Karın Kası Yapmak Ne Kadar Zamanımı Alır?

Karın Kası Yapmak Ne Kadar Zamanımı Alır?

Parçalı ve keskin karın kasları her fitnes tutkununun hayalidir. Onlar dünyaya güçlü olduğunuzu ve tabaklar dolusu yediğiniz makarnanın sizin üzerinizde bir etkisi olmadığını söyler. Atletlerin dışında normal insanlarında yağ katmanı ile gizlenmiş karın kasları mevcuttur. Bunların bazıları yüzeye yakın diğerleri ise karın boşluğuna yakındır. Ne kadar çok yağınız varsa six-pack kaslarının görünmesi o kadar uzun sürecektir.

Karın Kası Yapma Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Ne Yapmalıyım?

Bir programına başlamadan önce doktora görünmenizde fayda var, özellikle bir sağlık probleminiz varsa.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Aşırı kilo vermenin de sağlık sorunlarını getireceğini unutmayalım. Dengeli beslenme ve düzenli egzersizlerle sağlıklı kilo vermeye özen gösterin.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Sağlıklı kas yapmak için Beslenme ve Diyetetik (Diyetisyen) yardımı almanız sizin için yararlı olacaktır.

Six-Pack Nedir?

Karın bölgesinde bulunan karın kaslı görünümünden sorumlu olan düz karın kaslarıdır. Bu kaslar kasık kemiğinizden kaburgalarınızın altına kadar uzanan uzun lif gruplarıdır. Bunlar iç organların üst kısmındadır ve onların uygun yerlerinde kalmalarını sağlar.

Birbirine paralel şekilde uzanan bölünmüş kaslardan oluşmaktadır. Her bir sıra üç parçaya ayrılmıştır. Bu altı parça karın kaslarına six-pack görünümünü verir.

Her ne kadar iyi şekilli olsa da yağ tabakası bulunduğu sürece karın kaslarınız görünmeyecektir.

Harvard Tıp’a göre, vücut yağlarının yaklaşık %90’ı derinin altındadır. Yağların %10’u iç organ çeşitliliğine bağlıdır. Yağlar karın duvarının altında ve bağırsaklar ile karaciğer arasındaki boşluklarda ortaya çıkar.
Hormonlar ve iltihaplanmaya yol açan diğer maddeler bunların arasında saklanır. Bunların kalp hastalıkları, bunama ve belirli kanserler üzerinde doğrudan etkisi vardır.
Amerikan Egzersiz Konsey’ine göre yağ oranınızı kadınlarda %14-20 arasına, erkeklerde ise %6-13 arasına indirmek gerekmektedir. Bu aralık aynı zamanda sporcu kategorisi olarak bilinmektedir.

Bazı kişilerin asimetrik ve açılı karın kasları vardır.

Vücut Yağ Oranını Azaltmak

Vücut yap oranını azaltmak uzun ve itinalı bir süreçtir.

Obezite dergisinde yayınlanan araştırmaya göre Amerika’daki kadınlarda %40, erkeklerde ise %28 oranında yağ vardır. Kadınlar östrojen hormonu nedeniyle erkeklerden daha fazla yağ barındırmaktadır.

Kadın ve erkeklerin karın kaslarının görünmesi için yağ oranlarının yaklaşık olarak yarsını kaybetmesi gerekmektedir. Amerikan Egzersiz Konseyi’ne göre vücut yağ oranının her ay %1’ini vermek sağlıklı ve başarılabilirdir.

Matematiksel olarak ortalama yağ oranına sahip bir kadının karın kaslarının belirginleşmesi için 20-26 ay gerekmektedir. Erkekler için ise 15-21 ay gerekmektedir.

Karın Kasları İçin Ne Yapmak Gerek?

İyi haber şu ki, karın kaslarınız var. Kötü haber ise bunları görünür hale getirmenin kolay ya da kısa bir yolu yoktur. Karın kaslarına özel olarak hedeflenmiş egzersizler karın kaslarının ortaya çıkmasını sağlamaktadır.

Kaynak: https://www.healthline.com

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...