Kemik Erimesi, Kemik Sağlığı ve Menopoz

Kemik Erimesi, Kemik Sağlığı ve Menopoz

Kemik erimesi, kemik dokusunun incelmesine ve yoğunluğunun azalmasına neden olan bir hastalıktır. Bunun sonucunda kemikler zayıflar ve kırılmaya yatkın olurlar. Kemik erimesi çok az belirtiye neden olur ve herhangi bir soruna yol açmadan çok ilerleyebilir. Bu nedenle kemikleriniz kırılana ya da hasar görene kadar hastalık fark edilmeyebilir. Kemik erimesinin sonucunda kırık oluştuğunda diğer kemiklerinizde de kırık oluşabilir. Bu kırıklar zayıflatıcı olabilir. Genellikle zayıflayan kemikler, kötü bir şekilde düşerek kalça ve sırt kemikler kırılmadan anlaşılmaz. Bu yaralanmalar haftalarca veya aylarca hareket kabiliyetinizi kısıtlayabilir ya da hareket etmenize tamamen engel olabilir. Bu durumu tedavi etmek için ameliyat gerekebilir.

Kemik Erimesi Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Kemik Erimesi Nedir?

Kemik Erimesi (Osteoporoz) kemiklerin yoğunluğunun ve kalitesinin azalmasıyla daha zayıf, hassas ve kırılgan hale gelmesidir.

Endişelenmeli miyim?

Kemik erimesinin tedavisi kemik yoğunluğu taramalarına, yaşa, cinsiyete, tıbbi geçmişe ve hastalığın şiddetine bağlıdır.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Kemik erimesi teşhisi için İç Hastalıkları (Dahiliye), Ortopedi ve Travmatoloji, bölümlerinden birine gidilebilir.

Kemik Erimesi Nasıl Oluşur?

Kemik erimesinin tam nedeni bilinmemektedir. Ancak, bu hastalığın nasıl geliştiği ve kemiklere ne yaptığı bilinmektedir.

Kemiklerinizi vücudunuzun canlı, gelişen ve sürekli değişen parçaları olarak düşünün. Kemiklerinizin dışını bir kılıf olarak varsayın. Bu kılıfın içinde, üzerinde boşluklar bulunan sünger benzeri bir kemik vardır.

Kemik erimesi gelişirse ve kemikleriniz zayıflamaya başlarsa kemiklerin içinde bulunan delikler giderek büyüyecek ve sayıları artacaktır. Bu durum, kemiklerin iç yapısının zayıflamasına ve anormalleşmeye başlamasına yol açar.

Kemikleriniz bu durumdayken düşerseniz, kemikler, düşmenin etkisini hafifletecek kadar güçlü olmayacağından kırılacaklardır. Kemik erimesi ciddi durumdaysa kırılmalar düşme veya darbe olmadan da görülebilir.

Kemik Erimesi ve Menopoz

Menopoz, her ay düzenli görülen regl dönemlerinin ve doğurganlığın bitmesi demektir. Ulusal Yaşlanma Enstitüsü’ne göre, kadınların çoğu 45 – 55 yaş aralığında menopozun değişimlerini görmeye başlamaktadır.

Kadınlar menopoza girdiklerinde östrojen ve progesteron seviyeleri düşmeye başlar. Östrojen, kemiklerin sağlamlığını doğal bir şekilde korumaktadır. Östrojenin eksikliği, kemik erimesinin gelişimine katkıda bulunur.

Östrojen seviyesinin düşmesi, kemik erimesinin tek nedeni değildir. Kemiklerin zayıflamasından başka faktörler de sorumludur. Bu faktörler, menopoz sırasında östrojen seviyesinin düşmesiyle bir araya geldiğinde kemik erimesi başlayabilir ya da var olan kemik erimesinin ilerleyişi hızlanabilir.

Riskleri Anlayın

Şu durumlar kemik erimesi için daha fazla risk barındırır:

1 Yaş 30 yaşına kadar vücut yok ettiğinden daha fazla kemik üretir. Bu yaştan sonra vücuttaki yıkım, yapımdan daha hızlı bir şekilde gerçekleşmeye başlar. Net etki ise kemik yoğunluğunun azalması şeklinde görülür.
2 Sigara Kullanımı Sigara içmenin kemik erimesi riskini artırdığı gösterilmiştir. Bu durum, erken menopoza da neden oluyor gibi durmaktadır. Bunun anlamı, kemikleri koruyan östrojenin kullanılması için daha az vaktin olmasıdır. Sigara kullanan kişilerde, sigara kullanamayan kişilere göre kırılmalar daha geç iyileşmektedir.
3 Vücut Şekli Minyon veya zayıf kadınlarda, daha iri hatlara sahip olan kadınlara göre kemik erimesi riski daha büyüktür. Zayıf kadınların, yapıca iri kadınlara göre kemik yoğunluğu daha düşüktür. Aynı şey, erkekler için de geçerlidir.
4 Kemik Yoğunluğu Menopoza girdiğinizde kemik yoğunluğunuz ne kadar büyük olursa kemik erimesinin ortaya çıkma riski de o kadar düşük olacaktır. Vücudunuzu bir banka olarak değerlendirin. Gençlik zamanınızı kemik yoğunluğu depolayarak geçiriyorsunuz. Menopoz başladığında kemik yoğunluğunuz ne kadar fazla olursa kemiklerinizin tükenmesi o kadar uzun sürecektir. Bu yüzden çocuklarınıza gençken kemik yoğunluklarını artıracakları aktiviteleri yapmalarını önermelisiniz.
5 Aile Geçmişi Ailenizde kemik erimesi ya da ufak düşmelerden sonra sık sık kemik kırılması yaşanıyorsa kemik erimesi riskiniz yüksek olabilir.
6 Cinsiyet Kemik erimesi kadınlarda erkeklere göre dört kat daha fazla görülmektedir. Bunun nedeni kadınların kiloca erkeklerden hafif olmasıdır. 50 yaş üstü kadınlarda kemik hastalıklarının oluşma riski yüksektir.
7 Irk ve Etnik Köken Dünya çapında Kuzey Amerikalıların ve Beyaz ırkın kemik erimesinden dolayı kırık yaşama olasılığı daha yüksektir. Kemik erimesinin bu nüfuslarda görülme oranı giderek azalmaya başlamaktadır.

Ancak, Kadın Sağlığı Girişimi’nin yaptığı bir çalışma, kemik erimesinden dolayı oluşan kırılmaların Afro-Amerikalılarda, Amerika yerlilerinde, Asyalılarda ve Latin kökenli kadınlarda meme kanseri, inme ve kalp kriziyle ölüm vakalarından daha çok görüldüğünü ortaya koymuştur.

Tedavi Seçenekleri

Çeşitli tedaviler, kemik erimesinin gelişimini durdurmaya yardımcı olabilir.

Kemik erimesini engellemek için yapılabilecek bazı şeyler:

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...