Kasık Biti İstilası – Nasıl Kurtulursunuz?

Kasık Biti İstilası – Nasıl Kurtulursunuz?

Kasık Biti Nedir? Kasık biti, genital bölgede bulunan oldukça küçük böceklerdir. Nadiren de olsa kirpiklerde, koltuk altlarındaki kıllarda ve sakallarda yaşayabilirler. Kasık bitleri, vücutta ve kafada görülen bitlerden daha küçüktürler. İnsanları etkileyen üç tür bit bulunur: ⇒ Pediculus humanus capitis: Kafa biti ⇒ Pediculus humanus corporis: Vücut biti ⇒ Phthirus pubis: Kasık biti

Kasık Biti Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Bitler, insanların kanıyla beslenir ve etkilenen bölgede yoğun bir kaşıntıya neden olurlar. Kasık biti istilası, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonları yaşayan kişiler arasında çok yaygındır.

Bulaşıcı mıdır?

Kasık biti genellikle kasıktaki kılların arasında yaşar ve cinsel ilişkiyle bulaşır.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Evinizde çok sayıda kişide kasık biti yaşanıyorsa herkesin ayrı ayrı tedavi olması gerekir. Böylece tekrar kasık biti sorunu yaşamazsınız.

Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Vücudunuz bitlere karşı alerjik tepki gösterdiğinden kaşıntı bir veya iki hafta devam edebilir. Şişme, ciltte renk değişikliği ya da yaralarda akıntı varsa doktorunuza görünün.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Kasık biti için Deri ve Zührevi Hastalıkları (Dermatoloji), Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji bölümlerine gidilir.

Kasık Biti Nasıl Oluşur?

Kasık birleri genellikle cinsel ilişki gibi yakın temasla bulaşır. Ayrıca battaniye, havlu, nevresim ya da kıyafet gibi kasık biti olan birinin kişisel eşyalarından da bulaşabilir.

Olgun bitler, cildin yakınında olan kıl köklerine yumurtalarını bırakır. Bu yumurtalara sirke denir. 7 ila 10 gün sonra sirkeler larvaya dönüşerek kanınızdan beslenir. Bitler yiyecekleri olmadan 1 veya 2 gün yaşayabilirler.

Yaygın görüşün aksine tuvaletten veya eşyalardan bit kapmazsınız. Kasık bitleri ölmedikleri sürece konak olarak kullandıkları insanların üstünden düşmezler. Ayrıca, pire gibi bir kişiden başkasına zıplayamazlar.

Kasık bitiniz varsa çocuklarınızın sizin yatağınızda yatmalarına izin vermeyin. Kasık biti olan birinin yatağına yattıklarında kolaylıkla çocuklara kasık bitleri kolaylıkla bulaşır. Çocuklarda kasık bitleri genellikle kirpiklerde ve kaşlarda yaşar. Kasık bitlerinin çocukta olması, cinsel tacize de işaret edebilir.

Kasık Bitlerinin Belirtilerini Anlamak

Kasık biti olan kişiler genellikle ilk istiladan 5 gün sonra genital bölgelerinde ve anüslerinde kaşıntı hissederler. Geceleri bu kaşıntı çok daha yoğun olur.

Kasık bitlerinin neden olduğu yaygın görülen diğer belirtiler:
Düşük dereceli ateş
Asabiyet
Enerjisizlik
Isırıkların etrafında soluk mavi izler

Aşırı kaşıntı yaralara ya da etkilenen bölgenin enfeksiyon kapmasına neden olabilir. Bit istilasına uğrayan çocukların kirpiklerinde konjonktivit yani göz nezlesi oluşma riski artar.

Kasık Bitinin Teşhis Edilmesi

Kasık bölgenizi inceleyerek kendinize teşhis koyabilirsiniz. İstiladan şüpheleniyorsanız ancak iyi göremiyorsanız emin olmak için büyüteçle bakabilirsiniz.

