Kemik Metastazı Belirtileri Nelerdir?

Kemik Metastazı Belirtileri Nelerdir?

İskelet sistemi kanser yayılması için yaygın hedeflerdendir. Kanser hücreleri var olan bir tümörden- birincil kanser olarak bilinir- ayrılır ve kan dolaşımı ya da lenf sistemini anayol olarak kullanarak vücut geneline yayılır. Bu kanserli hücreler farklı noktalara yerleşir ve yeni tümörler oluşturur. Göğüs, prostat ve akciğer kanserleri kemik metastazını başlatan yaygın kanser türleridir. Diğer kanserler de yayılır buna tiroit ve böbrek kanseri de dahildir. Metastaz kanserleri orijinal noktanın adını alır, yayıldıkları noktaların değil. Örneğin kemiklere sıçrayan göğüs kanseri yine de göğüs kanseri olarak bilinir. Kemikte meydana gelen kanser kemik kanseri olarak adlandırılır. Kemik metastazı kemik kanserinden daha yaygındır. 

Kanser Neden Kemiklere Yayılır?

Kemik metastazı genel olarak omurgada görülür. Diğer yaygın nokralar kalça, kafatası, göğüs kafesi ve kollar ile bacakların üst bölümleridir. Kanserlerin iskelet sistemini hedeflemesinin bazı nedenleri vardır. Bazı kanser hücreleri belirli proteinler ile kemikler de dahil olmak üzere vücudun çeşitli yerlerine sıçrayabilir. Diğer vakalarda kemiklerin karakteristik özellikleri kanser gelişimini cesaretlendirmektedir. Eğer birincil kanser diğer organlara yayılıyor ise kemik metastazı ihtimali yüksektir. Aynı zamanda lenf sisteminde büyük tümör bulunması da kemik metastazı riskini arttırmaktadır.

Kemik Metastazının Belirtileri

Kanser hücreleri kemiklere zarar vererek daha kırılgan olmalarına ya da erimelerine neden olur. Kemik metastazı ile birlikte gelen bazı belirtiler vardır.

Bunlar:

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...