Kas Yırtılması Belirtileri ve Tedavisi

Kas Yırtılması Belirtileri ve Tedavisi

Kas yırtılması daha çok fiziksel kuvvet ve zorlama gerektiren spor aktivitelerinde bulunan insanlarda görülür, fakat diğer durumlarda da kas yırtılmalarına rastlanabilir. Aşırı yoğun fiziksel aktivitelerden önce yetersiz ve düzensiz ısınmalar ya da spor ve fitness egzersizleri için gerekli olan gerdirme ve esnetme hareketleri yapılmazsa kas yırtılmaları riski artar.

Kas Yırtılması Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Neden Olur?

Neredeyse tüm spor aktiviteleri bir şekilde kas gerilmeleri riski taşır fakat bu sakatlıklar temas gerektiren futbol, basketbol ve tenis gibi hızlı başlangıçlara ihtiyaç duyulan spor türlerinde daha sık görülür.

Endişelenmeli miyim?

Halk arasında kas yırtılması olarak bilinen durumlar, daha doğru bir ifadeyle, kas liflerinin aşırı zorlanması ve gerilmesiyle sakatlıkla sonuçlanan rahatsızlıklardır. Bu gerilmelerin daha şiddetli olduğu durumlarda kılcal damarlar kopar ve kasların kanamasına neden olur.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Kas yırtılması için Ortopedi ve Travmatoloji, Spor Hekimliği bölümlerine gidilir.

Kas Yırtılması Neden Olur?

Çoğu kas yırtılması iki nedenden dolayı ortaya çıkar:

 • Belirli kas grubunun limitleri üzerinde gerdirilmesiyle
 • Bu kasların çok kuvvetli bir şekilde kasılmasıyla

Orta şiddetli durumlarda sadece birkaç kas lifi gerilir veya kopar. Daha ileri seviye durumlarda ise gerilen kas kopabilir ya da görevini düzgün bir şekilde yapamaz hale gelir.

Doktorlar teşhis ve tedaviyi kolaylaştırmak için kas gerilmelerini kas liflerindeki tahribatın şiddetine göre 3 dereceye ayırırlar:

 • I. Derece Gerilmeler: Bu hafif gerilmelerde sadece birkaç kas gerilir ya da kopar. Zarar gören kas hassas ve ağrılı hale gelse de normal kuvvetini korur.
 • II. Derece Gerilmeler: Bu daha fazla sayıda lifin incinmesini, daha şiddetli kas ağrılarını ve kısmi olarak şişme ve morarmaları da içeren orta şiddetteki gerilmelerdir.
 • III. Derece Gerilmeler: Bu gerilmeler kasın baştan aşağı kopmasıyla sonuçlanır, bazen de kasın tendonundan koparak iki parçaya ayrılmasıyla hafif bir patlama sesine benzer bir ses gelir. III. derece gerilmeler ciddi ağrılara, şişmelere, ve renk değişimlerine (rengin solması) yol açarak kasın işlevinin tamamen kaybolmasıyla sonuçlanır. III. derece gerilmeler kasın ana yapısının tamamen bozulmasıyla ve kasın kopan parçalarının birbirinden ayrılmasıyla deri altında bariz bir çökme ya da boşluk ortaya çıkarır.

Kas yırtılmaları genellikle spor aktiviteleri sırasında görülse de ağır bir kutuyu kaldırırken ya da bir yerden bir yere atlarken de görülebilir.

Kas Gerilmesi ve Yırtılması Belirtileri

 • Özellikle kasları esneten ve kasılmasını sağlayan sportif aktivitelerden sonra kaslarda görülen ağrılar ve incinmeler. Kas ağrıları genelde kası zorlamaya devam ettiğinizde arta fakat dinlendirdiğinizde hafifler.
 • Kaslarda şişme, renk solması ya da hafif morarma
 • Kas spazmları ya da kramplar
 • Kas gücünde azalma veya III. derece gerilmelerde kasın işlevini tamamen kaybetmesi
 • Sakatlanma anında kastan hafif bir patlama sesi gelmesi
 • III. derece gerilmelerde kasın normal yapısında bozulmalar ve yırtılan bölgedeki deri altında çökme ya da boşluk ortaya çıkması

Kas Yırtılmasının Teşhisi

Doktorunuz kas ağrılarınızı tetikleyen aktivitenin türünü ve sakatlık anında kastan bir ses gelip gelmediğini sorar. Ayrıca sakatlıktan sonra görülen belirtiler ve kas gücünde herhangi bir güç kaybı olup olmadığı ya da ilgili kası hareket ettirmede zorlanma olup olmadığı da doktor tarafından sorgulanır.

