Kas Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Kas Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Kas ağrısı söz konusu olduğunda çoğu zaman genel dahiliye uzmanına muayene olunmalıdır. Ancak kas ağrısının bazı belirgin özellikleri varsa duruma göre nöroloji uzmanı, ortopedi uzmanı veya kalp damar cerrahisi uzmanı da tercih edilebilir.

Kas Ağrısı Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Kas ağrısı genellikle aşırı kullanım ve zorlama nedeniyle ortaya çıkar. Ancak bazen bir hastalık da kas ağrısına neden olabilir.

Ne Yapmalıyım?

Kas ağrısından kurtulmak için altta yatan neden bulunmalı, bunun yanında kontrollü egzersize ve gıdasız kalmamaya özen göstermek gerekir.

Genel Dahiliye Uzmanı

Kas ağrısı söz konusu olduğu zaman ilk müracaat edilmesi gereken doktor genellikle dahiliye uzmanı olmaktadır. Kas ağrısı, romatizmal hastalıkların öncüsü olabileceği için genel dahiliye bölümü ile başlamak hızlı çözüm sunar.

Romatoloji Uzmanı: Şikayetlerinizin özelliklerine göre, dahiliye doktoru sizi romatoloji uzmanına sevk edebilir. Bu bölümde yapılacak tetkik ve tahliller sayesinde kas ağrısının aşağıdaki gibi olası nedenleri saptanabilir:

  • Fibromiyalji
  • Polimiyozit
  • Dermatomiyozit
  • Miyofasiyal ağrı sendromu

Nöroloji Uzmanı

Kas ağrısı aniden değil de yavaş yavaş ortaya çıkıp ilerlediyse sinirsel bir hastalık söz konusu olabilir. Bu durumda bir nöroloji uzmanına muayene olmak sağlıklı bir seçenek olacaktır.

Ortopedi Uzmanı

Kas ağrısı darbe almaya ve yaralanmaya bağlı olarak gelişmiş ise, konunun ilgili doktoru ortopedi uzmanıdır.

Fizik Tedavi Uzmanı: Kas ağrısının altında yatan sebeple ilgilenmez. Ancak kasın işlevselliğini artırarak ağrısını azaltır. Örneğin aşağıdaki tedavileri önerebilir:

  • Açma germe
  • Ultrasonografi ile derin ısıtma
  • Kuru iğne tedavisi

Bazı Belirtilerine Göre Kas Ağrısı Tedavisi

İskemi Ağrısı: Kasa kan dolaşımı yolu ile iletilen oksijen miktarı azalırsa ağrı meydana çıkar. Bu durumda hareketle birlikte kas ağrısı artar. Örneğin bacağa giden büyük damarlarda tıkanıklık olursa, yorgunlukla birlikte oksijen talebi artacağı için ağrı da artar. Dinlenme halinde azalır. Bu durumla kalp damar cerrahisi uzmanı ilgilenecektir. İhtiyaca göre dahiliyeye yönlendirebilir.

Sinir Kaynaklı Ağrı: Sorun sinirlerden kaynaklanmasına rağmen, ağrı kas ağrısı gibi hissedilebilir. Bu durumda ağrı hareketle birlikte hafifler, dinlenme halinde artar. Bu sorunla nöroloji uzmanı ilgilenecektir.

Kas ağrısı ile ilgili daha geniş bilgi için lütfen şu makaleye tıklayınız: Kas Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...