Kaygı Giderici İlaçlar Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kaygı Giderici İlaçlar Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kaygı giderici ilaçlar ya da anksiyete ilaçları, anksiyeteyi önlemek ve tedavi etmek için kullanılır. Bu ilaçlar çok hızlı etki gösterir ve bağımlılık yapabilir. Bu sebepten dolayı, kısa süreli kullanım amacıyla doktor tarafından yazılan ilaçlardır. İlacı yanlış kullanan ya da ilaca karşı bağımlılık yaşayan kişilere bu ilaçlar verilmez.

Kaygı Giderici İlaçlar Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Doktorunuzun size önerdiğinden daha fazla ilaç kullanmayın. Kaygı giderici ilaçların aşırı kullanımı komaya girmenize ya da ölmenize sebep olabilir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Kaygı giderici ilaçları doktorunuzun önerilerine göre kullanmalısınız. İlaçların yanlış kullanılması ciddi etkiler oluşturabilir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Anksiyete bozukluğu için Psikiyatri bölümüne gidilir.

Kaygı Giderici İlaçlar Vücudunuza Ne Yapar?

Kaygı giderici ilaçlar, beyindeki anahtar kimyasalları hedeflerler. Bu etkinin, anormal heyecanlanma hissinin de önüne geçeceği düşünülür. Çok sık şekilde kullanılan kaygı giderici ilaçlardan biri de benzodiazepindir. Kaygı giderici ilaçlar:

  • Alprazolam
  • Klordiazepoksit
  • Klonazepam
  • Diazepam
  • Lorazepam

Kaygı Giderici İlaçların Kullanımı

Bu ilaçlar, yaygın anksiyete bozukluğu ve sosyal fobi gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır. Bazıları, cerrahi işlemlerden önce yatıştırıcı olarak da kullanılabilir.

Yaygın anksiyete bozukluğunun belirtileri arasında altı aydan uzun süren aşırı endişe ve korku vardır. Sosyal fobi, yeni insanlarla tanışmak ya da topluluk önünde konuşmak gibi durumlardan fazlasıyla korkulması durumudur. Sosyal fobi aşırı terlemeye ve bulantıya neden olur. Zamanla bu hastalık hayatı felç ederek sosyal izolasyona sebep olur.

Kaygı giderici ilaçlar genellikle psikoterapi ya da bilişsel davranışçı tedaviyle birlikte kullanılırlar. Bu tedavi yöntemleri bir araya geldiğinde, anksiyete bozukluğu yaşayan kişinin hayat kalitesinde artış gözlemlenir.

Kaygı Giderici İlaçların Yan Etkileri

Kaygı giderici ilaçlar sersemliğe ya da baş dönmesine sebep olabilir. Diğer yan etkilerin arasındaysa düşük tansiyon, nefes almada yavaşlama ve hafızayla ilgili sorunlar vardır. Uzun süreli kullanımlar bu yan etkileri daha da kötü hale getirir.

Kaygı Giderici İlaçların Bağımlılık Yapması

Bazı ilaçlar bağımlılık yapabilir. Bu tür ilaçları özellikle uzun süre kullandıkça daha fazla kullanmak için istek duyabilirsiniz. Kaygı giderici ilaçları uzun süre kullanmak ilaca karşı toleransınızı da artırır. Yani, bir ilacı uzun süre kullandığınızda, ilaçtan ilk başta gördüğünüz etkiyi sağlamak için ilacın dozajını yükseltmeniz gerekir.

Kaygı Giderici İlaçların Bırakılması

Bu ilaçları kullanmayı bırakmadan önce doktorunuza danışın. Kaygı giderici ilaçları birden bıraktığınızda yoksunluk sendromu yaşarsınız. Doktorunuzla konuşursanız, ilacınızı yavaşça ve güvenli bir şekilde bırakmanız konusunda size yardımcı olacaktır.

Doktorunuzla Mutlaka Konuşun

Kaygı giderici ilaçların birçoğu anksiyeteyi önler ve anksiyeteyle ilgili belirtileri ortadan kaldırır. Bu ilaçlar kısa süreli kullanıma uygundur. Uzun süreli kullanımlar sonrasında ciddi rahatsızlıklar ortaya çıkar. Kaygı giderici ilaçlardan bazıları bağımlılık yapabilir. Daha önce herhangi bir ilaca karşı bağımlılığınız oluştuysa bu durumla ilgili doktorunuzu mutlaka bilgilendirin. Bu durumda, doktorunuz size başka bir tedavi yöntemi sunabilir.

Kaynak: https://www.healthline.com

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...