Doktor bunlara ek olarak son zamanlarda ateş, kilo kaybı, bileklerde karıncalanma, idrar veya mesane problemleri ya da daha ağır sağlık problemlerini işaret eden başka semptomlar olup olmadığını da sorgular.

Doktor belirtilerinizi ve tıbbi geçmişinizi not ettikten sonra muayeneye başlar ve kas hassasiyetinizi, spazmı, zayıflığı ve azalan kas hareketlerinizi kontrol eder. Eğer bu test sonuçları hafif ya da orta şiddette kas gerilmelerini işaret ediyorsa daha fazla test yapmaya gerek yoktur. Fakat daha ağır bir kas sorunundan şüphe edilirse röntgen veya manyetik rezonans görüntüleme (emar) taraması yapılır.

Eğer belirtiler arasında sırt ağrıları da varsa doktor idrar yolu enfeksiyonu ya da omurga diskleri, omurga kanalı ve omurilikle ile ilgili bir sorun olup olmadığını anlamak için ekstra testler yapar.

Önlem ve Tedbirler

Kas gerilmelerini ve yırtılmalarını önlemek için :

 • Sportif aktivitelerden önce ısınma hareketleri yapın
 • Kaslarınızı esnetmek ve güçlendirmek için bir egzersiz programı yapın ve bunu aksatmadan uygulamaya çalışın.
 • Antrenman programınızın yoğunluğunu kademeli olarak artırın. Kaslarınızı hemen zorlamaya başlamayın.
 • Kilolarınıza dikkat edin. Obezite özellikle kol ve bacak bölgelerinizdeki kaslara baskı yapar.
 • Oturup kalkarken vücut duruşunuza dikkat edin ve dik oturup kalkmaya özen gösterin.
 • Ağır eşyalar kaldırırken kaslarınıza zarar vermeyecek doğru teknikler kullanın.

Kas Gerilmesi ve Yırtılması Tedavisi

1 Evde Tedavi Yöntemleri

Kaslardaki sakatlıklardan sonra görülen şişmeleri ve lokal kanamaları durdurmak için erken bir buz torbası uygulaması ve gerilen kası gergin halde tutmak çok önemlidir. Şişme dindiğinde sıcak uygulamada yapılabilir. Fakat sıcağı erken uygulamak şişmeyi ve ağrıyı artırabilir.

NOT: Buz ya da sıcak çıplak deriye uygulanmamalıdır. Bu uygulamaları zarar gören kısma bir bez ya da havlu koyarak gerçekleştirin.

 • Ağrıyı azaltmak ve hareket yeteneğini korumak için nonsteroidal anti-enflamatuar özellik gösteren ilaçlar alın (aspirin gibi).
 • Dinlenme, buz uygulaması, basınç (kompres) ve sakatlanan bölgenin seviyesini yükseltmek çok önemlidir. Kas yırtılması ya da gerilmesi olan bölgede takı veya ziynet eşyası gibi kaslara baskı yapan eşyalar varsa çıkarın.
 • Gerilen kası dinlendirin ve gerilmeye ve ağrıya neden olabilecek aktivitelerden kaçının.
 • Her saat başı kas bölgesine 20’şer dakikalık buz uygulaması yapın. Buz çok etkili bir antienflamatuar ve ağrı giderici bir araçtır. Bölgeye buz torbalarıyla yapılacak baskı enflamasyonun azalmasını sağlar.
 • Şişmeyi azaltacak basınç ya da kompres, sakatlanan bölge elastik bir bandajla hafifçe sarılarak sağlanabilir.
 • Sakatlanan bölgenin seviyesini yükseltmek de şişmeyi azaltır.
 • Kas ağrısı geçinceye kadar zorlayıcı aktivitelerden uzak durun.

