Kas Yırtılması Belirtileri ve Tedavisi

Kas YırtılmasıHalk arasında kas yırtılması olarak bilinen durumlar, daha doğru bir ifadeyle, kas liflerinin aşırı zorlanması ve gerilmesiyle sakatlıkla sonuçlanan rahatsızlıklardır. Bu gerilmelerin daha şiddetli olduğu durumlarda kılcal damarlar kopar ve kasların kanamasına neden olur.

Kas yırtılması daha çok fiziksel kuvvet ve zorlama gerektiren spor aktivitelerinde bulunan insanlarda görülür, fakat diğer durumlarda da kas yırtılmalarına rastlanabilir. Aşırı yoğun fiziksel aktivitelerden önce yetersiz ve düzensiz ısınmalar ya da spor ve fitness egzersizleri için gerekli olan gerdirme ve esnetme hareketleri yapılmazsa kas yırtılmaları riski artar.

Kas Yırtılması Neden Olur?

Çoğu kas yırtılması iki nedenden dolayı ortaya çıkar:

 • Belirli kas grubunun limitleri üzerinde gerdirilmesiyle
 • Bu kasların çok kuvvetli bir şekilde kasılmasıyla

Orta şiddetli durumlarda sadece birkaç kas lifi gerilir veya kopar. Daha ileri seviye durumlarda ise gerilen kas kopabilir ya da görevini düzgün bir şekilde yapamaz hale gelir.

Doktorlar teşhis ve tedaviyi kolaylaştırmak için kas gerilmelerini kas liflerindeki tahribatın şiddetine göre 3 dereceye ayırırlar:

 • I. Derece Gerilmeler

  Bu hafif gerilmelerde sadece birkaç kas gerilir ya da kopar. Zarar gören kas hassas ve ağrılı hale gelse de normal kuvvetini korur.

 • II. Derece Gerilmeler

  Bu daha fazla sayıda lifin incinmesini, daha şiddetli kas ağrılarını ve kısmi olarak şişme ve morarmaları da içeren orta şiddetteki gerilmelerdir.

 • III. Derece Gerilmeler

  Bu gerilmeler kasın baştan aşağı kopmasıyla sonuçlanır, bazen de kasın tendonundan koparak iki parçaya ayrılmasıyla hafif bir patlama sesine benzer bir ses gelir. III. derece gerilmeler ciddi ağrılara, şişmelere, ve renk değişimlerine (rengin solması) yol açarak kasın işlevinin tamamen kaybolmasıyla sonuçlanır. III. derece gerilmeler kasın ana yapısının tamamen bozulmasıyla ve kasın kopan parçalarının birbirinden ayrılmasıyla deri altında bariz bir çökme ya da boşluk ortaya çıkarır.

Kas yırtılmaları genellikle spor aktiviteleri sırasında görülse de ağır bir kutuyu kaldırırken ya da bir yerden bir yere atlarken de görülebilir.

Neredeyse tüm spor aktiviteleri bir şekilde kas gerilmeleri riski taşır fakat bu sakatlıklar temas gerektiren futbol ve basketbol ve tenis gibi hızlı başlangıçlara ihtiyaç duyulan spor türlerinde daha sık görülür.

Kas Gerilmesi ve Yırtılması Belirtileri

 • Özellikle kasları esneten ve kasılmasını sağlayan sportif aktivitelerden sonra kaslarda görülen ağrılar ve incinmeler. Kas ağrıları genelde kası zorlamaya devam ettiğinizde arta fakat dinlendirdiğinizde hafifler.
 • Kaslarda şişme, renk solması ya da hafif morarma
 • Kas spazmları ya da kramplar
 • Kas gücünde azalma veya III. derece gerilmelerde kasın işlevini tamamen kaybetmesi
 • Sakatlanma anında kastan hafif bir patlama sesi gelmesi
 • III. derece gerilmelerde kasın normal yapısında bozulmalar ve yırtılan bölgedeki deri altında çökme ya da boşluk ortaya çıkması

Kas Yırtılmasının Teşhisi

Doktorunuz kas ağrılarınızı tetikleyen aktivitenin türünü ve sakatlık anında kastan bir ses gelip gelmediğini sorar. Ayrıca sakatlıktan sonra görülen belirtiler ve kas gücünde herhangi bir güç kaybı olup olmadığı ya da ilgili kası hareket ettirmede zorlanma olup olmadığı da doktor tarafından sorgulanır.

