Karpal Tünel Salınımı

Karpal Tünel Salınımı

Karpal tünel sendromu, el bileğinde sıkışan bir sinirin neden olduğu bir durumdur. Karpal tünelin semptomları arasında kollarda ve ellerde uyuşma ve yayılan ağrı ile birlikte kalıcı karıncalanma bulunur. Bazı durumlarda el zayıflığı da yaşayabilirsiniz. Bu durum yavaş başlayıp aşamalı olarak ilerleyebilir. Ön koldan ellere uzanan median sinire uygulanan basınç karpal tünel ağrısını tetikler. Karpal tünel salınımı, bu sinir üzerindeki basıncı azaltmaya yardımcı olan ve karpal tünel semptomlarını tedavi eden bir ameliyattır.

Karpal Tünel Salınımı Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Karpal Tünel Salınımı Nedir?

Karpal tünel sendromu, el bileğinde sıkışan bir sinirin neden olduğu bir durumdur. Karpal tünelin semptomları arasında kollarda ve ellerde uyuşma ve yayılan ağrı ile birlikte kalıcı karıncalanma bulunur.

Endişelenmeli Miyim?

Karpal Tünel Sendromu ellerde hissizlik de yaratabilir. Şişkinlik olmamasına rağmen parmakları şişmiş gibi hisseden bazı kişiler, sıcak ve soğuğu, ayırt etmekte zorlanabilir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Ortopedi ve Travmatoloji Bölümüne başvurabilirsiniz.

Karpal Tünel Salınımının Sebepleri

Karpal tünel salınımı ameliyatı herkes için değildir. Aslında, bazı insanlar karpal tünel semptomlarını cerrahi olmayan yöntemlerle tedavi edebiliyorlar. Reçetesiz antienflamatuar ilaçlar olan ibuprofen veya aspirin ya da reçeteli ağrı kesici ilaçlar alabilirsiniz. Doktorlar steroid enjeksiyonu önerebilir ve ilaçları doğrudan kolunuza veya elinize enjekte edebilirler.

Diğer cerrahi olmayan yöntem türleri şunlardır:

 • Soğuk veya buz kompres
 • Bileği düz tutmak için atel, böylece sinirde daha az gerginlik olur.
 • Fizik tedavi

Yazma gibi tekrarlayan aktiviteler de karpal tünel sendromunu tetikleyebilir veya daha da kötüleştirebilir. Sık sık mola vermek ve ellerinizi istirahat ettirmek, semptomları azaltabilir ve cerrahi bir prosedüre olan ihtiyacı azaltabilir.

Bununla birlikte, cerrahi olmayan yöntemlerle deneme yaptıktan sonra bile ağrı, uyuşma veya halsizlik devam ederse veya kötüleşirse, doktorunuz karpal tünel salınımı önerebilir. İşleminizi planlamadan önce doktorunuz, karpal tünel sendromunda sık görülen anormal kas elektriksel aktivitesini kontrol etmek için bir sinir iletim testi ve elektromiyogram (EMG) testi yapabilir.

Karpal Tünel Salınımı İçin Hazırlık

Doktorunuza şu anda kullanmakta olduğunuz tüm ilaçlar ve takviyeleri hakkında bilgi verin. Doktorunuz planlanan ameliyatınızdan bir hafta önce bazı ilaçlarınızı (aspirin, ibuprofen ve kan tinerleri) almayı bırakmanızı isteyebilir. Ameliyattan önce, soğuk algınlığı, ateş veya virüs gibi herhangi bir hastalık geçirip geçirmediğinizi doktorunuza söyleyin. Birinin sizi hastaneye götürmesini ve eve dönüşünüzü ayarlamasını sağlayın. Karpal tünel salma ameliyatından önce 6 ila 12 saat boyunca bir şey yemeyin.

Karpal Tünel Salınımı Prosedürlerinin Çeşitleri

Karpal tünel salınımını gerçekleştirmenin iki yolu vardır: açık karpal tünel salma ve endoskopik karpal tünel salma.