2 Tıbbi Tedavi

Tıbbi tedavi de aşağı yukarı evde yapılan uygulamaları içerir. Fakat doktor kas ve tendon sakatlığının derecesini belirler iyileşmeyi hızlandırmak için atel ya da koltuk değneği tavsiye edebilir. Doktor ayrıca aktivitelerinizi sınırlandırmayı ve çalışıyorsanız ne kadar izne ayrılmanız gerektiğini ya da iyileşmeyi hızlandırıcı egzersizleri tavsiye edebilir.

Ayrıca aşağıdaki durumlarla ve belirtilerle karşılaşırsanız mutlaka doktora başvurmalısınız:

  • Sakatlanma anında kastan bir ses gelirse
  • Sakatlanan kasta şiddetli ağrı, şişme ve renk solması olursa
  • 48 saat boyunca geçmeyen orta şiddette belirtiler olursa
  • Günlük normal aktivitelerinizi engelleyici bel veya sırt ağrılarınız olursa ve bu ağrılar gittikçe kötüleşirse
  • Bel ağrısıyla beraber orta şiddetteki bir bel ağrısından daha ciddi bir problemi işaret eden aşağıdaki semptomlar görülürse:
  • ateş ya da üşüme
  • idrarda yanma hissi
  • bacakta ani bir zayıflık, uyuşma veya sızlama olursa
  • kasıkta ya da rektumda uyuşma
  • mesane ve bağırsak fonksiyonlarında anormallik

Yorumlar (61)

 1. eren

  yaklaşık 7 gün önce futbol maçından 1 gün sonra sol arka üst baldırımda kalçadan uyluk kemiğinden aşağı dpğru agrı hissetmeye başladım geçer diye düşündüm normal spor yorgunluğudur dedim ama henüz gecmedi ara ara buz uyguladım krem sürdüm hap içtim bandaj ile sardım çok agrım yok fakat koşarken agrı yapıypr futbol maclarımız oluyor kısa sürede iyi olmam gerek ne yapmalıyım yada neden geçmiyor doktora gidecem randevu süresi cok uzun yardımcı olabılırmısıniz ?

  • Mustafa

   Kardeşim futbol oynamaya bi süre ara vermen lazım.Ben bi sene içinde 3kere sakatlandım aynı bölgeden top oynadığında tekrarlar.Buz tedavisini yap kendini iyi hissetiğinde ise lastikle kuvvet çalış.

 2. MUHAMMET

  MERHABALAR BEN ARA SIRA HALI SAHADA FUTBOL OYNUYORUM ANCAK YAKLAŞIK BİR SENE ÖNCE SAĞ AYAK DİZ ALTINDAKİ KAS KISMININ BİTİMİNDE AĞRI HİSSETTİM BİR SÜRE SONRA AZALDI ANCAK TAMAMEN GEÇMEDİ YAKIN ZAMANDA TEKRARLADI KAS YIRTILMASI OLDUĞUNU SANIYORUM AMA HEMEN TEKRARLAMAYA BAŞLADI ARTIK ESKİSİ GİBİ OLMAYACAK MI

  • Mustafa

   Kardeşim iyileşir ama zaman gerekir.Buz tedavisi yap.Şişlik yada Ödem varsa FASTJEL Kremi iyi gelir.Ama genede doktora git.Futbola ara ver.

 3. Mehmet

  Sol dizim kemik sesi duyacak şekilde döndü ve acil olarak hastaneye gittim röntgen ve emar çektirdim net olmayarak yan bağların koptuğunu çarpraz bağların zedelendiğini kıkırdakda çatlak olduğunu ve su toplamaya başladığını söyledi acaba ameliyat olabilir miyim dizim eskisi gibi olur mu tavsiye olarak ne önerirsiniz sorun sizce ne olabilir?

