çıkarmak için pistonu çeker. Apseyi boşalttıktan sonra doktorunuz analiz için laboratuvara bir numune gönderir. Bu hangi antibiyotiklerin reçete edileceğini belirlemeye yardımcı olacaktır.

Ayrıca abdominal abse tedavisi için intravenöz antibiyotik gerekecektir.

Bazı vakalar ameliyat gerektirebilir:

  • Apseyi daha iyi temizlemek için
  • Apseye bir iğne ile ulaşmak zorsa
  • Eğer bir organ parçalanmışsa

Doktorunuz size ameliyat boyunca uyumanızı sağlayacak genel anestezi verecektir. İşlem sırasında, cerrah karın bölgesini keser ve apse yerini bulur. Daha sonra apseyi temizler ve irin boşalmasını sağlamak için bir tahliye yaparlar. Apse iyileşene kadar drenaj yerinde kalacaktır. Bu genellikle birkaç gün veya hafta sürer.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...