Doktor bunlara ek olarak son zamanlarda ateş, kilo kaybı, bileklerde karıncalanma, idrar veya mesane problemleri ya da daha ağır sağlık problemlerini işaret eden başka semptomlar olup olmadığını da sorgular.

Doktor belirtilerinizi ve tıbbi geçmişinizi not ettikten sonra muayeneye başlar ve kas hassasiyetinizi, spazmı, zayıflığı ve azalan kas hareketlerinizi kontrol eder. Eğer bu test sonuçları hafif ya da orta şiddette kas gerilmelerini işaret ediyorsa daha fazla test yapmaya gerek yoktur. Fakat daha ağır bir kas sorunundan şüphe edilirse röntgen veya manyetik rezonans görüntüleme (emar) taraması yapılır.

Eğer belirtiler arasında sırt ağrıları da varsa doktor idrar yolu enfeksiyonu ya da omurga diskleri, omurga kanalı ve omurilikle ile ilgili bir sorun olup olmadığını anlamak için ekstra testler yapar.

Önlem ve Tedbirler

Kas gerilmelerini ve yırtılmalarını önlemek için :

 • Sportif aktivitelerden önce ısınma hareketleri yapın
 • Kaslarınızı esnetmek ve güçlendirmek için bir egzersiz programı yapın ve bunu aksatmadan uygulamaya çalışın.
 • Antrenman programınızın yoğunluğunu kademeli olarak artırın. Kaslarınızı hemen zorlamaya başlamayın.
 • Kilolarınıza dikkat edin. Obezite özellikle kol ve bacak bölgelerinizdeki kaslara baskı yapar.
 • Oturup kalkarken vücut duruşunuza dikkat edin ve dik oturup kalkmaya özen gösterin.
 • Ağır eşyalar kaldırırken kaslarınıza zarar vermeyecek doğru teknikler kullanın.

Kas Gerilmesi ve Yırtılması Tedavisi

1. Evde Tedavi Yöntemleri

Kaslardaki sakatlıklardan sonra görülen şişmeleri ve lokal kanamaları durdurmak için erken bir buz torbası uygulaması ve gerilen kası gergin halde tutmak çok önemlidir. Şişme dindiğinde sıcak uygulamada yapılabilir. Fakat sıcağı erken uygulamak şişmeyi ve ağrıyı artırabilir.

NOT: Buz ya da sıcak çıplak deriye uygulanmamalıdır. Bu uygulamaları zarar gören kısma bir bez ya da havlu koyarak gerçekleştirin.

 • Ağrıyı azaltmak ve hareket yeteneğini korumak için nonsteroidal anti-enflamatuar özellik gösteren ilaçlar alın (aspirin gibi).
 • Dinlenme, buz uygulaması, basınç (kompres) ve sakatlanan bölgenin seviyesini yükseltmek çok önemlidir. Kas yırtılması ya da gerilmesi olan bölgede takı veya ziynet eşyası gibi kaslara baskı yapan eşyalar varsa çıkarın.
 • Gerilen kası dinlendirin ve gerilmeye ve ağrıya neden olabilecek aktivitelerden kaçının.
 • Her saat başı kas bölgesine 20’şer dakikalık buz uygulaması yapın. Buz çok etkili bir antienflamatuar ve ağrı giderici bir araçtır. Bölgeye buz torbalarıyla yapılacak baskı enflamasyonun azalmasını sağlar.
 • Şişmeyi azaltacak basınç ya da kompres, sakatlanan bölge elastik bir bandajla hafifçe sarılarak sağlanabilir.
 • Sakatlanan bölgenin seviyesini yükseltmek de şişmeyi azaltır.
 • Kas ağrısı geçinceye kadar zorlayıcı aktivitelerden uzak durun.

