Karotis Çift Yanlı Tarama Nedir?

Karotis Çift Yanlı Tarama Nedir?

Karotis çift yanlı taraması şah damarlarınızdaki tıkanıklıklara bakmak için iki ultrason türünü birleştiren acısız ve basit bir testtir. Ultrason ses dalgaları yayarak bedeninizin içinin resmini çıkaran bir tarama türüdür. Şah damarlarınız boynunuzun iki tarafında yer alır. Tıkalı şah damarları felç için büyük risk oluşturur.

Karotis çift yanlı taramada kullanılan 2 ultrason türü geleneksel ultrason ve Doppler ultrasonudur. Geleneksel, veya B mod, ultrason damarlardan geri yansıyan ses dalgalarını kullanır ve böylece kan damarlarınızın yapısının bir resmini çıkarır. Doppler ultrasonu ise hareket eden nesneleri takip etmek için ses dalgalarını kullanır. Bu doktorunuzun kanınızın damarlarınızda nasıl hareket ettiğini görmesine yardımcı olacaktır.

Karotis çift yanlı taramanın diğer isimleri:

 • Karotis atardamarı dupleks tarama
 • Karotis ultrasonu
 • Vasküler ultrason
 • Karotis atardamar Doppler sonografisi

Neden Karotis Çift Yanlı Taramaya İhtiyaç Duyarım?

♥♥Karotis atardamar hastalığı felç için büyük risk taşır. Şah damarlarınızda biriken kolestrol plakaları kan pıhtılarına sebep olabilir. Eğer bu pıhtılar kırılırsa, beyninize giderek felce sebep olabilir.

Karotis atardamar hastalığının ilk belirtisi genellikle felç veya mini felçtir. Bazı ön uyarı belirtileri ise şunlardır:

 • Zayıflık, uyuşukluk, vücudunuzun bir yanında ya da kol veya bacaklarınızda karıncalanma
 • Kol ya da bacakları hareket ettirememe
 • Düzgünce konuşamama veya çarpık konuşma
 • Tek göz ile görememe, tünel görüş

♥♥Bu uyarı işaretlerini görürseniz hemen doktorunuza başvurun, bu belirtiler kaybolsa bile. Bu belirtilerin anlamı bir felç geçirdiğiniz veya geçirmek üzere olduğunuzdur.

♥♥Doktorunuzu gördüğünüzde belirtileriniz ve medikal geçmişiniz hakkında sorular soracaktır. Aynı zamanda boğazınızdaki kan akışını dinleyecek ve kan basıncınızı ölçecektir. Eğer karotis atardamar hastalığınız olduğunu düşünüyorsa, bu karotis çift yanlı tarama testi isteyecektir.

Şah Damarlarında Tıkanmaya Ne Sebep Olur?

Yaşlandıkça atardamarlarımızda plaka denen yapışkan bir madde birikmeye başlar. Plaka birikimi şunlara bağlıdır:

 • Sigara içmek
 • Yeterince egzersiz yapmamak
 • Yüksel trigliserit veya kanda yüksek kolestrol seviyesi
 • Aşırı kilolu veya obez olmak
 • Diyabet
 • Belli genetik faktörler
 • Yüksek kan basıncı

Eğer plakalar şah damarınızda birikirse, buna karotis atardamar hastalığı denir. Vasküler Ameliyat Topluluğu’na göre 50 ila 59 yaşları arasındaki yetişkinlerin %1’i, 80 ila 89 yaşları arasındaki yetişkinlerin ise %10’u karotis atardamar hastalığından muzdariptir.

Karotis Çift Yanlı Taramaya Hazırlanmak

♦♦Testten en az 2 saat önce kafein veya tütün içmemeniz istenebilir. Sigara ve kafein içmek kan damarlarınızı küçültebilir ve testin keskinliğini azaltabilir.

♦♦Boğazı açık, rahat kıyafetler giyinin. Balıkçı türü kazaktan ve ipek elbiselerden uzak durun, zira ultrason jeli yüzünden lekelenebilirler. Herhangi bir mücevheriniz varsa, çıkarın.

Karotis Çift Yanlı Taramada Neler Olur?

Karotis çift yanlı tarama yaklaşık 15 ila 30 dakika sürmektedir ve ultrason laboratuarında gerçekleştirilir.

 • Muaeyene masasına yatacaksınız, kafanız hafif geriye yatık olarak.
 • Bir ultrason teknisyeni gelip boynunuza jel sürecek.
 • Ultrason makinesini şah damarlarınızın olduğu yere gelecek şekilde yerleştirecekler. Hafif bir basınç hissedebilir ve garip sesler duyabilirsiniz. Bu ses damarlarınızdan akan kanın sesidir.
 • Ultrason görüntüleri bilgisayara gönderilir ve doktorunuz için kaydedilir.

Ultrason risksiz bir yöntemdir bedeninizdeki anormallikleri ve değişiklikleri görmek için, hamilelik süreci de dahil.

Karotis Çift Yanlı Tarama Sonuçlarını Anlamak

*Karotis hastalığının çoğu durumunda karotis çift yanlı tarama ile teşhis konur. Doktorunuz daha fazla bilgi için daha fazla test isteyebilir

*Eğer doktorunuz size karotis atardamar hastalığı teşhisi koyarsa durumun ciddiyetine göre tedavi önerecektir. Damarlarınızdaki plakaları temizlemek için ameliyet olabilirsiniz veya “karotis anjiyoplastisi ve stent” denen bir prosedüre ihtiyacınız olabilir.

*Karotis anjiyoplastisi ve stent sırasında doktorunuz tıkanıklığın olduğu bölgeye karotis damar yoluyla bir kateter bağlar. Kateter küçük bir balon şişir ve plakayı düzleştirir. Sonra bir stent damarlarınızı açık tutmak için yerleştirilir. Stent küçük, metal bir tüptür.

*Doktorunuz aynı zamanda kanınızı inceltmek ve kanınızdaki lipid seviyesini kontrol etmek için ilaç yazabilir. Sigarayı bırakmak gibi bazı hayat tarzı değişiklikleri, daha sağlıklı bir diyete başlamak ve egzersiz karotis atardamar hastalığını önlemekte oldukça etkilidir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...