Kas Biyopsisi Nedir?

Kas Biyopsisi Nedir?

Kas biyopsisi bir laboratuvarda test edilmesi adına küçük bir doku örneğinin kaldırılması anlamına gelen bir prosedürdür. Test, doktorunuzda kaslarınızda bir enfeksiyon veya hastalık olup olmadığına bakmasına yardımcı olabilir. Kas biyopsisi nispeten basit bir prosedürdür. Genellikle poliklinikte yapılır, bu da prosedürle aynı günde hastaneden ayrılabileceğiniz anlamına gelir. Dokunun çıkarıldığı bölgeyi uyuşturmak için lokal anestezi alabilirsiniz, ancak test için uyanık kalırsınız.

Kas Biyopsisi Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Ne İçin Yapılır?

Kaslarınızla ilgili problemler yaşıyorsanız ve doktorunuz bir enfeksiyon veya hastalık nedeni olabileceğinden şüpheleniyorsa, bir kas biyopsisi yapılır.

Kas Biyopsisi Neden Yapılır?

Kaslarınızla ilgili problemler yaşıyorsanız ve doktorunuz bir enfeksiyon veya hastalık nedeni olabileceğinden şüpheleniyorsa, bir kas biyopsisi yapılır. Biyopsi, doktorunuzun belirtilerinizin bir nedeni olarak belirli bir durumu elemesine yardımcı olabilir. Ayrıca teşhis koymalarına ve tedavi planı oluşturulmasına yardımcı olabilir.

Doktorunuz çeşitli nedenlerle bir kas biyopsisi isteyebilir. Şundan şüphelenebilirler:

  • Kaslarınızın metabolizmasını bozuk veya enerji kullandığından
  • Poliarteritis nodosa (damarların şişmesi) gibi kan damarlarını veya bağ dokusunu etkileyen hastalıklardan
  • Trichinosis (bir tür yuvarlak kurt türünün neden olduğu enfeksiyon) gibi kaslarla ilgili enfeksiyonlardan
  • Kas distrofisi (kas güçsüzlüğü ve diğer semptomlara yol açan genetik bozukluklar) dahil olmak üzere kas bozukluklarından

Doktorunuz belirtilerinizin, yukarıda belirtilen kasla ilgili durumlardan mı, yoksa sinirlerinizle ilgili bir sorundan mı kaynaklandığını anlamak için bu testi kullanabilir.

Kas Biyopsisi Riskleri

Cildi kıran herhangi bir tıbbi prosedür enfeksiyon veya kanama riski taşır. Çürüme de mümkündür. Bununla birlikte bir kas biyopsisi sırasında yapılan insizyon küçük olduğundan, özellikle iğne biyopsilerinde, risk çok daha düşüktür.

Doktorunuz, başka bir prosedür sırasında (örneğin EMG testi sırasında iğne ile) hasar görmüşseniz veya zaten bir sinir hasarınız olduğu biliyorsa, bu testi yaptırmayacaktır.

İğnenin girdiği kasta küçük bir hasarı oluşabilir, ancak bu nadirdir. Bir prosedürden önce her zaman riskleriniz hakkında doktorunuzla konuşun ve endişelerinizi paylaşın.

Kas Biyopsisi İçin Nasıl Hazırlanılır

Bu prosedüre hazırlanmak için fazla bir şey yapmanıza gerek yoktur. Sahip olduğunuz biyopsi türüne bağlı olara, doktorunuz testten önce gerçekleştirmeniz için size bazı talimatlar verebilir. Bu talimatlar tipik olarak açık biyopsiler için geçerlidir.

Bir işlemden önce doktorunuza reçeteli veya reçetesiz satılan ilaçlar, bitkisel takviyeler ve özellikle de (aspirin dahil olmak üzere) kan incelticileri hakkında bilgi vermek iyi bir fikirdir. İlacı testten önce ve test sırasında almayı kesmeniz gerekip gerekmediğini ya da dozajı değiştirmeniz gerekip gerekmediğini doktorunuzla konuşun.

Kas Biyopsisi Nasıl Yapılır?

Kas biyopsisi yapmanın iki farklı yolu vardır.

En yaygın yönteme iğne biyopsisi denir. Bu prosedürde doktorunuz kas dokunuzu çıkarmak için cildinize ince bir iğne sokacaktır. Durumunuza bağlı olarak, doktor belirli bir iğne kullanacaktır. Bunlar şunları içerir:

  • Çekirdek iğne biyopsisi. Orta boyutlu bir iğne, çekirdek örneklerinin toprağa çekilme şekline benzer bir doku sütununu çıkarır.
  • İnce iğne biyopsisi. Bir şırıngaya ince bir iğne takılır ve sıvıların ve hücrelerin dışarı çekilmesine izin verilir.
  • Görüntü kılavuzluğunda biyopsi. Bu tür iğne biyopsisi, röntgen veya bilgisayarlı tomografi taramaları gibi görüntüleme prosedürleri ile yönlendirilir; böylece doktorunuz akciğerleriniz, karaciğeriniz veya diğer organlarınız gibi belirli alanlardan uzak durabilir.
  • Vakum destekli biyopsi. Bu biyopsi, daha fazla hücre toplamak için vakumla emme kullanır.

İğne biyopsisi için lokal anestezi alırsınız ve herhangi bir ağrı veya rahatsızlık hissetmezsiniz. Bazı durumlarda biyopsisin alındığı bölgede biraz baskı hissedebilirsiniz. Testin ardından, alan yaklaşık bir hafta boyunca ağrılı olabilir.

Eğer kas örneğinin ulaşılması zorsa, örneğin derin kaslar, doktorunuz açık biyopsi yapmayı seçebilir. Bu durumda, doktorunuz cildinizde küçük bir kesim yapacak ve kas dokusunu buradan çıkaracaktır.

Açık biyopsi yapıyorsanız genel anestezi alabilirsiniz. Bu, prosedür boyunca uykuda olacağınız anlamına gelir.

Kas Biyopsisi Sonrası

Doku örneği, alındıktan sonra, test için bir laboratuvara gönderilir. Sonuçlarınızın hazır olması birkaç hafta sürebilir.

Sonuçlar geri geldiğinde, doktorunuz sizi arayabilir veya bulguları tartışmak adına takip randevusu için ofisinize gelebilirsiniz.

Sonuçlarınız anormal olursa, kaslarınızda zayıflamalarına veya ölmelerine neden olabilecek bir enfeksiyon veya hastalık olduğu anlamına gelebilir. Doktorunuzun tanıyı doğrulamak veya durumun ne kadar ilerlediğini görmek için daha fazla test yaptırması gerekebilir. Tedavi seçeneklerinizi sizinle tartışacaklar ve bir sonraki adımlarınızı planlamanıza yardımcı olacaklar.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...