Kas Fonksiyonlarının Azalmasının Nedenleri

Kas Fonksiyonlarının Azalmasının Nedenleri

Kas fonksiyonlarının azalması, kaslarınız normal bir şekilde çalışmadığında ya da hareket etmediğinde görülür. Kas fonksiyonlarının tamamen kaybedilmesi yani felç, kasların işlevini tamamen kaybettiği ve kaslarla normal bir şekilde iletişimin kurulamadığı bir durumdur. Kaslarınız işlevini kaybederse vücudunuzun etkilenen bölümlerini düzgün bir şekilde çalıştıramazsınız. Bu belirti genellikle vücutta ciddi bir yaralanmanın olması, aşırı dozda uyuşturucu kullanılması ya da koma gibi ciddi bir durumun işaretidir. Kaslarda fonksiyon kaybı kalıcı ya da geçici olabilir. Kas fonksiyonlarının tamamen kaybedilmesi tıbbi olarak acil bir durum olarak değerlendirilmelidir.

Kas Fonksiyonunun Azalması Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Kas fonksiyonlarını kaybederseniz vücudunuzda etkilenen bölgeyi düzgün bir şekilde kontrol edemezsiniz. Bu belirti, genellikle vücutta oluşan ciddi yaralanmalar, aşırı uyuşturucu kullanılması ya da koma gibi ciddi sorunların belirtisidir.

Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Kas fonksiyonlarının kaybedilmesi geçici veya kalıcı olabilir. Ancak, kas fonksiyonlarının kaybedildiği tüm vakaların acil olarak tedavi edilmesi gerekir. Bu nedenle belirtiler görüldüğü anda tıbbi yardım alınmalıdır.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Kas fonksiyonlarının zayıflaması durumunda Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları), Fizik Tedavi bölümlerine gidilir.

Kas Fonksiyon Azalması Çeşitleri

Kaslarda fonksiyon kaybı, kasları kısmi ya da tamamen etkileyebilir. Kısmi fonksiyon kaybında vücudun belli bir bölümü etkilenir. İnme vakalarında kısmi fonksiyon kaybı temel belirtidir. Kas fonksiyonları tamamen kaybedildiğinde felç olur ve tüm vücut etkilenir. Bu tür fonksiyon kaybı genellikle omurilik yaralanması olan kişilerde görülür.

Kas fonksiyonunun kaybı vücudun hem üst hem de alt yarısını etkilerse buna kuadripleji denir. Vücudunuzun sadece alt kısmı etkilenirse buna parapleji denir.

Kas Fonksiyonlarının Azalmasına Ne Sebep Olur?

Kaslarda fonksiyon kaybına genellikle beyinden kaslara sinyal gönderen ve hareket etmenizi sağlayan sinirlerde oluşan bir başarısızlık yol açar.

Sağlıklı olduğunuzda istemli kaslardaki kas fonksiyonlarının kontrolü sizin elinizdedir. Tam kontrol sahibi olduğunuz istemli kaslar, iskelet kaslarıdır. Kalpte ve bağırsaklarda bulunan düz kaslar gibi istemsiz kasları bilinçli olarak kontrol edemezsiniz. Kaslarda fonksiyon kaybı olduğunda bu kaslar da etkilenebilir. İstemsiz kaslarda fonksiyon kaybının olması ölümcül olabilir. İstemli kaslarda fonksiyon kaybı, kasları ve sinir sistemini etkileyen pek çok hastalıktan kaynaklanabilir.

⇒ IKas Hastalıkları

Kas hastalıkları çoğu zaman kasların işleyişini doğrudan etkiler. Kaslarda fonksiyon kaybına neden olan en yaygın görülen hastalıklar kas distrofisi ve dermatomiyozittir. Kas distrofisi, kasların giderek zayıflamasına neden bir hastalıktır. Dermatomiyozit ise belirgin bir deri döküntüsüyle birlikte kas zayıflığına neden olan iltihabi bir hastalıktır.

⇒ IISinir Sistemi Hastalıkları

Sinirlerin kaslara sinyalleri gönderme şeklini etkileyen hastalıklar da kas kaybına neden olabilir.

Felce neden olan bazı sinir sistemi hastalıkları:
Bell palsisi (Yüzde kısmi felce neden olur.)
Lou Gehrig Hastalığı (ALS)
Gıda zehirlenmesi
Nöropati
Çocuk felci
İnme
Beyin felci

Kas fonksiyonlarının kaybına neden olan hastalıkların çoğu kalıtsaldır ve doğuştan gelir.

⇒ IIIYaralanmalar ve Diğer Nedenler

Ağır yaralanmalar, felç vakalarının çoğuna neden olmaktadır. Örneğin, merdivenden düşüp omuriliğinize zarar verirseniz kaslarınızda fonksiyon kaybı yaşayabilirsiniz. Uzun süreli ilaç kullanımı ve ilaçların yan etkileri de kaslarda fonksiyon kaybına yol açabilir.