 4. Fatih

  Merhaba, ben fitness’la 1 buçuk yıl ara vermeden uğraştım ancak son 1 ay küçük bi rahatsızlıktan dolayı gidemedim. Şimdi de başlayalı 5-6 gün oldu fazla zor vermekten mi nedendir bilmem ama sol omuzumda aşırı ağrı oluştu kolumu hareket ettirirken acıyı hissediyorum. Ama o bölgede patlama izi kırmızı falan olmadı (kanama) ama acı çok fazla var. Ne yapabilirim bi de kaçıncı derecede olabilir?

  • GÖKHAN

   Ayni sorun bende de var nasil duzelicek bilmiyorum bende fitnese başladım omuz ve kol çalıştiktan sonra sag omzumda agri hissetmeye basladim hareket ettirmekte zorluk cekiyorum ne yapmalıyım

 5. irfanaykac

  bundan iki hafta once zorlanma nedeni ile ust baldirda sorun olustu doktora gittim mr cekildim ust baldir hafif bir sivi birikmesi (odem) oldugunu soyledi ilaclar verdi 3 hafta antremanlarda sadece duz kosu yapilmasini soyledi sorum su bu durumu hizli bir sekilde nasil iyilestirebilirim agrilardan en kisa zamanda kurtulmak antremanlara devam etmek istiyorum

 6. mertcan

  merhaba ben niksar lıyım okul takımında baldırımın arkası sağ baldırım lift yırtılması oldu ama buz koydum inmiyo napabilirim

 7. mertcan

  merhaba ben niksar lıyım sağ arka baldırımda lift yırtılması var hastaneye gitim ama ortopedi yok du ne yapsam iylesir

 8. derya

  İki gün önce buzdolabının ittin iki gündü acayip bi ağrı var zedeledim mi acaba.

 9. Recep

  5gun önce top oynarken diz kapagimin oraya vurdular diz kapagim sisti ve kas tarafından arada agriyor yurumemde fazla sıkıntı yok deynek olmadan yürüyorum lifler kopmusmudur hastaneye gittim ortopedi doktoru yoktu gitmem gerekirmi

  • levent

   korkmanıza gerek yok. diz kapağı dize gelen darbeleri önlemek içindir. kırılmadığı sürece diz kapağına gelen darbeler sorun oluşturmaz. eğer dize gelen darbeyle diz aşırı derecede öne arkaya sağa sola gittiyse ancak o zaman liflerde gerilme veya yırtık olabilir

 10. Emre

  Ben kickboks yapıyorum antrenman öncesinde yeteri kadar ısınma hareketi yapmadan antrenmana başladım yumruk aticam sıra karnımin sağ tarafında göbek deliginin yanında aniden bir ağrı oldu;ağrı aynı dalak şişmesi gibiydi yaklaşık iki gün boyunca ağrım oldu ve geçti şimdi ağrı falan yok sizce neden olmuş olabilir.?teşekkürler

  • levent

   strain dediğimiz kas gerilmesi olabilir. eğer biraz daha gerilmiş olsa yırtılabilirdi

 11. guler

  Merhaba kayinvalidem agacta asili kaldi ve kol kasindabyirtilma olusmus nerdeyse bir sene oldu hala iyilesmedi diyor bence iyulesti ama is yap.amak ici n bahane yapti bunu kendine sizce o kadar sure iyilesmemesi normalmi cunku bir ay fizik tedavi gordu ve huc zorlayici bir hareket yaptigida yok uzaniyor anca

  • levent

   kas yırtıklar fizik tedaviyle düzelmeyebilir. bir kaç yıl kişi ağrı hissedebilir. büyük ihtimalle de maalesef doğru söylüyodur

  • Seda seda

   Kadin dogru söylüyordur.annemde de oldu ve uzun suredir gecmiyor iki kere doktora gittik bir daha gidecegiz ayaginin ustune zor basiyor,topallayarak yurumeye çalışıyor insallah gecer artik

 12. mustafa

  4 gün öncesi korkuluktan atlarken sağ kaval kemiğimin arkasındaki baldıra korkulugun demiri girdi hastaneye gittim yara baya büyüktü 13 dikiş atıldı ardından atel yapıldı 2 güne bir pasuman yaptır dedi 4 gün sonra ateli cikarttım ayagımı tam olarak acamıyorum ne zaman iyileşirim bir bilgisi olan varsa lütfen cabuk söyleyebilirmi ? Acil!!!!!

