Kemik Sağlığınızı Koruyun: Güçlü Kemikler İçin Bunları Yapın

Kemik Sağlığınızı Koruyun: Güçlü Kemikler İçin Bunları Yapın

Kemikler, vücudumuzun önemli kısımlarıdır. Kemikleriniz vücudunuza şeklini verir ve normal bir şekilde yürümenizi sağlar. Hayati organlarınızı korumak ve kaslarınızı yerinde tutabilmek de kemiklerinizin görevlerindendir. Kemiklerde, kalsiyum ve vücut için gerekli diğer mineraller saklanır. Yaşlandıkça, kemikleriniz eskiden olduğu kadar hızlı bir şekilde yeni dokuların oluşmasını sağlayamaz.

Kemik Sağlığı Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Kemik sağlığını ve kemiklerin güçlü olmasını etkileyen pek çok faktör bulunur. Bazı şeyler kemiklerinizi olumlu anlamda etkileyip onları güçlendirirken bazıları kemiklerin doğal zayıflama sürecini hızlandırır.

Ne Yapmalıyım?

Kemiklerinizi güçlü ve sağlıklı tutabilmek için dengeli beslenmeli, düzenli egzersiz yapmalı ve sağlıklı alışkanlıklar edinmelisiniz.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Kemik sağlığı için Ortopedi Ve Travmatoloji bölümüne gidilir.

Kemik Erimesi ve Kemik Sağlığının Önemi

Hayat boyunca, kemikler her zaman değişim içindedir. Kemikleriniz yaşlandıkça dokular parçalanır ve yeni dokular oluşur. Gençken bu değişim oldukça hızlıdır. Kemikler gençken daha yoğun ve güçlü olur. Yaşlandıkça bu süreç yavaşlar ve kemikleriniz yoğunluğunu onarabileceğinden hızlı bir şekilde kaybetmeye başlar.

Kemikleriniz siz yaşlandıkça bozulmaya ve daha çabuk zayıflamaya başlar. Bu yüzden hayatınız boyunca kemik sağlığınızı koruyamazsınız. Kemik sağlığınızı ihmal etmeniz, kemik erimesi riskini artırır. Kemik erimesi, yaşlanmanın sonucunda kemiklerde gözeneklerin artmasına ve kemiklerin zayıflamasına neden olur. Bunun sonucunda özellikle bilek, kalça ve omurga kemiklerinde kırılmalar ve bu kırılmalardan kaynaklanan komplikasyonlar daha kolay görülebilir.

Kemik Sağlığını Etkileyen Faktörler

Kemik sağlığını etkileyen en önemli faktörler:

1 Beslenme Düzeni

Tüm besinleri aldığınız sağlıklı bir beslenme düzeni, kemik sağlığınız için son derece önemlidir. Kötü beslenme alışkanlıklarıyla yeterli besinin alınması zamanla kemiklerinizin zayıflamasına neden olur.

2 Fiziksel Aktivite

Hareketsiz olan kişilerin kemikleri daha zayıf olur. Bol egzersiz yapan kişilerdeyse kemikler daha güçlüdür.

3 Cinsiyet

Kadınların kemiklerinde zayıflık ve kemik erimesi erkeklere göre daha sık görülür.

4 Kilo

Çok zayıf kişilerde, kemik yoğunluğu düşük olduğundan kemik erimesi daha sık görülür.

5 Aile Geçmişi

Ailesinde kemik erimesi görülen kişilerde, yaşlandıkça bu durumun ortaya çıkma olasılığı daha yüksektir.

6 Irk

Beyaz veya Asya kökenliyseniz kemik erimesi yaşama riskiniz çok daha yüksektir.

7 Hormonlar

Tiroid hormonlarının aşırı üretilmesi kemik yoğunluğunun azalmasına neden olur. Menopozdaki kadınlarda östrojen hormonunun seviyesi düştüğünden kemik erimesi riski yüksektir.

8 İlaçlar

Kortikosteroidler, meme kanserinde kullanılan ilaçlar ve uzun süreli kullanılan bazı ilaçlar kemiklerinizi zayıflatabilir.

Kemik Sağlığınızı Korumak için Ne Yapabilirsiniz?

Kemik erimesi yaşama riskiniz yüksekse kemiklerinizi güçlendirip, kemik sağlığınızı uzun bir süre koruyabilmek için yapabileceğiniz pek çok şey vardır. Erkenden önlem almak ilk yapabileceğiniz şeydir. Gençken kemik yoğunluğunuz artar ve 30 yaş civarında zirve yapar. Bundan sonra, kemik yoğunluğunuz giderek azalmaya başlar. Azalırken bile, kemiklerinizin güçlü olması için yapabileceğiniz şeyler vardır.

1 Kalsiyum

Kalsiyum, vücudunuzun işleyişini sağlayabilmeniz için ve kemik sağlığınız için son derece gerekli bir mineraldir. Yağsız süt ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler, badem ve kalsiyumla besin değeri artırılmış yiyeceklerden vücudunuzun ihtiyacı olan kalsiyumu alabilirsiniz. Takviye kullanabilirsiniz. Doktorunuz sizin için gerekli dozu söyleyecektir. Ancak genellikle yetişkinlere günlük 1,000 ila 1,300 miligram kalsiyum önerilir.

2 D Vitamini

D vitamini, kemik sağlığını korumak için faydalanabileceğiniz bir başka mineraldir. Güneşe çıkarak vücudunuzda D vitamini üretilmesini sağlayabilirsiniz. Vücudunuzu güneş ışığından koruyorsanız D vitamini almak için yağlı balıklar, yumurta ve besin değeri artırılmış süt içebilirsiniz. Günlük D vitamini ihtiyacınızı doktorunuza danışabilirsiniz.

3 Egzersiz

Kalsiyum ve D vitaminini beslenme düzeninize eklemenin yanı sıra fiziksel aktiviteler de kemik sağlığınızı korumak için son derece önemlidir. Özellikle ağırlık antrenmanları kemiklerinizin güçlü olmasına yardımcı olur. Kemik sağlığınız için yapabileceğiniz egzersizler arasında yürüyüş, koşu, merdiven çıkma, ip atlama, dans etme, tenis oynama ya da basketbol oynama gibi şeyler bulunur.

4 Sigara ve Alkol

Sigara kullanıyorsanız kemik sağlığınızı korumak için bırakmalısınız. Sigara içmek, kemik erimesi riskini artırır. Alkolün de kemik erimesi riskini artırdığı bilinmektedir. Haftada birkaç kez, bir ya da iki bardak içki içiyorsanız bunu azaltmanız gerekmektedir.

Doktorunuzla Görüşün

Yaşınız ilerlediyse ve kemik yoğunluğunuzun azalmasından ya da kemik erimesi yaşamaktan endişeleniyorsanız durumunuzla ilgili bilgi almak için doktorunuza danışın. Doktorunuz sizin için kemik yoğunluğu testi yaparak, kemik sağlığınızı güçlendirmek için yapabileceklerinizi anlatacaktır.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...