Kemik ve Eklemlerinizi Güçlendirmenin 5 Doğal Yolu

Kemik ve Eklemlerinizi Güçlendirmenin 5 Doğal Yolu

Kemiklerinizi ve eklem yerlerinizi korumak, hem sağlığınız için hayati önem taşır. Hem de kaliteli bir hayat sürebilmeniz için. Maalesef, bugünlerde, birçok insan kemik ve eklemlerinden şikayetçi. Hayat tarzınızda yapacağınız birkaç değişiklik ile bu tür problemlerle karşılaşmamanız mümkün..

1 Yeterince Kalsiyum Alın

Amerika Kemik Sağlığı Departmanına göre günlük olarak yeterince kalsiyum almak kemik youğunluğunu artırıp, kemiklerin güçlü kalmasını sağlıyor. Zengin kalsiyum kaynakları süt ve yoğurt, peynir gibi süt ürünleridir. Eğer süt ürünleri damak tadınıza hitap etmiyorsa lahana, soya fasulyesi, fıstık, ceviz ve brokoliyi deneyebilirsiniz.

2 D Vitamini Çok Önemli

D vitamini kalsiyum mineraline vücut tarafından emilmesinde çok önemli bir rol oynar. Yeterince D vitamini almayan kişiler kemik çatlaması riskiyle karşı karşıya kalıyorlar. Çünkü D vitamini eksikliği kalsiyum eksikliğine neden oluyor, bu da düşük kemik yoğunluğu veya kütlesi, zayıflamış kemikler ve kemik kaybı anlamına geliyor. Vücudunuzun D vitamini üretme kapasitesi yaşın ilerlemesiyle düşmektedir. Bu yüzden dış kaynaklara ihtiyacınız var. Güneş ışığı doğal bir D vitamini kaynağıdır, çünkü cildiniz güneşten gelen ultraviyole ışınlarını D vitaminine dönüştürüp, daha sonra kullanmak üzere depolar. Ama güneş ışığına uzun süre maruz kalmayın, çünkü derinin uzun süre güneşle etkileşimi deri kanserine davetiye çıkarabilir. D vitamini açısından zengin yiyeceklere de yönelebilirsiniz. Somon, sardunya ve ton balığı gibi deniz ürünleri, süt ürünleri, yumurta sarısı D vitamini kaynaklarıdır.

3 Yeşil Çay

Araştırmalar yeşil çayın kemiklerinizi korumaya yardımcı olabileceğini gösteriyor. Journal of Agricultural and Food Chemistry dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre, yeşil çayda bulunan bazı kimyasallar kemiklerde oluşan bozulmaları azaltmakla kalmıyor, kemiklerin büyümesini sağlıyor. Bu kimyasallar osteoklast adı verilen kemik yıkımı yapan hücrelerin fonksiyonlarını bloke ediyor.

4 Fiziksel Olarak Aktif Olun

Yetersiz egzersiz kemik kaybına ve muhtemel bir osteoporoz (kemik erimesi) hastalığına sebep olur. Mayo Klinik Araştırma Merkezi’ne göre yeteri kadar egzersiz yapmak kemik kaybı sürecini yavaşlatıp, engelleyerek eklemleri güçlendiriyor. Eklem yerleriniz için ağırlık çalışmaları yapıp onları daha da güçlendirebilirsiniz.

5 Sigarayı Bırakın

Sigaranın birçok zararından biri de kemik kaybına neden olması. Eğer sigara içiyorsanız kemik erimesi hastalığına yakalanma ihtimaliniz daha yüksek. Orta yaşın üstündeki sigara içicilerinin kalça çatlamasından zarar görme ihtimali sigara içmeyenlerden yüzde 35 daha fazla. Sigara kemiklerinizin ihtiyacı olan bazı takviyeleri almasını engeller, ayrıca vücudun kalsiyum emilimini azaltır. Ayrıca kemik oluşturan hücrelerin üretimini azaltır ve kemik kaybına neden olur.

Yorumlar (1)

  1. SABİA

    BEN KERATİNLE DURDURDUM

Sonraki yazı yükleniyor...