 13. buket

  3 veya 4 senedir omuzumda yırtık var dr ameliyat onermemstı bır sure fızık tedavı gordum işe yaramadı .son zamanlardır yıne omuzumu rahat hareket ettremııyorum .artık korkuyorum sonu amelıyat olurmu dıye neyapmalıyım evde egzersızz yapıyordum ılk zaman sonra bıraktm smdı devam etmelımıyım ?

 14. mehmet

  Benim sol karın kasım şişti ve agrı yapıyor kas gerilmesı veya kopması heralde onu ben nasıl geçirebilirim yaklaşık 2-3 haftadır war cevaplarınızı beklıyorum ? 🙁

 15. Sezgin

  Babam 3ay once parasutle inerken sag bacagini zorlamis siddetli agri ara ara usume kasikta agri kabizlik belde agri var fr gittik kas yirtilmasi sinir ucu iltihabi bel kemiginde cokme oldugunu soylediler verdikleri ilac ve igneler ise yaramadi ne yapabiliriz acil cevap bekliyorum tesekkurler

 16. Hüseyin

  2 yıl önce kolumun dirsek bölümünde aşırı zorlama kas yırtılmasi oldu Bandaj takıp çalışıyorum ve sürekli o kol ile çalışıyorum bu bir kaç gündür tekrar ağrı var aynı yerde ne yapabilirim kas yırtılmalarına iyi gelen bir krem adı söyler misiniz

 17. Yusuf

  Futbol maçında sağ ayağımdan sakatlandım ve normal gecer dıye buz koydum ama gecmedı ve randevu surelerı cok uzun bana yardımcı olurmusunuz

 18. Bilal

  Merhaba dun futbol maçında durduk yere kassigim da bacağımin hafiften ic tarafi yani birden bi agri oldu kramp gibi degil yururken batiyor germe falan olmadi yururken oldu nedirki ?

 19. Kağan

  4 ay önce hâli saha maçında sol bacagimin en üst iç bölgesinde bir agri oluştu sisti agri geçti ama şişlik duruyor zorlayinca aci veriyor

 20. lütfü

  Kol ya da omuz da kas yırtılması Bacak kramplarına sebep olabilir mi ?
  Annem in şiddetli bacak krampları vardı. Doktora gittiğimizde Kas yırtılması üzerinde durdu.? İkisi arasında bağlantı olabilir mi ?

  • aydın lılıç

   merheba sağ kolum kas kısmında ağrım uzun bir süredir devam ediyor doktora gitim kas gevşetici verdi ağri kesici verdi bunları kulan geçmese iğne yaparız dedi fakat iğne için pek çok kişi tafsiye etmiyor egsersizle geçermi acaba

 21. Halil

  2 3 hafta önce sağ diz ustu bölgesine şiddetli bi darbe aldım bacagimi açıp kapatmak da zorlaniyorum orta derecede ağrı var ne olmuş olabilir?

 22. Ali

  1 yıl önce futbol oynarken topa vurduktan sonra sağ ön bacakta bir ağrı başladı hemen hastaneye gittim.Doktor birşeye bakmadan doku zedelenmesi dedi krem verdi yolladı. Bir süre geçtikten sonra şişlik oldu.Baska doktora gittim emar çektik 2cm yırtık var dedi ameliyata gerek yok dedi geçer dedi ve hala geçmedi aynı şekilde şişlik var boşluk ta var. Yazidan da gidersek 3.derecenin belirtileri görülüyor.