2. Tıbbi Tedavi

Tıbbi tedavi de aşağı yukarı evde yapılan uygulamaları içerir. Fakat doktor kas ve tendon sakatlığının derecesini belirler iyileşmeyi hızlandırmak için atel ya da koltuk değneği tavsiye edebilir. Doktor ayrıca aktivitelerinizi sınırlandırmayı ve çalışıyorsanız ne kadar izne ayrılmanız gerektiğini ya da iyileşmeyi hızlandırıcı egzersizleri tavsiye edebilir.

Ayrıca aşağıdaki durumlarla ve belirtilerle karşılaşırsanız mutlaka doktora başvurmalısınız:

 • Sakatlanma anında kastan bir ses gelirse
 • Sakatlanan kasta şiddetli ağrı, şişme ve renk solması olursa
 • 48 saat boyunca geçmeyen orta şiddette belirtiler olursa
 • Günlük normal aktivitelerinizi engelleyici bel veya sırt ağrılarınız olursa ve bu ağrılar gittikçe kötüleşirse
 • Bel ağrısıyla beraber orta şiddetteki bir bel ağrısından daha ciddi bir problemi işaret eden aşağıdaki semptomlar görülürse:
 • – ateş ya da üşüme
  – idrarda yanma hissi
  – bacakta ani bir zayıflık, uyuşma veya sızlama olursa
  – kasıkta ya da rektumda uyuşma
  – mesane ve bağırsak fonksiyonlarında anormallik

Yorumlar

 1. eren der ki

  yaklaşık 7 gün önce futbol maçından 1 gün sonra sol arka üst baldırımda kalçadan uyluk kemiğinden aşağı dpğru agrı hissetmeye başladım geçer diye düşündüm normal spor yorgunluğudur dedim ama henüz gecmedi ara ara buz uyguladım krem sürdüm hap içtim bandaj ile sardım çok agrım yok fakat koşarken agrı yapıypr futbol maclarımız oluyor kısa sürede iyi olmam gerek ne yapmalıyım yada neden geçmiyor doktora gidecem randevu süresi cok uzun yardımcı olabılırmısıniz ?

  • Mustafa der ki

   Kardeşim futbol oynamaya bi süre ara vermen lazım.Ben bi sene içinde 3kere sakatlandım aynı bölgeden top oynadığında tekrarlar.Buz tedavisini yap kendini iyi hissetiğinde ise lastikle kuvvet çalış.

 2. MUHAMMET der ki

  MERHABALAR BEN ARA SIRA HALI SAHADA FUTBOL OYNUYORUM ANCAK YAKLAŞIK BİR SENE ÖNCE SAĞ AYAK DİZ ALTINDAKİ KAS KISMININ BİTİMİNDE AĞRI HİSSETTİM BİR SÜRE SONRA AZALDI ANCAK TAMAMEN GEÇMEDİ YAKIN ZAMANDA TEKRARLADI KAS YIRTILMASI OLDUĞUNU SANIYORUM AMA HEMEN TEKRARLAMAYA BAŞLADI ARTIK ESKİSİ GİBİ OLMAYACAK MI

  • Mustafa der ki

   Kardeşim iyileşir ama zaman gerekir.Buz tedavisi yap.Şişlik yada Ödem varsa FASTJEL Kremi iyi gelir.Ama genede doktora git.Futbola ara ver.

 3. Mehmet der ki

  Sol dizim kemik sesi duyacak şekilde döndü ve acil olarak hastaneye gittim röntgen ve emar çektirdim net olmayarak yan bağların koptuğunu çarpraz bağların zedelendiğini kıkırdakda çatlak olduğunu ve su toplamaya başladığını söyledi acaba ameliyat olabilir miyim dizim eskisi gibi olur mu tavsiye olarak ne önerirsiniz sorun sizce ne olabilir?

