Kawasaki: Nadir Ama Ciddi Olan Hastalık

Kawasaki: Nadir Ama Ciddi Olan Hastalık

Kawasaki hastalığı (KD) damarlarda iltihaplanmaya neden olan bir hastalıktır. Ayrıca lenf düğümlerini de etkiler ve burunda, ağızda ve boğazda belirtilere neden olur. Çocuklarda en çok görülen kalp hastalığıdır. Kawasaki Hastalığı Kuruluşuna göre Kawasaki hastalığı Amerika’da her yıl 4,200 çocuğu etkilemektedir. Kawasaki hastalığı Asya ve Pasifik adası kökenlilerde daha yaygın olarak görülmektedir. Ancak KD her etnik kökenden ve yaştan çocuğu ve ergeni etkileyebilmektedir.

Kawasaki Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Vakaların genelinde çocuklar tedavi sürecinin ilk haftasında ciddi bir sorun yaşamadan iyileşmektedir. Tekrar etmesi yaygın değildir.

Tedavi Edilmediğinde

Eğer tedavi edilmezse ciddi kalp sorunlarına neden olabilir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Kawasaki için Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları bölümüne gidilir.

Kawasaki Hastalığının Belirtileri

Kawasaki hastalığı aşamalarının kendine özgü belirtileri ve işaretleri vardır. Bu hastalık genel olarak kış aylarının sonlarında ve ilkbaharın başlarında görülür. Bazı Asya ülkelerinde KD yaz mevsiminin ortasında zirve noktasına ulaşmaktadır.

Kawasaki Hastalığının Nedenleri

Kawasaki hastalığının kesin nedeni hala bilinmemektedir. Araştırmacılar genlerin ve çevresel faktörlerin karışımından şüphelenmektedir. Bunun nedeni hastalığın genel olarak Asya kökenli çocuklarda görülmesidir.

Risk Faktörleri

Kawasaki Hastalığı Kuruluşu’na göre vakaların yaklaşık olarak %75’ini Asya kökenli 5 yaş altı çocuklar oluşturmaktadır. Araştırmacılara göre bu hastalığı kalıtsal olarak alamazsınız ancak genler risk faktörünü arttırmaktadır. Kardeşinde KD olan bireyler 10 kat daha fazla risk altındadır.

Kawasaki Teşhisi

Kawasaki hastalığının kesin bir teşhisi bulunmamaktadır. Çocuk doktoru, çocuğunuzun belirtilerini ve işaretlerini benzer hastalıkların belirtileri ile karşılaştıracak ve diğer hastalıkları eleyecektir.

Kawasaki Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Kawasaki teşhisi konulan çocuklarda kalp hastalığı oluşmaması için erkenden tedaviye başlanmalıdır.

KD tedavisinin ilk aşaması 10-12 saat boyunca damar yoluyla immunoglobülin verilmesini içerir. Ateşin geçmesinin ardından çocuğun 6 ile 8 hafta aralığında aspirin alması gerekebilir.

Yapılan bazı araştırmalar Prednizolon kullanımının kalp rahatsızlığı riskini azalttığı kanıtlanmıştır. Ancak bunun diğer popülasyonlar için de test edilmesi gerekmektedir.

Kalp rahatsızlıklarını engellemek için zamanlama çok önemlidir. Bazı çalışmalarda ateşin 5’inci gününden önce ilaç verilmesi durumunda hastalığın direnç kazandığı da görülmüştür. KD olan çocukların yaklaşık olarak %11 ile 23’ü arasında hastalık direnç göstermektedir.

Bazı çocuklarda damar tıkanmaları ve kalp krizinin önlenmesi için tedavi daha uzun süreli devam etmelidir.

Kawasaki Hastalığının Muhtemel Karmaşıklıkları

KD vakaların %25’inde kalp rahatsızlıklarına neden olmaktadır. Tedavi edilmeyen KD kalp krizi riskini arttırmaktadır.

Yol açabildiği diğer sorunlar:

  • Miyokardit
  • Disrtimi
  • Anevrizma

Hastalığın bu aşamasında uzun süreli aspirin tedavisi gerekir. Ayrıca hastaların ekstra kan inceltici kullanması da gerekebilir. KD nedeniyle kalp rahatsızlığı olan çocuklar hayatlarının ilerleyen dönemlerin kalp krizi için risk altındadır.

Kawasaki Hastalığın Muhtemel Sonuçları

  • Kalp rahatsızlığı olmadan kesin iyileşme.
  • Taç damar sorunlarının oluşması.
  • Uzun vadeli kalp rahatsızlıklarının oluşması.
  • KD hastalığının tekrarlaması.

KD erkenden teşhis edildiğinde ve tedavisine erken başlandığında pozitif sonuç vermektedir. Tedavi uygulandığı zaman sadece %3-5 oranında damar sorunları meydana gelmektedir.

Kaynak: https://www.healthline.com

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...