Kas Fonksiyonlarında Azalmanın Nedeninin Teşhis Edilmesi

Herhangi bir tedavi uygulanmadan önce doktorunuz bu durumun nedenini teşhis edecektir. Bunun için sağlık geçmişiniz de incelenir. Kas fonksiyonlarında azalmanın vücudun hangi bölümünde olduğu ve yaşadığınız diğer belirtiler durumla ilgili ipuçları verebilir. Ayrıca kas ve sinir sisteminin işlevlerini değerlendirmek için testler yapılabilir.

⇒ ISağlık Geçmişi

Kaslardaki fonksiyonların azalmasının birden ya da yavaş yavaş ortaya çıktığını doktorunuza belirtin.

Şu durumlardan doktorunuza bahsedin:
Yaşadığınız belirtiler
Kullandığınız ilaçlar
Nefes almakta zorluk çekilip çekilmediği
Kas fonksiyonlarındaki azalmanın geçici ya da tekrarlayan bir şekilde görülmesi
Eşyaları tutmakta zorluk çekilip çekilmediği

⇒ IITestler

Fiziksel muayene yapıldıktan ve sağlık geçmişi incelendikten sonra doktorunuz sinir veya kas hastalıklarının kas fonksiyonlarında azalmaya neden olup olmadığını anlamak için testler yapabilir.

Yapılabilecek testler arasında şunlar bulunur:
Kaslardan küçük bir örnek alınmasıyla yapılan kas biyopsisi
Sinirlerden küçük bir örnek alınmasıyla yapılan sinir biyopsisi
Beyindeki tümörlerin ya da kan pıhtılarının anlaşılması için MR
Sinir fonksiyonlarının elektriksel darbeler kullanılarak test edilmesi için sinir iletimi çalışması

Kas Fonksiyonlarında Azalmanın Tedavisi

Bu durumun tedavisi, kişinin özel ihtiyaçlarına göre belirlenir.

Tedavi seçenekleri arasında şunlar bulunur:
Fizik tedavi
Meşguliyet terapisi
İnme riskinin azaltılması için aspirin ya da warfarin gibi ilaçların kullanılması
Bu duruma neden olan kas ya da sinir hastalıklarının cerrahi ile tedavi edilmesi
Felçli kasların uyarılması için kaslara elektrik şoku yollanılan fonksiyonel elektrik simülasyonu

Kaslarında Fonksiyon Azalması Yaşayan Kişilerde Uzun Vadede İyileşme

Bazı durumlarda belirtiler tedavi ile düzeltilebilir. Bazen ise tedaviden sonra bile kısmi ya da tam felç görülebilir. Uzun vadede iyileşme, kas fonksiyonlarının azalmasındaki nedene ve durumun ciddiyetine bağlıdır. Kendi durumunuz ve iyileşme ihtimalinizle ilgili daha fazla bilgi edinmek için doktorunuzla görüşün.

Kas Fonksiyonlarında Azalmanın Önlenmesi

Kas fonksiyonlarında azalmaya neden olan bazı durumların önlenmesi zordur.

Ancak inme riskinin ya da yaşanacak kazaların önlenmesi için adımlar atabilirsiniz:
  • İnme riskini azaltmak için meyve, sebze ve tam tahıllar bakımından zengin ve dengeli bir diyet yapın. Beslenme düzeninizdeki tuzu, şekeri, katı yağları ve rafine tahılları sınırlayın.
  • Haftalık 150 dakika orta şiddetli ya da 75 dakika yoğun egzersiz yapın.
  • Tütün ve tütün ürünlerinden uzak durun. Alkol tüketimini sınırlandırın.
  • Kaza sonucunda yaralanma riskini azaltmak için içkili araç kullanmaktan kaçının. Motorlu taşıtlarla seyahat ederken her zaman emniyet kemerinizi takın.
  • Merdivenlerdeki kırık basamakları düzeltin ve merdivenlerin yanına trabzan yerleştirin. Halılardaki bozuklukları düzeltin.
  • Evinizin önündeki kaldırımda bulunan buz ve karı temizleyin. Bu tür yerlerden yürüdüğünüzde düşmemek için özen gösterin.
  • Merdiven kullanacaksanız sabit bir zeminin üzerine yerleştirin. Kullanmadan önce merdiveni tamamen açın ve merdivene çıkarken basamaklarda üç temas noktası kurun. Örneğin, her zaman en az iki ayağınız ve bir eliniz ya da bir ayak ve iki eliniz merdivenle temas halinde olsun.
Kas Fonksiyonunun Azalmasına Neden Olan 12 Durum hakkında bilgi almak için tıklayın.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...