 4. Fatih der ki

  Merhaba, ben fitness’la 1 buçuk yıl ara vermeden uğraştım ancak son 1 ay küçük bi rahatsızlıktan dolayı gidemedim. Şimdi de başlayalı 5-6 gün oldu fazla zor vermekten mi nedendir bilmem ama sol omuzumda aşırı ağrı oluştu kolumu hareket ettirirken acıyı hissediyorum. Ama o bölgede patlama izi kırmızı falan olmadı (kanama) ama acı çok fazla var. Ne yapabilirim bi de kaçıncı derecede olabilir?

  • GÖKHAN der ki

   Ayni sorun bende de var nasil duzelicek bilmiyorum bende fitnese başladım omuz ve kol çalıştiktan sonra sag omzumda agri hissetmeye basladim hareket ettirmekte zorluk cekiyorum ne yapmalıyım

 5. irfanaykac der ki

  bundan iki hafta once zorlanma nedeni ile ust baldirda sorun olustu doktora gittim mr cekildim ust baldir hafif bir sivi birikmesi (odem) oldugunu soyledi ilaclar verdi 3 hafta antremanlarda sadece duz kosu yapilmasini soyledi sorum su bu durumu hizli bir sekilde nasil iyilestirebilirim agrilardan en kisa zamanda kurtulmak antremanlara devam etmek istiyorum

 6. mertcan der ki

  merhaba ben niksar lıyım okul takımında baldırımın arkası sağ baldırım lift yırtılması oldu ama buz koydum inmiyo napabilirim

 7. mertcan der ki

  merhaba ben niksar lıyım sağ arka baldırımda lift yırtılması var hastaneye gitim ama ortopedi yok du ne yapsam iylesir

 8. Recep der ki

  5gun önce top oynarken diz kapagimin oraya vurdular diz kapagim sisti ve kas tarafından arada agriyor yurumemde fazla sıkıntı yok deynek olmadan yürüyorum lifler kopmusmudur hastaneye gittim ortopedi doktoru yoktu gitmem gerekirmi

  • levent der ki

   korkmanıza gerek yok. diz kapağı dize gelen darbeleri önlemek içindir. kırılmadığı sürece diz kapağına gelen darbeler sorun oluşturmaz. eğer dize gelen darbeyle diz aşırı derecede öne arkaya sağa sola gittiyse ancak o zaman liflerde gerilme veya yırtık olabilir

 9. Emre der ki

  Ben kickboks yapıyorum antrenman öncesinde yeteri kadar ısınma hareketi yapmadan antrenmana başladım yumruk aticam sıra karnımin sağ tarafında göbek deliginin yanında aniden bir ağrı oldu;ağrı aynı dalak şişmesi gibiydi yaklaşık iki gün boyunca ağrım oldu ve geçti şimdi ağrı falan yok sizce neden olmuş olabilir.?teşekkürler

 10. guler der ki

  Merhaba kayinvalidem agacta asili kaldi ve kol kasindabyirtilma olusmus nerdeyse bir sene oldu hala iyilesmedi diyor bence iyulesti ama is yap.amak ici n bahane yapti bunu kendine sizce o kadar sure iyilesmemesi normalmi cunku bir ay fizik tedavi gordu ve huc zorlayici bir hareket yaptigida yok uzaniyor anca

  • levent der ki

   kas yırtıklar fizik tedaviyle düzelmeyebilir. bir kaç yıl kişi ağrı hissedebilir. büyük ihtimalle de maalesef doğru söylüyodur

  • Seda seda der ki

   Kadin dogru söylüyordur.annemde de oldu ve uzun suredir gecmiyor iki kere doktora gittik bir daha gidecegiz ayaginin ustune zor basiyor,topallayarak yurumeye çalışıyor insallah gecer artik

 11. mustafa der ki

  4 gün öncesi korkuluktan atlarken sağ kaval kemiğimin arkasındaki baldıra korkulugun demiri girdi hastaneye gittim yara baya büyüktü 13 dikiş atıldı ardından atel yapıldı 2 güne bir pasuman yaptır dedi 4 gün sonra ateli cikarttım ayagımı tam olarak acamıyorum ne zaman iyileşirim bir bilgisi olan varsa lütfen cabuk söyleyebilirmi ? Acil!!!!!

