Karpal Tünel Sendromu Belirtileri ve Tedavisi

Karpal tünel sendromu nüfusun yüzde beşini etkileyen yaygın bir sorundur.

Karpal Tünel Sendromu Nedir?

Karpal tünel bilekte bulunan median sinirine yakın dar bir geçittir. Median sinir dediğimiz, parmakların hareket ve duyusunu sağlayan bir sinirdir. Elin ve bileğin tekrar eden hareketlerde kullanılması sonucu sıkışan bu sinirde iltihap oluşabilir. Bu da elde karıncalanma, uyuşma, acı ve güçsüzlüğe yol açabilir. Çoğu zaman karpal tünel sendromundan kaynaklanan şikayetler evde basit uygulamalarla düzeltilebilirken bazı durumlarda hastalar karpal tünel ameliyatına ihtiyaç duyabilir.

Karpal Tünel Sendromu Belirtileri

Karpal tünel sendromun en yaygın belirtileri şöyledir:

 • İğnelenme hissi: Bu his genellikle sinir sıkışıp ya da bastırıldığında ortaya çıkan ilk belirtidir. Karıncalanma ya da iğne batması hissi işaret parmağı ve orta parmakta yanma hissi olarak da tarif edilebilir. Bunlar ilk etkilenen kısımlardır. Ayrıca baş parmak da etkilenebilir.
 • Acı: Zamanla parmaklarda başlayan ağrı kolun ön tarafı ve omuzlara doğru yayılır.
 • Uyuşma: Parmaklar ve avuç içinde uyuşma oluşabilir.
 • Ciltte kuruluk: Etkilenen alanın üstündeki deride kuruma görülebilir.
 • Kas zayıflığı: Sinirdeki hasar arttıkça parmaktaki bazı kaslarda güçsüzlük görülebilir. Bu da kavrama hareketinde yetersizliğe ve baş parmak yakınındaki kasların hasarına sebep olur.

Belirtiler zayıf ya da ağır olarak görülebilir ve zaman zaman nüksedebilir. Belirtiler geceleri uykudan uyandıracak kadar ağırlaşabilir. Kol ve bileği hareket ettirerek geçici olarak rahatlama sağlanabilir. Fakat düzgün bir tedavi görülmezse devamlı hale dönüşebilir.

Karpal Tünel Sendromu Neden Olur?

Bilekteki median sinirinde oluşan kronik iltihabın sinir üzerinde baskı oluşturması sonucu karpal tünel sendromu oluşur. Sürekli tekrar eden hareketler ve bilekte aşırı gerilme sonucu da oluşabilir.

Bazı genel sebepler aşağıdaki gibidir:

 • Bilgisayar kullanılırken bileğin yanlış konumlandırılması
 • Titreşimli aletlerin fazla kullanımı
 • Sürekli olarak bileğe fazla yük binmesine yol açan hareketlerde bulunulması (bilgisayarda yazı yazmak ve piyano çalmak gibi)

Bilekteki iltihap elin şişmesine ya da kan akışının engellenmesine sebep olan başka hastalıklarla da ilgili olabilir. Örnek verecek olursak:

 • Tiroid bozukluğu
 • Şeker hastalığı
 • Yüksek tansiyon
 • Hamilelik ya da menopoza bağlı ödem oluşması
 • Romatoid artrit ya da diğer bağışıklık sistemi hastalıkları

Karpal Tünel Sendromu Tedavisi

Karpal Tünel Sendromu belirtiler başlar başlamaz tedavi edilmeye başlanmalıdır.

Hafif şikayetleri olanlar rahatsızlıklarını, çalışmaya sık sık ara verip ellerini dinlendirerek, şikayetlerini artıracak aktivitelerden uzak durarak ve oluşan şişkinliklere soğuk kompres uygulayarak azaltabilirler.

