Karın Bölgesindeki Yağları Yakmak Erkekler İçin Neden Önemli

Karın Bölgesindeki Yağları Yakmak Erkekler İçin Neden Önemli

Birkaç kilo fazlanız varsa yalnız değilsiniz. Ama kalabalığı takip etmek pek iyi bir fikir değil. Fazla kilo taşıyorsanız - özellikle karın bölgesi yağları - birçok riskle karşı karşıyasınız.

Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Neden Önemlidir?

Karın bölgesi yağlarına sahip olanlar daha ciddi sağlık problemleriyle karşı karşıya kalabilirler. Ve erkeklerde bel çevresinde daha çok yağlanma oluşur.

Ne Yapmalıyım?

Aldığınız kalorileri azaltıp hayatınıza hareket katmalısınız.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Bu süreçte Beslenme ve Diyetetik (Diyetisyen) yardımı almanızda fayda olacaktır.

Karın Bölgesi Yağlarından Neden Endişelenmeliyiz

Toplam kilonuzdan bağımsız olarak, fazla miktarda karın bölgesi yağına sahip olmak şu riskleri artırır:

 • Kalp Hastalıkları
 • Yüksek Tansiyon
 • Felç
 • Bazı Kanser Türleri
 • Diyabet
 • İnsülin Direnci
 • Yüksek Trigliserit
 • Düşük HDL(iyi kolesterol)
 • Metabolik Sendrom
 • Uyku Apnesi

Çok fazla karın bölgesi yağına sahip olduğunuzu nasıl söylersiniz?

Bel ölçünüz çok fazla karın bölgesi yağına sahip olup olmadığınız konusunda iyi bir göstergedir. Kalça ölçünüz ve boy-kilo indeksiniz bu konuda size daha iyi fikir verse de, bel ölçünüz tek başına yeterli. Birçok erkek için, risk faktörleri bel ölçünüz 102 cm’yi geçtiğinde artmaya başlar.

Yaş Karın Bölgesi Yağlarının Artmasında Rol Oynar mı?

Yaşlandıkça, kas kaybedersiniz, hele ki fiziksel olarak aktif değilseniz. Kas kaybı vücudunuzun kalorileri yakma oranını azaltır. Bu durumda, kalorileri sınırlandırmaz ya da fiziksel aktiviteleri artırmazsanız, kilo alabilirsiniz.

Karın Bölgesi Yağları Genetik mi?

Genler kilolu veya obez olmanızda etkili olabilir. Ayrıca yağların vücutta biriktiği yerleri de belirler. Ama birçok erkek için, problem genlerden değil yaşam tarzından kaynaklanmaktadır.

Karın Bölgesi Yağlarından Nasıl Kurtulursunuz?

İster karın bölgesindeki, ister vücudun diğer bölgelerindeki yağlardan kurtulmak istiyor olun; kilo verme esasları aynı kalıyor:

-Kalorileri Azaltın: Porsiyonları küçültün. Olağan yiyecekleri az kalori içeren daha sağlıklı gıdalarla değiştirin.

-Fiziksel Aktiviteyi Artırın: Sağlıklı yetişkinlerin çoğu için, haftada en az 150 dakika orta düzey bir aktivite şart. Eğer kilo vermek istiyorsanız bundan fazlasını yapmanız ve de bunu sürekli kılmanız gerekiyor. Akşam yemeğinden sonra yapacağınız bir yürüyüşle başlayabilirsiniz.

Kilo verdikten sonra bunu devam ettirmek istiyorsanız, eski alışkanlıklarınıza dönmeyin. Sağlıklı bir diyete ve fiziksel aktiviteye devam edin.

Mekik Çekerek Karın Bölgesindeki Yağlardan Kurtulunabilir mi?

Mekik karın kaslarınızın daha güçlü olmasına yardım eder ama nokta egzersizler tek başına karın bölgesindeki yağları eritmenize yetmez. Bel ölçünüzü azaltmanın en iyi yolu sağlıklı beslenmeyle bütün vücut yağlarını azaltmak ve düzenli egzersizdir.

Unutmayın, karın bölgesi yağlarından kurtulabilirsiniz, sadece sabır ve efor istiyor. Birkaç kilo vermeniz bile hem daha iyi hissetmenizi sağlayacak hem de sağlık problemleri riskini azaltacaktır.

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...