Kemik Metastazı Tedavi Yöntemleri

Kemik Metastazı Tedavi Yöntemleri

Araştırmacılar sürekli olarak kemik metastazına yeni tedaviler aramaktadır. Bunlar erken teşhis tekniklerinden kansere saldırmak için araştırılan agresif saldırı tekniklerine kadar geniştir.

Kemik Metastazı Tedavisi

 Şu anda kemik metastazı tedavisi için kullanılan teknikler:

1 Kemoterapi

Kemoterapi yayılan metastatik kanserler için yaygın tedavidir. Kemoterapi ilaçları genellikle enjeksiyon ya da sindirim ile bütün vücuda yayılır. Kemoterapinin sorunu sağlıklı hücrelere de saldırması, saç dökülmesi, bulantı ve kusma gibi sorunlara yol açmasıdır. Kemoterapi ayrıca kemik iliğine de zarar vererek kanama ve morarma gibi sorunlara da yol açabilir.

2 Hormon Terapisi

Bazı kanser türlerinde hormon terapisi teşvik edilmektedir. Kanserli hücrelerin hormonsal etkilerini azaltmak için yumurtalık ya da testisleri alma ya da hormon üretimini durdurma ya da hücreler üzerindeki etkisini azaltmaktadır. Hormon terapisinin menopoz ve diğer hormonsal dalgalanmalara benzer yan etkileri vardır.

3 Radyasyon Terapisi

Kemik metastazı doğrudan radyasyon ışınımı ileten harici radyasyon makinesi ile de tedavi edilmektedir. Bu tedavi büyük bir doz ya da bir seri küçük dozlar ile uygulanabilir. Eğer yeterince erken uygulanırsa kemiklerin kırılma noktasına gelmesini engelleyebilir.

Belirtilerin Yönetilmesi

Pek çok tedavi seçeneği olsa da kemik metastazı için bir çare yoktur. Ancak belirtiler Bifosfonatlar adı verilen ilaçlar ile stabilize edilir ve kemiklerdeki kalsiyum kaybı azaltılır. Daha ileri aşamada kemik metastazının neden olduğu ağrılar tedavi edilmektedir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...