Kemikleri Güçlendirmek İçin Tavsiyeler

Kemikleri Güçlendirmek İçin Tavsiyeler

Kemiklerimiz güçlüdür ancak bu gücü korumak için bakıma ve ilgiye ihtiyaçları vardır. Kemikler iki ana maddeden oluşur. Kolajen ve kalsiyum fosfat. Kolajen çelik kadar gerilme gücü olan bir maddedir ancak esnekliği sayesinde üzerine inanılmaz miktarda yük alabilir. Kalsiyum fosfat kemiklerin sertliğini arttıran mineraldir. Bunların kombinasyonu güç ve esnekliği sağlar.

Multi Tavsiyeler

Kemikler Ne Zaman Zayıflar?

Eğer vücut gerek duyduğu kalsiyum ya da fosforu diyetinizden karşılayamaz ise bunu kemiklerinizden alacaktır. Zaman içerisinde bu ödünç alma kemiğin gücünü tehlikeye atar.

Yaşımız ilerledikçe yıpranma ve aşınma kemiklerimizde dahil tüm vücudu etkiler. örneğin kemik erimesi ve kemik metastazı kemikleri normalden daha hızlı zayıflatır. Bu durum kronik ağrılara ve kırıklara yol açar.

Kemik kaybını hızlandıran hastalıklar uzmanlar tarafından tedavi edilir. Ancak kemikleri güçlendirmek ya da kemik kaybını yavaşlatmak için takviyeler de mevcuttur.

Kalsiyum Ve D Vitamini

İskelet en iyi yanıtı yeterli besini aldığı zaman verir. Sağlıklı bir diyetin bolca D vitamini ve kalsiyum içermesi gerekir.

Yeşil yapraklı sebzelerin içerisinde çok miktarda kalsiyum vardır. Günlük mandıra ürünlerine erişimi olmayan kişilerde ya da laktoz alerjisi olan bireyler bu sebzeler iyi bir alternatiftir. Kalsiyumu diyetinden bolca alan kişiler için kalsiyum takviyesine gerek yoktur.

Egzersiz

Egzersizler de kemiklerin güçlü kalmasını sağlar. Güçlendirilmiş kemikler iskelet sisteminin yer çekimine karşı çalışması ve kasların itme çekme egzersizleri ile sağlanır.0

Kemikleri sağlıklı olan kişiler için basketbol ve futbol gibi egzersizler iyi birer seçenektir. Ayrıca yürüyüş ve doğa yürüyüşleri de seçenekler arasındadır.

Kemiklerinde sorun olan kişiler için ise düşük etkili eğersizler mümkündür. Örneğin aerobik. Ancak kemik erimesi ya da kemik kanseri olan kişilerin ilk olarak doktorlarına danışması gerekir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...