Kateter Prosedürü Nedir?

Kateter Prosedürü Nedir?

Kateter prosedürü belirli kalp hastalığı türleri için bir tedavi şekli ve bir teşhis aracı olabilir. Bazı kalp hastalığı türleri kalbin yapısındaki anormalliklerden kaynaklanır. Hemen belli olmayabilirler. Kateter prosedürleri cerrahlara kalbe giden damarlara derinlemesine bir bakış sağlar. Ayrıca düzensiz kalp atışlarına, yorgunluğa ve potansiyel olarak yaşamı tehdit eden diğer semptomlara yol açan yapısal sorunları düzeltmelerine de izin verir.

Kateter Prosedürü Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Endişelenmeli Miyim?

Kalp kateter prosedürleri hastanede gerçekleşen en sık ayakta yapılan tedavi prosedürleri arasındadır. Hazırlık, kateterizasyondan en az sekiz saat önce oruç tutmayı içerir.

Kateter Prosedürü Türleri Nelerdir?

Kalp kateterizasyonu

Kalp kateterizasyonu olarak da bilinen kardiyak kateterizasyon, koroner arterlerin son derece detaylı resimlerini sağlayan tıbbi bir prosedürdür. Doktorunuzun hastalığınızın türünü veya kusurunu belirlemesine ve bazı durumlarda sorunu tedavi etmesine izin verir.

Bir kateter, ince ve esnek bir tüpdür. Doktorunuz onu bir kan damarı içine sokar ve kalbinize doğru yönlendirir. Genellikle kasık, boyun veya kolunuzda bir kap kullanırlar. Kan damarlarını ve arterleri daha görünür hale getirmek için kateterin içine boya koyabilirler.

Kardiyak kateterizasyon kan basıncınızı, kalbe giden kan akışını ve kanınızdaki oksijen düzeyini ölçer. Prosedür sırasında doktorunuz kan örneklerini ve kalp kasınızın biyopsisini alabilir.

Kateter ablasyon

Kateter ablasyon doktorunuzun düzensiz kalp atışları veya disaritmi olarak da bilinen bazı kalp aritmilerini tedavi etmek için kullanabileceği bir prosedürdür. Eğer ilaçlar aritminizi kontrol etmezse, kateter ablasyon için bir aday olabilirsiniz. Kateter ablasyon gerekecek diğer nedenler şunlardır:

 • Kalbinizde düzensiz elektriksel aktivite olan ve hayatı tehdit eden kalp durmasına neden olan ventriküler fibrilasyon
 • Vücudunuza kan akışını azaltan, hayatı tehdit eden hızlı kalp atışı olan ventriküler taşikardi
 • Ekstra elektriksel impulslar nedeniyle hızlı, çarpıntı benzeri bir kalp atışı olan atriyal fibrilasyon veya çarpıntı
 • Kalp atriyumları ve ventriküller arasında ek yolların var olduğu ve düzensiz bir dayak paternine neden olan doğuştan gelen bir durum.

Kateter Prosedürü Sırasında Ne Olur?

Doktorlar kardiyak kateterizasyon sırasında başka testler veya prosedürler de yapabilirler. Örneğin pulmoner kapak darlığı gibi bazı doğuştan kalp kusurlarını düzeltebilirler. Pulmoner kapak darlığı valflerin gerektiği kadar geniş açılmadığı bir durumdur. Bu kalbe yeterli kan akmasını önler. Küçük, balon benzeri bir cihaz kateterin ucuna yapışır ve etkilenen kalp valfinin yakınındaki daralmış kısımda açılır. Balon darlığı düzeltmek için broşürleri açık olarak iter. Doktorunuz daha sonra balonu kateterle birlikte çıkarır.

Doktorunuz septal defektleri tedavi etmek için kalp kateterizasyonunu da kullanabilir. Bunlar kalbin atriyum veya yanları arasındaki deliklerdir. Bu durumda, kateter bir şemsiye gibi bir yama taşır ve cihazı septumdaki delikten geçirir.

Bir kateter ablasyonunun başlangıç ​​basamakları, kalp kateterizasyonuna benzerdir. Doktorunuz sizi rahatsız edecek ve damardan bir kateter takacaktır. Daha sonra, kateter aracılığıyla kalbe yüksek enerji seviyeleri iletirler. Kateter, enerjiyi kalbin bölgenize verir ve bu da sizin spesifik aritmi türünüze neden olur. Bu, ekstra impulslara ve hızlı kalp atışlarına neden olan çok küçük bir alanı yok eder. Bu alan yaklaşık 1/5 inçtir. Prosedür kalbinizi normal bir dayak ritmine sıfırlar.

Kateterizasyon sürecinde uyanık olmanıza rağmen, sizi rahat ettirmek için yatıştırıcı ilaçlar alacaksınız. İlaç sisteminize kateter barındıran IV’e girer, böylece prosedür minimal invaziv olur.

Kateter Prosedürü İle İlişkili Riskler Nelerdir?

Kalp kateter prosedürleri hastanede gerçekleşen en sık ayakta yapılan tedavi prosedürleri arasındadır. Hazırlık, kateterizasyondan en az sekiz saat önce oruç tutmayı içerir. Riskler nadirdir ancak şunları içerebilir:

 • kalbiniz ile dış kaplaması arasında bir sıvı birikmesi
 • düşük tansiyon ölçümleri
 • kontrast boyaya alerjik reaksiyon
 • kan pıhtıları
 • aşırı kanama
 • kalp krizi
 • inme
 • düzensiz bir kalp atışı

Kateter Prosedüründen Sonra Ne Olur?

Kardiyak kateterizasyon sonrası iyileşme süresi kısadır. Prosedürden birkaç saat sonrasına kadar sırtınıza yaslanmanız gerekebilir. Bu kanamaya karşı tedbirli bir önlemdir. Ekleme alanındaki artık ağrı mümkündür.

Kateter ablasyonu çok güvenli ve oldukça etkili bir işlemdir. Tamamlanması sekiz saat kadar süre alabilir. Bu süre zarfında personel hayati belirtilerinizi sürekli olarak izleyecektir. İyileşme sırasında, kanamayı önlemek için bacaklarınızı hareket ettirmeden yatakta yatabilirsiniz. Kateter ablasyonundan sonraki ilk birkaç gün için sıra dışı yorgunluk yaşayabilirsiniz. Kalbiniz bazen bir atımı atlayabilir veya fluttery olabilir. İyileştikçe, bu düzensizlik kendini düzeltir.

Götürüsü Nedir?

Doktorlar, konjenital kusurlar ve düzensiz kalp atışları da dahil olmak üzere çeşitli durumları teşhis etmek ve tedavi etmek için kalp kateter prosedürlerini kullanır. Doktorunuza kalbin yapısına derinlemesine bir bakış atma yeteneği verir. Riskler nadirdir ve iyileşme süresi oldukça kısadır.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...