Kas Fonksiyonunun Azalmasına Neden Olan 12 Durum

Kas Fonksiyonunun Azalmasına Neden Olan 12 Durum

Kas fonksiyonu, kaslar normal bir şekilde çalışmadığında ya da hareket etmediğinde oluşur. Felç, kas fonksiyonlarının tamamen kaybedilmesidir. Bu durumda kaslarınızı normal bir şekilde kasamazsınız.

Kas Fonksiyonunun Azalması Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Neden Olur?

Kas fonksiyonlarını kaybederseniz vücudunuzda etkilenen bölgeyi düzgün bir şekilde kontrol edemezsiniz. Bu belirti, genellikle vücutta oluşan ciddi yaralanmalar, aşırı uyuşturucu kullanılması ya da koma gibi ciddi sorunların belirtisidir.

Endişelenmeli miyim?

Kas fonksiyonlarının kaybedilmesi geçici veya kalıcı olabilir. Ancak, kas fonksiyonlarının kaybedildiği tüm vakaların acil olarak tedavi edilmesi gerekir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Kas fonksiyonlarının zayıflaması durumunda Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları), Fizik Tedavi bölümlerine gidilir.

Kas Fonksiyonları Neden Azalır?

1 İnme

İnme, beyin damarlarının yırtılması ve kanaması sonucunda ya da kan akışında bir tıkanıklık olmasının sonucunda beyne yeterli kanın gitmediğinde görülür. Yırtılma ve tıkanıklık, beyin dokularına yeterli oksijenin ve kanın gitmesini engeller.

2 Polio

Poliomiyelit ya da polio, sinir sistemine saldıran bir virüsün neden olduğu son derece bulaşıcı bir hastalıktır.

3Bell Palsisi

Bell palsisi, yüzdeki kaslarda geçici olarak bir zayıflığa ya da felce neden olur.

4Omurilik Yaralanması

Omurilik yaralanması, omurilikte hasara neden olur. Uzun süre boyunca ve hatta kalıcı bir şekilde günlük hayatınızı etkileyebilir.

5ALS (Lou Gehrig Hastalığı)

Amyotropik lateral skleroz (ALS), beyni ve omuriliği etkileyen dejeneratif bir hastalıktır. İstemli kas hareketlerinde kontrol kaybına yol açar. Daha fazla bilgi edinmek için tıklayın…

6Guillain-Barre Sendromu

Guillain-Barre sendromu nadir görülen ancak ciddi bir otoimmün bozukluğudur. Bu hastalıkta bağışıklık sistemi, periferik sinir sistemindeki sağlıklı hücrelere saldırarak kaslarda zayıflığa, uyuşukluğa ve karıncalanmaya neden olur. Bu hastalık ilerlediğinde felç görülür. Daha fazla bilgi edinmek için tıklayın…

7Beyinde Apse

Beyinde apse; mantarlar, virüsler ya da bakteriler başınızdaki bir yaradan ya da vücudunuzda enfeksiyon kapan başka bir yerden girerek beyne ilerler. Beyinde oluşan enfeksiyon irin ve ölü hücrelerin birikmesinden dolayı şişer. Beyinde apse oluşumu kas fonksiyonlarını azaltarak hareketi kısıtlar.

8Miyastenia Gravis

Miyastenia gravis, vücudun hareket etmek için kullandığı iskelet kaslarında zayıflığa neden olan, nadir görülen nöromüsküler hastalıktır. Sinir hücreleri ve kaslar arasındaki iletişim bozulduğunda ortaya çıkar. Bu iletişimsizlik gerekli kas kasılmalarını engelleyerek kaslarda zayıflığa neden olur.

9Reye Sendromu

Reye sendromu, herhangi bir belirti olmadan yaşanan nadir bir hastalıktır. Genellikle viral enfeksiyon geçiren 4 – 12 yaş arası çocukları etkiler. Reye sendromu nöbetlere ve komaya neden olabilir. Daha fazla bilgi edinmek için tıklayın…

10Dermatomiyozit

Dermatomiyozit, nadir görülen iltihabi bir hastalıktır. İltihaplı miyopati olarak da bilinir ve kaslar iltihaplandığında görülür. Ciltte kızarıklıkların yanı sıra kas fonksiyonlarında azalmaya da yol açar.

11Botulizm

Botulizm ya da botulizm zehirlenmesi nadir görülür. Yiyeceklerden, kirlenen toprakla temas edilmesinden ya da açık yaralardan hastalık kapılabilir. Botulizm tedavi edilmediğinde felce, nefes almada zorluğa ve ölüme neden olur.

12Tay-Sachs Hastalığı

Tay-Sachs hastalığı, genellikle bebeklerde görülen nörodejeneratif bir hastalıktır. Genellikle bebeklerde görülse de ergenlik çağında ve yetişkinlerde de görülebilir. Felce ya da kas fonksiyonlarının kaybolmasına yol açar.

Bu yazı bilgilendirme amaçlıdır ve teşhis amaçlı kullanılamaz. Sağlığınızla ilgili tüm endişelerinizi sağlık uzmanlarına danışmalısınız.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...