Kemik Yumuşaması (Osteomalazi) Nedir?

Kemik Yumuşaması (Osteomalazi) Nedir?

Osteomalazi kemiklerin zayıflamasıdır. Kemik oluşumu veya kemik oluşum sürecindeki problemler osteomalaziye neden olur. Bu durum osteoporoz ile aynı değildir. Osteoporoz, halihazırda oluşmuş ve yeniden yapılanmış canlı bir kemik zayıflamasıdır.

Osteomalazi (Kemik Yumuşaması) Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Endişelenmeli Miyim?

Osteomalazi kemiklerdeki mineral kaybı nedeni ile ortaya çıkar, genellikle D vitamini eksikliği ile bağlantılı olmaktadır. Tedavide D vitamini takviyeleri çoğu zaman yeterli olmaktadır.

Nelere Dikkat Etmeliyim?

Doktorunuz osteomalazinin aşamasına, kilonuza ve yaşam koşullarınıza bağlı olarak sizin için en uygun dozu belirleyecektir. Bu yüzden kafanıza göre D vitamini kullanmayın.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Osteomalazi için Ortopedi ve Travmatoloji, İç Hastalıkları (Dahiliye) bölümlerine gidilir.

Osteomalazinin Nedenleri Nelerdir?

D vitamini eksikliği en sık görülen osteomalazi nedenidir. D vitamini midenizdeki kalsiyumu emmenize yardımcı olan önemli bir besindir.

D Vitamini ayrıca kalsiyum ve fosfat seviyelerinin korunmasına yardımcı olur, böylece kemikleriniz uygun şekilde formüle eder. Ultraviyole ışınlara (UV) maruz kalınması ile güneş ışığında yapılır. Süt ürünleri ve balık gibi yiyeceklerden de alınabilir.

Düşük D vitamini seviyeleriniz varsa vücudunuz kemiklerinizin güçlü kalması gereken kalsiyumu işleyemez. Bu diyetle ilgili bir sorun, güneşe maruz kalma eksikliği veya bağırsaklarınızla ilgili bir sorundan kaynaklanabilir.

Ayrıca, midenizin veya ince bağırsaklarınızın parçalarını çıkarmak için ameliyat olduysanız, D vitamini emme veya yiyecekleri parçalama probleminiz de olabilir.

Bazı koşullar D vitamini emilimini engelleyebilir:

 • Çölyak hastalığı bağırsaklarınızın iç kısmına zarar verebilir ve D vitamini gibi önemli besinlerin emilimini önleyebilir.
 • Bazı kanser türleri D vitamini işlemesine müdahale edebilir.
 • Böbrek ve karaciğer bozuklukları, D vitamini metabolizmasını etkileyebilir.

Fosfat içermeyen bir diyet, osteomalaziye de yol açabilecek olan fosfat tükenmesine neden olabilir. Nöbetleri tedavi etmek için kullanılan ilaçlar da, fenitoin ve fenobarbital gibi, osteomalaziye neden olabilir.

Osteomalazinin Belirtileri Nelerdir?

Birkaç osteomalazi belirtisi vardır. En yaygın olanı kolayca kırılan kemiklerdir. Bir diğeri kas güçsüzlüğüdür. Bu, kasın kemiğe tutunduğu bölgelerdeki problemlerden kaynaklanır. Osteomalazili bir kişi yürürken zor zamanlar geçirebilir veya bir yürüyüş bozukluğu ortaya çıkarabilir.

Kemik ağrısı, özellikle kalçalarınızda da sık görülen bir semptomdur. Donuk, sızlayan bir ağrı kalçalarınızdan aşağıdaki yerlere yayılabilir:

 • Alt sırt
 • Pelvis
 • Bacaklar
 • Kaburga

Ayrıca kanınızda çok düşük miktarda kalsiyum varsa, şunlara sahip olabilirsiniz:

 • Düzensiz kalp ritimleri
 • Ağzın etrafında uyuşukluk
 • Kollarınızda ve bacaklarınızdaki uyuşukluk
 • El ve ayaklarınızdaki spazmlar

Osteomalazi Nasıl Teşhis Edilir?

Teşhise ulaşmak için doktorunuz bir kan testi yapacaktır. Aşağıdakilerden herhangi birini gösterirse, osteomalazi veya başka bir kemik bozukluğunuz olabilir:

 • Düşük D vitamini seviyeleri
 • Düşük kalsiyum seviyeleri
 • Düşük fosfor seviyeleri

Doktorunuz ayrıca sizi alkalin fosfataz izoenzimleri için test edebilir. Yüksek seviyeler osteomalaziyi gösterir. Ve başka bir kan testi paratiroid hormon seviyenizi kontrol edebilir. Bu hormonun yüksek seviyeleri, yetersiz D vitamini ve diğer ilgili sorunları gösterir.

Röntgen ve diğer görüntüleme testleri kemiklerinizde küçük çatlaklar gösterebilir. Bu çatlaklara Looser transformasyon bölgeleri denir. Kırıklıklar bu bölgelerde küçük yaralanmalarla bile başlayabilir.

Doktorunuzun osteomalaziyi teşhis etmek için kemik biyopsisi yapması gerekebilir. Küçük bir örnek almak için cildinize ve kasınıza ve kemiğinize bir iğne sokarlar. Örneği slayta koyarlar ve mikroskopta incelerler.

Genellikle, bir röntgen ve kan testleri teşhis koymak için yeterlidir ve kemik biyopsisi gerekli değildir.

Osteomalazi Tedavileri Nelerdir?

Doktorunuz osteomalaziyi erken tespit ederse, sadece D vitamini, kalsiyum veya fosfat takviyesi almanız gerekebilir.

Bağırsak zedelenmesi veya ameliyat nedeniyle emilim probleminiz varsa veya temel besinlerde düşük diyete sahipseniz bu ilk tedavi yöntemi olabilir. Nadir durumlarda, D vitaminini cildinize bir enjeksiyon olarak veya kolunuzdaki bir damardan intravenöz olarak alabilirsiniz. Vücudunuzun cildinizde yeterli miktarda D vitamini alabilmesi için güneş ışığında açık havada biraz zaman geçirmeniz gerekebilir.

D vitamini metabolizmasını etkileyen altta yatan başka durumlarınız varsa da tedaviye ihtiyacınız olabilir. Osteomalaziyi azaltmak için siroz ve böbrek yetmezliği için tedaviye ihtiyacınız vardır.

Ciddi osteomalazi veya raşitizm vakaları olan çocuklar, kemik deformasyonunu düzeltmek için diş telleri takmak veya ameliyat olmak zorunda kalabilir

Osteomalazinin Potansiyel Komplikasyonları Nelerdir?

Yeterli miktarda D vitamini yoksa belirtiler geri gelebilir. Takviye almayı bırakırsanız ya da böbrek yetmezliği gibi altta yatan koşulları ele almazsanız da geri döneceklerdir. Bir tedavi planı oluşturmak için doktorunuzla konuşun.

Uzun Vadede Neler Bekleyebilirim?

Osteomalazi tedavi edilmezse birçok kırık kemik ve ciddi deformasyona yol açacaktır.

D vitamini, kalsiyum ve fosfor alımınızı artırırsanız birkaç hafta içinde iyileşmeler görebilirsiniz. Kemiklerin tamamen iyileşmesi yaklaşık altı ay sürer.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...