Kas Gerginliği Yaşıyorsanız Parkinson Hastası Olabilirsiniz

Kas Gerginliği Yaşıyorsanız Parkinson Hastası Olabilirsiniz

Kas gerginliği, Parkinson hastalığının ilk belirtilerinden biri olup genellikle hastalığın teşhisinde kullanılır. Kas gerginliği oluştuğunda kaslarınız tıpkı diğer kas gerilmelerinde olduğu gibi sertleşir ama kaslar dinlenme halindeyken titreme de olur. Kas gerginliği, herhangi bir uzvu etkileyebilse de genellikle kollarda görülür. Bir ya da iki kolu birden etkileyebilir. Her kas gerginliğinde kaslarınızı gergin hissedersiniz. Kası tamamen hareket ettirmeniz mümkün olmaz ve bu durum acı ve rahatsızlık verebilir. Herhangi bir kasta katılık olması, Parkinson hastalığının üç belirtisinden biridir. Diğer belirtilerse kasların titremesi ve bradikinezi de denilen hareketlerin yavaşlamasıdır. Bu yüzden, kas gerginliği Parkinson hastalığının teşhisinde çok önemlidir.

Parkinson Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Endişelenmeli miyim?

Parkinson hastalığı şu an için iyileştirilebilir bir hastalık olmasa da belirtileri ilaçlarla, egzersiz yaparak ve stresi azaltarak tedavi edilebilir.

Ne Yapmalıyım?

Etkin bir tedavi için erken teşhis çok önemlidir. Kas gerginliği, Parkinson hastalığının erken bir işaretçisidir bu yüzden böyle bir durum yaşıyorsanız doktora görünmelisiniz. Böylece uygun bir şekilde hastalığınıza teşhis konulabilir ve bir an önce tedaviye başlanabilir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Parkinson için Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları) bölümüne gidilir.

Parkinson Hastalığında Kas Gerginliği Nasıl Test Edilir?

Kaslarınızdaki katılığı test etmek için doktorunuz kolunuzdaki kası rahatlatmanızı isteyecektir. Daha sonra kolunuzu uzatmanızı ister ve böylece şu durumları inceler:

 • Kasınızı hareket ettirmeye çalıştığınızda kas, katı ve hareketsiz mi?
 • Kolunuz yavaş ve düzensiz mi hareket ediyor?
Yorulma bozunumu, kas gerginliğinin bir belirtisidir. Bu durum sizin için, kolunuzu hareket ettirdiğinizde kasınızda çıtırdama ya da tutukluk hissetmenize sebep olacaktır.

Kas gerginliğinin bir diğer belirtisiyse doktorunuz kolunuzu hareket ettirdiğinde düzensiz hareketlerin ortaya çıkmasıdır.

Parkinson Hastalığında Kas Gerginliğinin Nedenleri

Bazal gangliyon, beynin hareketleri düzgün bir şekilde yapmanızı kontrol eden kısmıdır. Bunu yapmak için bazal gangliyondaki nöronlar dopamini kullanarak bağlantı kurar ve iletişime geçerler.

Parkinson hastalığı olan kişiler daha az dopamin üretirler. Dopamin daha az olduğunda, bazal gangliyondaki hücreler birbirleriyle bağlantı ve iletişim kuramazlar. Bunun sonucunda da hareketleriniz olması gerektiği kadar düzgün olmaz ve Parkinson hastalığında yaygın olarak görülen kas gerginlikleri ve diğer hareket sorunları oluşur.

Kaslarda sertleşme, diğer parkinsoniyan hastalıklarda da görülebilir:

 • Progresif supranükleer palsi
 • Multipl sistem atrofisi
 • Kortikobazal dejenerasyon

Bu hastalıkların da benzer belirtileri vardır fakat bu belirtilerin oluşma nedenleri başkadır.

Parkinson Hastalığında Kas Gerginliğinin Tedavisi

Kas gerginliğini, altında yatan nedeni tedavi ederek düzeltebilirsiniz. Parkinson hastalığının en yaygın ve en etkili tedavisi levodopadır. Sadece kas gerginliğine değil tüm belirtileri ortadan kaldırmaya yarar. Genellikle yan etkileri yok etmeye yarayan karbidopayla birlikte kullanılır.

Parkinson hastalığının tedavisinde dopamin kullanımı da başka bir tedavi yöntemidir.

Hiçbir ilaç işe yaramazsa, durumu ilerlemiş Parkinson hastalarında beyin derinden uyarılabilir. Bu işlemle, elektrotlar bazal gangliyona yerleştirilirler ve beyne küçük elektrik sinyalleri gönderilir. Böylece kas gerginlikleri azalır.

Kas gerginliğini azaltmak için evde kendi başınıza uygulayabileceğiniz şeyler de vardır:

 • Basketbolcular gibi top sektirerek kollarınızın hareket etmesini sağlayabilirsiniz.
 • Egzersiz yaparak kaslarınızın güçlenmesini sağlayarak acıyı azaltabilirsiniz. Büyük hareketler yaptığınız aerobik egzersizler, kas gerginliğini azaltmanın en iyi yoludur. Egzersiz yaparken kendinizi fiziksel sınırlarınızın ötesinde zorlamamaya dikkat etmelisiniz.
 • Kaslarınızı esnetmek için esneme hareketleri yapabilirsiniz.
 • Tai Chi ya da yoga yapabilirsiniz.
 • Stresi hayatınızdan çıkarabilirsiniz. Stres Parkinson hastalığına sebep olmaz fakat belirtilerinizi çok daha kötü bir hale getirebilir.

Herhangi bir egzersiz türünü yaptığınızda düzgün bir şekilde soğumayı unutmayın. Soğuma hareketleri kaslarınızın tekrar sertleşmesini engeller. Kendinize en uygun egzersiz ve esneme rutinini oluşturmak için fizik tedavi uzmanından yardım alabilirsiniz.

Parkinson hastalığının tedavisine dair araştırmalar, beyin üzerinde yapılan araştırmalarla birlikte giderek hızlanmaktadır. Parkinson karmaşık bir hastalık olsa da araştırmacılar bu hastalığın altında yatan nedenlerle ilgili birçok şeyi ortaya çıkarmıştır.

Kaynak: https://www.healthline.com

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...