1.Açık karpal tünel salınımı

Cerrahınız, elinizin yanında avucunuzun alt kısmının yakınında küçük bir kesim yapar. Cerrah daha sonra karpal ligamanını keser ve bu da medyan siniriniz üzerindeki baskıyı azaltır. Durumunuza bağlı olarak cerrah, ayrıca sinir etrafındaki dokuyu da çıkarabilir. Cerrah yarayı kapatmak için birkaç dikiş uygular ve ardından bölgeyi bir bandajla kaplar.

2.Endoskopik karpal tünel salınımı

Cerrah, elinizin yanında avucunuzun alt kısmının yakınında küçük bir kesim yapar. Cerrah daha sonra bileğinize bir endoskop sokar. Endoskop, ucunda bağlı ışık ve kamera bulunan uzun, esnek ve ince bir tüptür. Kamera bileğinizin içinden video çeker ve bu görüntüler ameliyathanenin içindeki bir monitörde belirir. Cerrahınız bu açıklıktan başka aletler sokacak ve siniriniz üzerindeki basıncı azaltmak için karpal ligamenti kesecektir. Cerrah, aletleri ve endoskopu çıkarır ve daha sonra kesiyi bir dikişle kapatır.

Bu ayakta tedavi prosedürü yaklaşık 15 ila 60 dakika sürer. İşlemden önce anestezi alacaksınız. Anestezi, uykuya dalmanıza ve işlem sırasında ağrıyı önlemenize neden olur. Anestezi bittikten sonra biraz ağrı veya rahatsızlık hissedebilirsiniz. Bununla birlikte, doktorunuz ağrıyı kesmek için ilaç yazabilir.

Karpal Tünel Salınımının Riskleri

Bu tip ameliyatla ilişkili riskler şunlardır:

 • Kanama
 • Enfeksiyon
 • Sinir hasarı
 • Anestezi veya ağrı kesici ilaçlara alerjik reaksiyon

Doktorunuz, dikişlerinizi çıkarmak ve ilerlemenizi takip etmek için ameliyattan sonra bir takip randevusu ayarlayacaktır. Bununla birlikte, aşağıdaki semptomlardan herhangi birini yaşarsanız, doktorunuza danışmalı veya acil tıbbi yardım almalısınız:

 • Ateş ve titreme (enfeksiyon belirtileri)
 • Sıradışı şişme veya kızarıklık
 • Ameliyat yerinde sızıntı
 • İlaca karşılık vermeyen yoğun ağrı
 • Nefes darlığı veya göğüs ağrısı
 • Mide bulantısı ya da kusma

Karpal Tünel Salınımı Ameliyatı Sonrası Bakım

Cerrahınız ameliyattan sonra elinizi ve kolunuzu korumak için bir bandaj veya atel uygulayacaktır.

Ameliyat hızlı bir şekilde ağrı ve uyuşukluğu giderse de iyileşmesi en az dört hafta alır. İyileşmenize yardımcı olmak için ameliyat sonrası yapabileceğiniz birkaç şey şunlardır:

 • Ağrı ilacınızı doktorunuzun önerdiği şekilde alın.
 • Elinize ve el bileğinize 20 saat boyunca birkaç saatte bir buz kompres uygulayın.
 • Banyo ve duşlarla ilgili doktorunuzun talimatlarını dinleyin.
 • Ağır cisimleri kaldırmayın.
 • Şişlik ve ağrıyı azaltmak için ilk birkaç gün elinizi yukarıda tutun.

İşlemden sonraki ilk hafta, muhtemelen bir çeşit atel veya bandaj giymeniz gerekecektir. İşlemi takip eden haftalarda fizik tedavi görmeniz veya özel kol egzersizleri yapmanız gerekebilir. İyileşme süresi, median sinire verilen birikmiş hasar miktarına bağlı olacaktır. Her ne kadar çoğu kişi bu ameliyattan geniş ölçüde yararlansa da, ameliyat öncesi durumunuza bağlı olarak bazı semptomlar kalabilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...