Eğer bu yöntemler ile birkaç haftada iyileşme sağlanamazsa diğer tedavi yöntemleri olan bilek ateli (splinting), ilaçla tedavi ve ameliyat düşünülmelidir. Eğer 10 aydan daha kısa süren hafif şikayetleriniz varsa bilek ateli ve diğer koruma tedavileri hafif ve orta şiddette şikayetlerin azalmasında yardımcı olabilir.

1. Ameliyatsız Terapi
Eğer durum erken teşhis edildiyse ameliyat gerektirmeyen yöntemler ile karpal tünel sendromu tedavi edilebilir. Bu metodlar aşağıdaki gibidir:

Bilek ateli: Bilek ateli yardımı ile uyku esnasında bileğin hareketsiz kalması sağlanarak gece şikayetleri olan karıncalanma ve uyuşma iyileştirilebilir. Gece yapılan bu sabitleme işlemi özellikle hamile olup karpal tünel sendromu yaşayan bayanlar için idealdir.

Steroid içermeyen iltihap sökücü ilaçlar (NSAID): İbuprofen gibi steroid içermeyen iltihap sökücü ilaçlar (Advil, Motrin IB) karpel tünel sendromunun şikayetlerini kısa süreli rahatlatmada kullanılır.

Fakat bu ilaçların karpal tünel sendromunu iyileştirdiğine dair bir kanıt yoktur.

Kortikosteroidler: Ağrıyı azaltmak için karpal tünele kortizon gibi bir ilaç enjekte edilebilir.

Kortikosteroidler iltihap ve şişkinliği azaltarak median sinirinin üzerindeki basıncı düşürür. Ağız yoluyla alınan kortikosteroidler enjeksiyon yolu ile alınanlar kadar etkili olmamaktadır.

2. Ameliyat
Ameliyatsız tedaviler sonrasında eğer şikayetler şiddetli ve devamlı ise ameliyat en uygun seçenek olabilir.
Karpal tünel ameliyatının amacı median sinirine baskı yapan bağ dokuyu keserek üzerindeki basıncı azaltmaktır.
Ameliyat iki farklı teknik ile yapılır. Her tekniğin riskleri ve faydaları ameliyat öncesi cerrah ile tartışılmalıdır. Ameliyattaki risklerden bazıları bağ dokunun tam serbest bırakılamaması, yaranın enfeksiyon kapması, yara izi oluşması, sinir veya damar hasarıdır. Endoskopik ve açık ameliyatın sonuçları benzer niteliktedir.

Endoskopik ameliyat: Endoskopik ameliyatta elinizin veya bileğinizin üzerine bir ya da iki küçük kesik açılır. Daha sonra bu kesikler aracılığı ile cerrah, üzerinde küçük bir kamera bulunan teleskoba benzeyen bir aleti kullanarak karpal tünel içerisindeki bağ dokuyu keser.

Ameliyat sonrası ilk birkaç gün ya da hafta içerisinde endoskopik ameliyat açık ameliyata göre daha az ağrı yapar.

Açık ameliyat: Açık ameliyatta cerrah avuç içinde karpal tünel üzerine daha büyük kesikler açarak bağ dokuyu sinirden tamamen ayırır. Bu yöntem daha az komplikasyona yol açması amacı ile daha küçük kesiklerle de yapılabilir.

Ameliyattan sonraki iyileşme sürecinde bağdoku sinir için yeterli alan bırakacak şekilde yeniden yavaş yavaş büyür.

Genellikle doktorlar ameliyattan sonra fazla güç gerektiren haller ve aşırı bilek hareketlerinden kaçınmak suretiyle elin kullanılmasını tavsiye ederler.

Eldeki ağrı ve güçsüzlüğün geçmesi ameliyattan sonra birkaç haftadan birkaç aya kadar uzayabilir. Eğer ameliyat öncesi şikayetler çok şiddetli ise ameliyat sonrasında da tamamen yok olmayabilirler.

İlk yorumu sen yaz

Tüm yorumları göster

Yorum yaz