 12. buket der ki

  3 veya 4 senedir omuzumda yırtık var dr ameliyat onermemstı bır sure fızık tedavı gordum işe yaramadı .son zamanlardır yıne omuzumu rahat hareket ettremııyorum .artık korkuyorum sonu amelıyat olurmu dıye neyapmalıyım evde egzersızz yapıyordum ılk zaman sonra bıraktm smdı devam etmelımıyım ?

 13. mehmet der ki

  Benim sol karın kasım şişti ve agrı yapıyor kas gerilmesı veya kopması heralde onu ben nasıl geçirebilirim yaklaşık 2-3 haftadır war cevaplarınızı beklıyorum ? 🙁

 14. Sezgin der ki

  Babam 3ay once parasutle inerken sag bacagini zorlamis siddetli agri ara ara usume kasikta agri kabizlik belde agri var fr gittik kas yirtilmasi sinir ucu iltihabi bel kemiginde cokme oldugunu soylediler verdikleri ilac ve igneler ise yaramadi ne yapabiliriz acil cevap bekliyorum tesekkurler

 15. Hüseyin der ki

  2 yıl önce kolumun dirsek bölümünde aşırı zorlama kas yırtılmasi oldu Bandaj takıp çalışıyorum ve sürekli o kol ile çalışıyorum bu bir kaç gündür tekrar ağrı var aynı yerde ne yapabilirim kas yırtılmalarına iyi gelen bir krem adı söyler misiniz

 16. Yusuf der ki

  Futbol maçında sağ ayağımdan sakatlandım ve normal gecer dıye buz koydum ama gecmedı ve randevu surelerı cok uzun bana yardımcı olurmusunuz

 17. Bilal der ki

  Merhaba dun futbol maçında durduk yere kassigim da bacağımin hafiften ic tarafi yani birden bi agri oldu kramp gibi degil yururken batiyor germe falan olmadi yururken oldu nedirki ?

 18. Kağan der ki

  4 ay önce hâli saha maçında sol bacagimin en üst iç bölgesinde bir agri oluştu sisti agri geçti ama şişlik duruyor zorlayinca aci veriyor

 19. lütfü der ki

  Kol ya da omuz da kas yırtılması Bacak kramplarına sebep olabilir mi ?
  Annem in şiddetli bacak krampları vardı. Doktora gittiğimizde Kas yırtılması üzerinde durdu.? İkisi arasında bağlantı olabilir mi ?

  • aydın lılıç der ki

   merheba sağ kolum kas kısmında ağrım uzun bir süredir devam ediyor doktora gitim kas gevşetici verdi ağri kesici verdi bunları kulan geçmese iğne yaparız dedi fakat iğne için pek çok kişi tafsiye etmiyor egsersizle geçermi acaba

 20. Halil der ki

  2 3 hafta önce sağ diz ustu bölgesine şiddetli bi darbe aldım bacagimi açıp kapatmak da zorlaniyorum orta derecede ağrı var ne olmuş olabilir?

 21. der ki

  1 yıl önce futbol oynarken topa vurduktan sonra sağ ön bacakta bir ağrı başladı hemen hastaneye gittim.Doktor birşeye bakmadan doku zedelenmesi dedi krem verdi yolladı. Bir süre geçtikten sonra şişlik oldu.Baska doktora gittim emar çektik 2cm yırtık var dedi ameliyata gerek yok dedi geçer dedi ve hala geçmedi aynı şekilde şişlik var boşluk ta var. Yazidan da gidersek 3.derecenin belirtileri görülüyor.

  • Prof. Dr. Muhammet koç der ki

   Kas zari yirtigin olabilir anlattigin bilgilere gore yani fasya yirtigi , zorlamaya bagli olarak nadiren de olsa yirtilabiliyor … iyilesedebilir iyilesmiyedebilir dinlen bolca , bence gecer ama 3 cm biraz buyuk zar birbirini gormuyor olabilir … hic gecmesse ameliat olmak zorundasin saygilarimla …
   Prof. Dr. Muhammet koç