Kasık bitleri soluk gri renklidirler ancak kanınızı içtikçe renkleri koyulaşır. Kasık kıllarınızın arasında küçük böcekler görüyorsanız büyük ihtimalle kasık bitiniz vardır.

Kasık biti yumurtaları, istilanın bir başka göstergesidir. Yumurtalar küçük ve beyaz olup genellikle kasık kıllarının ve diğer vücut kıllarının etrafında bulunurlar. Kasık biti istilasının belirtilerini yaşıyorsanız doktora görünün.

Kasık Bitlerinden Kurtulmak

Kasık bitlerinin tedavisi kendinizi, kıyafetlerinizi ve yatağınızı temizlemekten geçer.

Topikal, eczanede reçetesiz olarak satılan losyonlar ve şampuanlar kasık bitlerini vücudunuzdan uzaklaştırmak için kullanılabilir. Bu tedavilerin arasında RID, Nix ve A-200 gibi permetrin losyonlar bulunur.

Hamileyseniz ya da emziriyorsanız veya bebekleri kasık biti için tedavi ediyorsanız hangi ürünleri kullanmanın güvenli olacağını doktorunuza danışın.

Kasık biti istilası hafifse sadece kasık kıllarınızı yıkamanız yeterli olabilir. Aldığınız ürünü ne kadar ve nasıl kullanmanız gerektiğini prospektüsten okuyun. Topikal çözümler işe yaramazsa reçeteli ilaçların kullanılması gerekir.

Başarılı bir tedaviden sonra bile birkaç inatçı bit yumurtası kıllara tutunabilir. Geride kalan larvaları cımbızla alın. Evde uygulayabileceğiniz tıraş olma ve sıcak banyo yapma gibi şeyler kasık bitini tedavi etmek için etkili değildir. Kasık bitleri evde kullandığınız sabunlara karşı kolayca hayatta kalabilirler.

Evinizi de temizlemeniz gerekir. Evin tamamını süpürün ve banyo ile tuvaleti çamaşır suyuyla temizleyin. Tüm havluları, nevresimleri ve kıyafetleri sıcak suda yıkayıp en yüksek ayarda kurutucuda kurutun. Bazı kıyafetleri yıkayamıyor ya da kurutamıyorsanız vakumlu bir poşete koyup 72 saat bekletin.

Bu çabalarınıza rağmen hayatta kalan kasık bitlerini yok etmek için daha güçlü ilaçlar kullanmanız gerekir.

Bu ilaçlar:
Malathion (Ovide): Etkilenen bölgede 8 – 12 saat bırakılması gereken topikal bir losyon.
Ivermektin (Stromectol): Ağızdan iki doz olarak kullanılan bir hap olup bazı durumlarda 10 gün sonra tekrar kullanılması gerekebilir.
Lindane: Yaygın olarak verilen kasık biti ilaçları arasında en güçlü ve zehirli olanıdır. Yıkamadan önce bu ilacı 4 dakika bekletmeniz gerekir. Hamileyseniz, emziriyorsanız veya bebeğinizi tedavi ediyorsanız bu ilacı kullanmayın.

Kirpiklerdeki kasık bitlerinde bitlerin ve larvaların cımbızla ya da bit tarağıyla alınması gerekir. Gözlerin etrafında görülen bitleri tedavi etmek için yapılacak en iyi şeyse doktorun ziyaret edilmesidir. Doktorunuz, göz bölgesinde kullanmaya uygun bir ilaç verebilir. Göz bölgesinde bitler için kullanılan şampuanları kullanmayın.

Kasık Biti İstilası Nasıl Engellenir?

  • !Kasık biti istilasını engellemek için kasık biti olan kişilerle kıyafetleri, yatağınızı ya da havlunuzu paylaşmayın.
  • !Tedavi başarılı bir şekilde tamamlanana kadar cinsel ilişkiye girmeyin.
  • !Kasık biti teşhisi konulursa tedavi olmaları için şu anki partnerinizi ve önceki partnerlerinizi uyarmalısınız.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...