  • Prof. Dr. Muhammet koç

   Kas zari yirtigin olabilir anlattigin bilgilere gore yani fasya yirtigi , zorlamaya bagli olarak nadiren de olsa yirtilabiliyor … iyilesedebilir iyilesmiyedebilir dinlen bolca , bence gecer ama 3 cm biraz buyuk zar birbirini gormuyor olabilir … hic gecmesse ameliat olmak zorundasin saygilarimla …
   Prof. Dr. Muhammet koç

 23. Lütfü

  Mrb yaklaşık iki gün önce sol kol alt kısmında belirgin bir boşluk oluştu ne yapmalıyım.

 24. Doğan

  Lütfen yardımcı olurmusunuz 🙁

  Eğilirken belimden bacağıma doğru bir ağrı oluşuyor. Sırt üstü yatarken bacağımı düz bir şekilde yukarıya kaldırırken 20 cm den sonra belime bir ağrı giriyor sanırım bacağıma giden kas lif inde bir gerilme var ne yapmam gerekir

 25. Okan

  Hocam 3 ay önce halı sahada şut esnasında sağ ön leğen kemiğinin 6 yada 7 cm altındaki kasda aşırı ağrı oldu ve şuan o günden beri top oynayamıyorm doktora gittim mr bile çekmeden ilaç verdi . dün topa deneme amaçlı vurdum ve şiddetli ağrı tekrarladı ve ağrı hemen geçmiyor yürüme zorluğu bile veriyor.

 26. Can

  2 gün once sağ diz kapagimin üst tarafinda maç yaptiktan sonra agri başladı yurumemde sknti yok fakat topa vururken cok aciyor nedeni ne olavilur lutfen yardim edermisiniz 1 haftaya iyilsmem lazim

 27. dalya

  Meraba ben iki gun once hentbol antremaninda fazla zorladim kendimi her iki bacagim ve kalca kaslarim aşırı agriyor yapiyor oturup kalkamiyorum bile yuruyunce bile agriyor ve doktora gidicek vaktim yok ne yapabilurim onun icin

 28. metin

  merhaba benim bir y9ıl once calısırken dengesiz asıldım kollarımda fena agrı basladı doktora gittim ilac yazdı agrı kesici ve kas gevsetici yazdi bir yıldır hep aynı siddette agrıyor ozellikle kolları yukarı kaldırınca ne kadar doktura gittimse aynı ilaclar emar cektim fazla birsey yok dedi ama bir yıldır agrıyor neden olabilir ne yapmalıyım hangi doktura bas vurmalıyım daha once ortupedi ye gittim fayda gormedim…..

 29. Aykut Gokce

  Sol arka ic tarafta ki adelede (medial hamstring) jimnastik dersinde asiri zorladim herhangi bir ses gelmedi morarma yok sadece hafif bir sislik vardi ilk yardim uyguladiktan sonra indi ve suan deri altinda puruzlu bir yapi var simdi ki surecte nasil bir tedavi yapabilirim haftasonu olmasindan oturu doktora gitmek icin yarini beklemem gerek acil yardim ??

 30. Mert

  Merhabalar.20 gün önce çıkık olan omzumun üstüne düştüm.10 gün boyunca çok ağrim oldu..sonra bide tam iyileşmeden 50 kiloluk halterle antrenman yaptım.köprücük kemiğinden takır tukur sesler geldi.ertesi gün uyandığımda köprücük kemiğinin ustunde ve çıkık olan omzumun kolunda kist yada sis gibi bir şey çıktı ve arıyor atesde yapıyor ne olabilir değerli hocalarim

  • ayşe yıldız

   bence 1-2 hafta hi hareket etme

 31. Kerem

  3 gün üst üste maç yaptık belki onla bi alakası vardır sağ kolumda bi ağrı var sanki iple cekiyolar kolumu esnetemiyorum sebebi nedir ne yapmam gerek

 32. Mustafa

  1 hafta önce diz kapağımın üzerine düştüm yürümekte sıkıntı yok ama bacagimi tam kiviramiyorum bilgisi olan var mı

 33. ismail aksoy

  3 ay önce ağır iş sonucu koluma ağrı girdi ağrılar yürüme esnasında dahada çok şiddetleniyor istirahat halinde ağrı kesiliyor nedeni ne olabilir acaba

 34. ayşe yıldız

  ayağımı burktum ve doktora gittik anlamadılar alçıya aldılar sonra emar sonucuyla ayak kasında yırtılma olduğu anlaşıldı peki kas yırtılması ne zaman süreyle geer

 35. yıldız

  ben yedi aylık hamileyim bir hafta önce ayağım döndü şu an şiş ve morardı acile gittim röntgen çekilemediği için bişey yapamam dedi gönderdi şimdi ağrı azaldı ama şis ve morluk kaldı ne yapmalıyım acaba

 36. Murat

  Dün Fitnes a Gitmistim karnim cok Agriodu koc a Soyledim O da Mekik Cekmeye devam Et dedi bende Cektim ve Suan Yari Felc Bi Durumdaym Karn bolgem Sismis
  Ne Yapmam Gerekiyor

 37. Serhat

  Merhabalar;
  Kucuk yastan beri epilepsi rahatsizligim vardi 9 yiilik tedavi sonunda tum nobetlerim bitti ve artik nobet gecirmiyorum yaklasik 5 seneden beri –

  Yaklasik 3 hafta once sidderli ayak agrisindan hastaneye gittim. Doktor mr ve tomografi istedi ve sol bacagimda yirtilma dizimde ise kist olusmus. Doktor fizik tedavi verdi. Isim geregi surekli ayakta calisiyorum acaba fizik tedavi işe yarar mi yoksa ameliyat olmam gerekirmi
  Yazilanlara gore 2 evre sizce ne yapmaliyim cok korkuyorum. Bana yardimci olurmusunuz

 38. Esra

  Merhaba,iki senedir omzumda sıkışma sorunu devam ediyor. Çok ufak ayrı marka başladı,arttı daha sonra sol omuzda yırtık dediler.sag da agrı arttı onun da yirtilmasindan korkuyorum.agir iş yapma ama rağmen yaşıyorum bunu sözlerinde de kıkırdak zedelenmesi boynumda fitil var ve2i yaşındayım.ne yapmam lazım .eklemlerimden ses geliyo son zamanlarda bazılarında ağrı var bazılarında yok

  • Esra

   Çok ufak ağrılara demek istedim özür dilerim 28yasindayim

 39. Zehra

  Merhabalar annemde iltihaplı romatizma var ağrıdan duramadığı için belki ağrı hafifler diye kollarını hızlı bir şekilde sallıyordu sağ kolu 2 senedir aşırı ağrıyor emar çekildi yırtılma var ameliyat dediler ama riskli diyor doktor ne yapmalıyız lütfen yardımcı olurmusunuz

 40. Yunus emre

  1, gün önce esnetme yaparken kemik kitlaması gibi bir ses çıkti ve ağrıdı.Biraz şaşırıp antrenmanimiı bitirdim.Ertesi gün okuldan gelince buz koydum 20 dk beklettim. Esnetmeye çalışınca hafif bir ağrı geliyor.Bilgi verirseniz ne mutlu..

 41. Benim karın kasımda ağrı var 2 aydır falan geçmiyor futbol oynuyorum bu ağrı nasıl geçer yardımcı olurmusunuz??

 42. Zorlanmadan kaynaklı galıba ne yapmalıyım kaç ay beklemeliyim

 43. metin

  Merhaba ben 41 yaşındayım 3 ay önce halı sahada boş bir pozisyonda sağ alt baldırıma taş atılmış bir his ile acı içinde oyundan çıktım doktor çıktım ultrsonda 2 ci derece yırtık olduğu anlaşıldı olaydan 1 ay sonra acı hissetmiyordum geçti sandım çocuğun plastik topuna bir kez vurmak istedim aynı yer tekrar acı hissettim 1-2 hafta acı hissettim 3 ay boyunca kollamaya çalışıyorum ama bugünlerden güçlendirmek için egzersiz hareketleri yapmak istedim ama ağrı hissediyorum bir kaç gündür iyileşme sürecinde ne yapmam gerekir doktor nimes isimli bir krem verdi onu sürüyorum şimdilik ama yönlendirecek bir arkadaşımda yok doktor lar da tam ayrıntılı bir yol göstermiyor kas onarımını hızlandırıcı gıdalar nedir egzersiz veya başka neler yapmalıyım. Yardımcı olacak birisi varsa sevinirim.

 44. HarleyyQuinn

  Yaklaşık 2 ay önce yüksek bi duvardan atlarken dizime bişi oldu ilk başta çok şişti morardı üstünden biraz geçtikten sonra doktora gittim doktor fazla bişi yapmadı ama sonradan tekrar ağrıdı koşuyorum ama çok zor koşuyorum dizi mi kırarken kıt sesi geliyo ne olmuş olabilir Yardım edin lütfen

 45. Behsat mutlu

  Merhaba bundan 2 hafta önce sağ ayak kasima kamçı darbesi aldım hafif morardi ondan 3 gün Sonra gecmisti sonra basketbol oynarken tam atladigim sıra ses geldi ve acı başladı ve bı buçuk haftadır ayağıma basamiyorum ve düz yapamıyorum agagimi yardımci olursanız sevinirim…

 46. okan

  vucut geliştirme ile ugraşıyorum 1 ay once kol calışırken kol kasıyla bilek kasının birleştigi noktadan kat ses geldi ve halen hafif agrılar oluyor şişme morarma olmadı ama cok az sızlama gibi agrılar oluyor ne yapmalıyım calışmaya devam etmelimiyim sizce

 47. İbrahimcan ÇIPLAK

  Solda uyluk kesimi medialinde grasilis kası proksimal kesiminde yırtık ile uyumlu bütünlük kaybı, düzensizlik ve eşlik eden ödem ile uyumlu sinyal ve sıvı artışı izlenmektedir. Hocam bu bulgular ne kadar ciddi? Sizce 6 ay ve ya 1 yıl içinde kas eski haline dönermi

 48. Mesut karacan

  Yeğenim wushu öğrencisi çocuk dalında milli sporcu diz kapağı lif kopması diz kapağı içe doğru kaydı ne yapmalıyım

 49. İsimsiz kişi

  Merhaba ben 6 yaşından beri yüzmeye gidiyordum 2 yıl önce bıraktım ve tekrar spor salonuna gitmeye başladım pilates yapıyordum ama 1 ay içerisinde en fazla 10 defa gitmişimdir gittiğimde ısınmasız başlamak zorunda kalıyordum bacak hareketleri yaparken bacağımın arka kısmında sürekli ağrı hissediyordum şimdi bıraktım ama baldırımda hâlâ ağrı hissediyorum orta şiddette bir ağrı bacağım kasıldığında ağrı oluyor kramp giriyor bacağıma sertlik ve şişlik var bacağımda ama morarma ve kızarma yok hareket yaparken zorlanıyorum ama kısıtlı değil hareketlerim kas yırtılması mi diye düşünüyorum ama böyle durumlarda doktora gidince ezilme falan diyor trafik kazası geçirdiğimde aynı ayağımın üzerinden araba geçişti belki de o ağrıyor ama kafam karıştı yardımcı olabilir misiniz?

 50. baledeyken, temmuz ayında sol bacağımı ”developpe” denilen bir hareketle (havaya kaldırma hareketidir.) açıyordum fakat hocam fazla zorladı ve arka bacağımdan gelen sesle birlike acıyla ağlamaya basladim. o günden sonra bacagımdaki acı aşama aşama azaldı ancak sağ bacağıma cok yüklendim ve aynısı oldu. bugün de neredeyse iyilesiyor diyebileceğim bacağımı yine aynı şekilde eski haline getirdim.. ne yapabilirim? (ilac, krem,buz gibi seyleri uyguluyorum) ancak tam olarak neyim var bilmiyorum. yazın doktorum lif kopması demişti? yine doktora gitmeliyim değil mi? çok uzun sürüyor iyileşmesi, daha net bir sonuca ihtiyacım var,doktorun yorumları ve tavrı ilgisiz gelmişti.

Sonraki yazı yükleniyor...