 22. Doğan der ki

  Lütfen yardımcı olurmusunuz 🙁

  Eğilirken belimden bacağıma doğru bir ağrı oluşuyor. Sırt üstü yatarken bacağımı düz bir şekilde yukarıya kaldırırken 20 cm den sonra belime bir ağrı giriyor sanırım bacağıma giden kas lif inde bir gerilme var ne yapmam gerekir

 23. Okan der ki

  Hocam 3 ay önce halı sahada şut esnasında sağ ön leğen kemiğinin 6 yada 7 cm altındaki kasda aşırı ağrı oldu ve şuan o günden beri top oynayamıyorm doktora gittim mr bile çekmeden ilaç verdi . dün topa deneme amaçlı vurdum ve şiddetli ağrı tekrarladı ve ağrı hemen geçmiyor yürüme zorluğu bile veriyor.

 24. Can der ki

  2 gün once sağ diz kapagimin üst tarafinda maç yaptiktan sonra agri başladı yurumemde sknti yok fakat topa vururken cok aciyor nedeni ne olavilur lutfen yardim edermisiniz 1 haftaya iyilsmem lazim

 25. dalya der ki

  Meraba ben iki gun once hentbol antremaninda fazla zorladim kendimi her iki bacagim ve kalca kaslarim aşırı agriyor yapiyor oturup kalkamiyorum bile yuruyunce bile agriyor ve doktora gidicek vaktim yok ne yapabilurim onun icin

 26. metin der ki

  merhaba benim bir y9ıl once calısırken dengesiz asıldım kollarımda fena agrı basladı doktora gittim ilac yazdı agrı kesici ve kas gevsetici yazdi bir yıldır hep aynı siddette agrıyor ozellikle kolları yukarı kaldırınca ne kadar doktura gittimse aynı ilaclar emar cektim fazla birsey yok dedi ama bir yıldır agrıyor neden olabilir ne yapmalıyım hangi doktura bas vurmalıyım daha once ortupedi ye gittim fayda gormedim…..

 27. Aykut Gokce der ki

  Sol arka ic tarafta ki adelede (medial hamstring) jimnastik dersinde asiri zorladim herhangi bir ses gelmedi morarma yok sadece hafif bir sislik vardi ilk yardim uyguladiktan sonra indi ve suan deri altinda puruzlu bir yapi var simdi ki surecte nasil bir tedavi yapabilirim haftasonu olmasindan oturu doktora gitmek icin yarini beklemem gerek acil yardim ??

 28. Mert der ki

  Merhabalar.20 gün önce çıkık olan omzumun üstüne düştüm.10 gün boyunca çok ağrim oldu..sonra bide tam iyileşmeden 50 kiloluk halterle antrenman yaptım.köprücük kemiğinden takır tukur sesler geldi.ertesi gün uyandığımda köprücük kemiğinin ustunde ve çıkık olan omzumun kolunda kist yada sis gibi bir şey çıktı ve arıyor atesde yapıyor ne olabilir değerli hocalarim

 29. Kerem der ki

  3 gün üst üste maç yaptık belki onla bi alakası vardır sağ kolumda bi ağrı var sanki iple cekiyolar kolumu esnetemiyorum sebebi nedir ne yapmam gerek

 30. Mustafa der ki

  1 hafta önce diz kapağımın üzerine düştüm yürümekte sıkıntı yok ama bacagimi tam kiviramiyorum bilgisi olan var mı

 31. ismail aksoy der ki

  3 ay önce ağır iş sonucu koluma ağrı girdi ağrılar yürüme esnasında dahada çok şiddetleniyor istirahat halinde ağrı kesiliyor nedeni ne olabilir acaba

 32. ayşe yıldız der ki

  ayağımı burktum ve doktora gittik anlamadılar alçıya aldılar sonra emar sonucuyla ayak kasında yırtılma olduğu anlaşıldı peki kas yırtılması ne zaman süreyle geer

 33. yıldız der ki

  ben yedi aylık hamileyim bir hafta önce ayağım döndü şu an şiş ve morardı acile gittim röntgen çekilemediği için bişey yapamam dedi gönderdi şimdi ağrı azaldı ama şis ve morluk kaldı ne yapmalıyım acaba

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir