Kekemelik: Çocukların %5 ila 10’luk Kısmını Etkiliyor

Kekemelik: Çocukların %5 ila 10’luk Kısmını Etkiliyor

Kekemelik, bir konuşma bozukluğudur. Ayrıca basık dil ya da akıcı konuşamama olarak da bilinir.

Kekemelik Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Endişelenmeli miyim?

Konuşma bozuklukları birçok nedeni bulunmaktadır. Bu sıkıntılar önemsiz olabileceği gibi oldukça ciddi durumlardan dolayı da yaşanabilmektedir. Bu nedenle altta yatan nedenin bulunması gerekir.

Ne Yapmalıyım?

Konuşma bozuklukları çocukluğun erken döneminde fark edilirse, özen gösterilerek ve gerekli yardım sağlanarak çocukların akranlarıyla aynı hızda öğrenmesi sağlanabilir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Kekemelik için Psikiyatri (Akıl Ve Ruh Sağlığı), Dil ve Konuşma Terapisi, Gelişimsel Pediatri (Çocuk Gelişimi), Konuşma Dili Patolojisi bölümlerine gidilir.

Kekemelik

Kekemelik genellikle 2 ila 6 yaş aralığında görülür ve çocukların %5 ila 10’luk bir kısmını etkiler.
Kekemelik olan kişide şunlar görülür:
Kelimelerin, seslerin ve hecelerin tekrarlanması
Konuşmanın durması
Konuşma hızının eşit ilerlememesi

Çocukların çoğu yetişkinliğe geçtiğinde kekemelikleri çözülür. Genellikle çocuğun gelişimi ilerledikçe kekemelik durur. Erken müdahale, yetişkinlikte kekemeliğin önlenmesini sağlar.

Çoğu çocuk kekemelik geçirmese de Ulusal Sağırlık ve İletişim Bozuklukları Enstitüsü, çocukların %25’lik bir kısmının yetişkinlikte de kekemeliğe devam edeceğini belirtiyor.

Kekemelik Türleri

Üç çeşit kekemelik türü bulunur: Nedir?
Gelişimsel Kekemelik En çok 5 yaştan küçük özellikle erkek çocuklarda konuşma ve dil yetenekleri gelişirken ortaya çıkar. Genellikle tedaviye gerek kalmadan düzelir.
Nörojenik Kekemelik Beyin ve sinirlerle kaslar arasındaki sinyal anormallikleri bu kekemelik türüne neden olur.
Psikojenik Kekemelik Bu kekemelik türü, beynin düşünmeyi ve akıl yürütmeyi kontrol eden kısmından kaynaklanır.

Kekemeliğin Belirtileri

Kekemelik, normal konuşma hızındaki tekrarlanan kelimeler, heceler, sesler ve aksaklıkların olmasıyla tanımlanır. Kişi sürekli olarak aynı ünsüzleri tekrarlayabilir. Bazı sesleri söylerken ya da cümleyi başlatırken zorluk çekebilir. Bazı çocuklar kekelediklerinin farkında olmayabilirler.

Kekemeliğin verdiği stres şu belirtilere neden olabilir:
 • Yüzde tikler, dudak titremesi, aşırı göz kırpma, yüzde ve üst vücutta gerginlik gibi fiziksel değişiklikler
 • İletişim kurmaya çalışırken hayal kırıklığı yaşanması
 • Konuşmaya başlamadan önce tereddüt etmek ya da duraksamak
 • Konuşmamak
 • “ııı”, “eee” gibi seslerin sürekli olarak cümleyi bölmesi
 • Kelimelerin ve cümlelerin tekrarı
 • Seste gerginlik
 • Cümle içindeki kelimelerin tekrar düzenlenmesi
 • Hecelerin uzatılarak söylenmesi

Sosyal ortamlar ve çok stresin olduğu yerler kişinin kekeleme olasılığı artır. Toplum önünde konuşma yapmak, kekemeliği olan kişiler için zorlayıcı olabilir.

Kekemeliğin Nedenleri

Kekemeliğin birçok olası nedeni bulunur.

Bu nedenlerden bazıları:
Aile geçmişinde kekemelik olması
Aile dinamikleri
Nörofizyoloji
Çocukluk dönemindeki gelişim sorunları

İnmeden kaynaklanan beyin yaralanmaları nörojenik kekemeliğe neden olabilir. Şiddetli duygusal travma, psikojenik kekemeliğe neden olabilir.

Kekemelik, beynin dili yöneten bölümündeki kalıtsal anormalliklerden dolayı aile bireylerinde görülebilir. Sizde ya da ailenizde kekemelik varsa çocuklarınızda da kekemelik olabilir.

Kekemeliğin Teşhis Edilmesi

Konuşma dili patoloğu, kekemeliğin teşhis edilmesine yardımcı olabilir. İnvaziv testlerin yapılmasına gerek yoktur. Konuşma dili patoloğu sizdeki ya da çocuğunuzdaki kekemelik belirtilerini tanımlayıp kekemelik derecesini değerlendirebilir.

Kekemeliğin Tedavisi

Kekemeliği olan çocukların hepsi tedaviye ihtiyaç duymaz çünkü kekemelik zamanla kendiliğinden düzelebilir. Konuşma terapisi bazı çocuklar için tedavi seçeneği olabilir.

1 Konuşma Terapisi

Konuşma terapisi konuşmadaki kesiklikleri azaltabilir ve çocuğun özgüvenini artırabilir. Terapi, çocuğun konuşma hızını, nefes alış verişi ve gırtlağındaki gerginliği kontrol ederek konuşma kalıbını güçlendirmeye odaklanır.

Konuşma terapisi almaya en uygun adaylar:
3 ila 6 ay boyunca kekemelik yaşayanlar
Belirgin kekemeliği olanlar
Kekemelik ile mücadele eden ve bu durum nedeniyle zorluklar yaşayanlar
Ailesinde kekemelik olanlar

Aileler, çocuklarının kekemelik yüzünden özgüven kaybı yaşamalarını engellemek için tedavi yöntemlerinden faydalanabilirler. Çocuğun sabırla dinlenmesi ve konuşmayı bir an önce bitirmeye zorlanmaması önemlidir. Konuşma terapisti ebeveynlerin çocuktaki kekemeliği düzeltmesine yardımcı olabilir.

2 Diğer Tedaviler

Kekemelik tedavisinde elektronik cihazlar da kullanılabilir. Çocuğun hızlı bir şekilde konuşurken sesinin kaydedilmesi ve bu sesin tekrar oynatılarak çocuğun daha yavaş konuşmasının sağlanması uygulanan yöntemlerden biridir. İşitme cihazı gibi giyilebilir teknolojiler ise kekemeliğe yardımcı olduğu bilinen rahatsız edici bir gürültü oluşturarak tedavi sağlayabilir.

Kekemelik tedavisinde henüz etkisi kanıtlanmış bir ilaç bulunmamaktadır. Kanıtlanmamış olmasına rağmen yapılan son araştırmalar konuşmayı etkileyen kasların hiperaktivitesi olduğunu, bu nedenle hiperaktiviteyi azaltan ilaçların kekemelik tedavisinde etkili olduğunu göstermektedir.

Akupunktur, beyne elektrik verilmesi ve nefes teknikleri gibi alternatif tedaviler araştırılmış olsalar da etkili görünmemektedirler.

Tedavi alma kararından bağımsız olarak stresin az olduğu ortamlar kekemeliği azaltmaktadır. Sizin ve çocuğunuzun faydalanabileceği pek çok destek grubu bulunmaktadır.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...