Kendi Kendinize Meme Muayenesi Yapmak

Kendi Kendinize Meme Muayenesi Yapmak

Kendi kendinize meme muayenesinin bir zamanlar meme kanseri için iyi bir tanı aracı olduğu düşünülüyordu. Şimdi bu muayenenin normal mamografi gibi diğer tekniklerden daha az etkili olduğu düşünülmektedir. Bu, Amerikan Kanser Birliği gibi grupların kendi kendinize meme muayenesini isteğe bağlı bir teknik olarak görmelerine neden olmuştur. Bununla birlikte, kendi kendine meme muayenesi göğsünüzün şeklini, boyutunu ve dokusunu tanımanıza yardımcı olur. Bu önemlidir, çünkü hissettiğiniz şeyin normal mi yoksa anormal mi olduğunu belirlemenize yardımcı olabilir. Göğsünüzde bir anormallik hissederseniz, doktorunuza söyleyin.

Kendi Kendinize Meme Muayenesi Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Faydası Nedir?

Kendi kendine meme muayenesi göğsünüzün şeklini, boyutunu ve dokusunu tanımanıza yardımcı olur. Bu önemlidir, çünkü hissettiğiniz şeyin normal mi yoksa anormal mi olduğunu belirlemenize yardımcı olabilir.

Kendi kendinize meme muayenesi yapma, meme topaklarını kontrol etmek için evde yapabileceğiniz bir tarama tekniğidir. Kendi kendine bir meme muayenesi şunları taramanıza yardımcı olabilir:

 • Tümörler
 • Kistler
 • Memelerde diğer anormallikler

Kendi Kendinize Muayeneye Nasıl Hazırlanılır?

Kendi kendine meme muayenesi yapmanın en iyi zamanı aylık adet döneminizin sona ermesinden birkaç gün sonra olur. Hormonal değişiklikler göğüslerinizin boyutunu ve hissini etkileyebilir, bu yüzden göğüsleriniz normal durumdayken muayeneyi yapmak en iyisidir.

Adet görmeyen kadınlar, muayeneyi yapmak için her ayın ilk günü gibi belirli bir günü seçmelidir.

Ayrıca kendi kendinize yaptığınız muayenelerle ilgili bir günlük tutmalısınız. Bu, göğüslerinizde fark ettiğiniz değişiklikleri izlemenize ve kaydetmenize yardımcı olacaktır.

Kendi Kendinize Meme Muayenesi Nasıl Gerçekleştirilir?

Elleriniz yanınızda, aynanın karşısında üstsüz durmaya başlayın. Göğüslerinizi aşağıdakiler için görsel olarak inceleyin:

 • Boyut, şekil veya simetride değişiklikler
 • Çukurlaşmayı
 • Ters meme uçları
 • Büzülme
 • Altta asimetrik sırtlar

Yanlarınızı ellerinizle bu işaretleri kontrol etmek için kullanın. Ardından, bir kolunuz başınızın üzerindeyken diğeri ile tek bir göğsünüzü kaldırın.

 • Parmak uçlarınızı değil, parmaklarınızın yumuşak kısımlarını kullanarak, duşta uzanırken göğüslerinizi kontrol edin. Duştaki su ve sabun, parmaklarınızın cildinizde kolayca kaymasını sağlar.
 • Değişken basınç kullanarak ve acele etmeyerek parmaklarınızla göğüslerinizin üzerinde meme başından başlayarak spiral bir şekilde masaj yapın. Göğsünüzün köprücük kemiği yanındaki üst kısmına, göğüs kemiğinin merkezine ve koltukaltlarınızın yakını olan yanınıza varın. Bunu, bir elinizle göğsünüze masaj yaparken diğer elinizi başınızın üzerine koyarak yapın.
 • Son olarak, boşalmayı kontrol etmek için meme uçlarınızı yavaşça sıkın.

Kendi Kendinize Muayene Yapmanın Riskleri

Kendi kendine meme muayenesinde herhangi bir tıbbi risk yoktur. Göğsünüzde bir topak bulmak endişe verici olabilir, ancak göğüs topaklarının çoğu kanserli değildir. Genellikle diğer iyi huylu koşullardan kaynaklanırlar.

Ayrıca kendi kendinize yaptığınız meme muayenesi gereksiz meme biyopsilerinde, meme dokusunun cerrahi olarak çıkarılmasını içeren prosedürlerde bir artış ile ilişkilendirilmiştir. Meme dokusundaki çoğu anormallik kanserli olmadığı için, ekstra cerrahi prosedürler kadınları kanama ve enfeksiyon gibi nadir komplikasyonlar için risk altında bırakmaktadır.

Kendi Kendinize Meme Muayenesinden Sonra

Bir yumru veya anormallik bulursanız, panik yapmayın. Meme anormalliklerinin büyük çoğunluğunun iyi huylu veya kanserli olmadığına dikkat edin.

Kanserin yanı sıra, meme topaklarının nedeni aşağıdakiler olabilir:

 • Adenofibrom: Meme dokusunda iyi huylu bir tümör
 • Fibrokistik meme hastalığı: hormon değişikliklerinden kaynaklanan ağrılı, topaklı göğüsler
 • İntradüktal papilom: Küçük, iyi huylu bir süt kanalı tümörü
 • Meme yağ nekrozu: morluk, ölü veya yaralanmış yağ dokusu tarafından oluşturulan topaklar

Bu, bir topak veya anormalliği görmezden gelmeniz gerektiği anlamına gelmez. Bir yumru bulursanız, göğsünüzün profesyonel olarak muayene edilmesi için doktorunuzla randevu alın.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...