Karsinoembriyonik Antijen Testi (CEA) Nedir?

Karsinoembriyonik Antijen Testi (CEA) Nedir?

Karsinoembriyonik antijen (CEA) testi, belirli kanser türlerini teşhis etmek ve yönetmek için kullanılan bir kan testidir. CEA testi, özellikle kalın bağırsak ve rektum kanserleri için kullanılır. Doktor ayrıca, bir kanser tedavisinin çalışıp çalışmadığını belirlemek için test sonuçlarını da kullanabilir.

Karsinoembriyonik Antijen Testi (CEA) Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Endişelenmeli Miyim?

Herhangi bir kan testinde olduğu gibi iğne bölgesinde kanama, morarma veya enfeksiyon riski vardır. İğne takıldığında orta derecede ağrı veya keskin bir iğneleme hissi hissedilebilir.

Antijen, kanserli tümör hücreleri tarafından üretilen bir maddedir. Bazen antijenler kan dolaşımına salınır. CEA testi, kandaki CEA miktarını ölçer. Kanser tedavisi veya ameliyatı sonrası vücudunuzda yüksek miktarda CEA bulunması kanserin gitmediğini düşündürmektedir. Ayrıca kanserin vücudunuzun diğer bölgelerine yayıldığı anlamına da gelebilir.

Sigara içmek kanserin yokluğunda bile vücudunuzdaki CEA miktarını artırabilir. Sigara içiyorsanız doktoruna söylemelisiniz.

Doktorunuz Ne Zaman CEA Testi İster?

CEA testi farklı kullanımlara sahiptir. Semptomlarınız kanserin olabileceğini düşündürüyorsa doktorunuz CEA testi isteyebilir. CEA testi, bir kanser tedavisinin işe yarayıp yaramadığını doktorunuzun anlamasına yardımcı olabilir. Bu tedaviler arasında ameliyat, kemoterapi, radyasyon veya her üçünün bir kombinasyonu yer alabilir. Doktorunuz ayrıca, tedaviyi bitirdikten sonra kanserin geri gelip gelmediğini veya tekrar tekrar ortaya çıkıp çıkmadığını belirlemek için CEA testini kullanabilir.

CEA testi, CEA üretildiği bilinen bir kanser türünün teşhisi sonrasında en faydalıdır. Tüm kanserler CEA üretmez.

Artmış CEA seviyeleri aşağıdaki kanserlerde bulunabilir:

 • Kolorektal veya kolon kanseri
 • Medüller tiroid karsinomu
 • Meme kanseri
 • Gastrointestinal sistem kanseri
 • Karaciğer kanseri
 • Akciğer kanseri
 • Yumurtalık kanseri
 • Pankreas kanseri
 • Prostat kanseri

CEA testi, genel popülasyonu kanser için taramak veya teşhis etmek için kullanışlı değildir. Genellikle, sağlıklıysanız veya bir hastalığın belirtilerini göstermiyorsanız, sizi taramak veya teşhis etmek için kullanılmaz. Fakat eğer kişide kolon kanseri için ailesel bir genetik sendromu varsa, o zaman bir tarama aracı olarak CEA’nın kullanımı makuldür, ancak bu vakalar nadirdir.

Kanser teşhisi konduğunda tedaviye başlamadan önce doktorunuz CEA düzeylerini izlemeye başlayabilir. Bu, CEA’nız için temel bir seviye oluşturacaktır. Tek bir CEA değeri, çoğu değer ve bu değerlerin zaman içindeki değişimleri kadar bilgi verici değildir genellikle. Değişiklikleri kontrol etmek için doktorunuz tedaviden önce, sırasında ve sonrasında testi tekrar tekrar gerçekleştirecektir.

CEA Testi Nasıl Yapılır?

CEA testi, doktorunuzun ofisinde yapılan bir kan testidir. Kan genellikle kolunuzdaki bir damardan alınır. Kan çekme işlemi veya venipunktur genellikle aşağıdaki adımları içerir:

 • Bir sağlık görevlisi iğne bölgesini antiseptik ile temizleyecektir. Alan genellikle kolunuzun ortasında, dirseğin karşı tarafındadır.
 • Bir sağlık görevlisi damarınızın kanla dolmasına yardımcı olmak için üst kolunuzun etrafına bir elastik bant sarmaktadır.
 • Ardından, bir tüp içine kan toplamak için damarınıza bir iğne yerleştirilir.
 • Elastik bant kolundan sökülür.
 • Bir laboratuvar kan örneğinizi analiz eder.

Testin Riskleri Nelerdir?

Herhangi bir kan testinde olduğu gibi iğne bölgesinde kanama, morarma veya enfeksiyon riski vardır. İğne takıldığında orta derecede ağrı veya keskin bir iğneleme hissi hissedilebilir.

Normal CEA Seviyesi Nedir?

Normal bir CEA seviyesi mililitre başına 3 nanograma eşit veya daha azdır (ng/mL). En sağlıklı insanlar, bu miktarın altındaki seviyelere sahiptir.

Kanser başarıyla kaldırıldıktan sonra CEA seviyeleri genellikle bir ila dört ay arasında normale dönecektir.

Anormal CEA Seviyesi Nedir?

CEA’nın 3 ng/mL’den yüksek olduğu durumlarda, CEA’nın yükselmiş seviyeleri ortaya çıkar. Bu seviyeler anormal kabul edilir. Birçok kanser türüne sahip kişiler 3 ng/mL’den yüksek seviyelere sahip olabilir. Bu kadar yüksek değerlere sahip olmanız kesinlikle kanseriniz olduğu anlamına gelmez. Başka sebepler de 3 ng/mL’den yüksek seviyelere neden olabilir. Bunlar şunları içerebilir:

 • Enfeksiyon
 • Siroz
 • Kronik sigara
 • İnflamatuar bağırsak hastalığı (ıbd)

CEA’nın 20 ng/mL’den yüksek seviyeleri çok yüksek kabul edilir. Eğer CEA düzeyiniz bu kadar yüksekse ve ayrıca kanser belirtileriniz varsa, kanserin tedaviden sonra başarılı bir şekilde ortadan kalkmadığını anlamını kuvvetle taşır. Ayrıca kanserin vücudunuzun diğer bölgelerine metastaz veya yayılmış olduğunu anlamına da gelebilir.

Aksi halde sağlıklı olduğunuz hade sigara kullanımı CEA test sonuçlarını etkileyebilir. CEA genellikle sigara içen kişilerde yükselir, ancak 5 ng/mL’den azdır.

Sonuçlarım Anormal Olursa Ne Olur?

CEA seviyeleri kanseriniz olup olmadığını belirlemek için kullanılan tek test olmamalıdır. Doktorunuz CEA testini diğer testlerle ve semptomlarınızın değerlendirilmesiyle birlikte kullanacaktır. Doktorunuz kanseriniz olduğunu tespit ederse, siz ve doktorunuz en iyi tedavi seçeneğinize karar vermek için birlikte çalışabilirsiniz.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...