Kıl Kurdu Enfeksiyonu

Kıl Kurdu Enfeksiyonu

Kıl kurdu enfeksiyonu insan bağırsak solucanı enfeksiyonlarının en sık görülen tiplerinden biridir. Kıl kurtları küçük solucanlardır. Beyaz renkli ve yarım santimden daha kısadırlar. Kıl kurdu enfeksiyonları  enterobiasis veya oksiatiasis olarak bilinir. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’ne göre, Amerika Birleşik Devletleri'nde görülen en yaygın bağırsak solucanı enfeksiyonu türüdür. Kıl kurdu enfeksiyonları kolayca yayılabilir. En çok 5 ile 10 yaş arasındaki çocuklarda, sanayi bölgesinde yaşayan kişilerde ve bu gruplarda bulunan kişilerle düzenli ve yakın temasta bulunan kişilerde görülür. Kıl kurdu enfeksiyonları için etkili tedavi ilaç kullanımı olsa da, enfeksiyonun tekrar görülmesi mümkündür. Ciddi komplikasyonlar ve uzun süreli sağlık etkileri nadiren de olsa görülebilir.

Kıl Kurdu Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Kıl kurdu, anüs civarında şiddetli kaşıntıya neden olan parazitlerdir. Ev tedavileri bazen etkili olabilse de kesin çözüm için ilaç tedavisi tercih edilmelidir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Tedavilerinin başarılı olabilmesi için temizlik kurallarına dikkat etmek çok önemlidir.

Tıbbi Adı Nedir?

Kıl kurdunun tıbbi adı "Oksiyür"dur.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Kıl kurdu için Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji bölümüne gidilir.

Kıl Kurdu Enfeksiyonun Belirtileri

Kıl kurdu enfeksiyonu olan bazı kişilerde herhangi bir belirti görülmeyebilir.

Ancak, sizde veya çocuğunuzda şu belirtiler olduğunda kıl kurdu enfeksiyonundan şüphelenebilirsiniz:

Nasıl Anlarım?
Anal bölgede sık ve yoğun kaşıntı
Anal kaşıntı ve rahatsızlık nedeniyle huzursuz uyku
Anüs çevresinde ağrı, kızarıklık veya ciltte tahriş
Anüs bölgesinde kıl kurdunun olması
Dışkıda kıl kurdunun olması

Kıl Kurdu Enfeksiyonlarının Nedenleri

Kıl kurdu enfeksiyonları oldukça bulaşıcıdır. Kıl kurdu yumurtası istenmeden sindirildiğinde ya da solunduğunda enfeksiyon bulaşır.

Bu yumurtalar, enfeksiyonu taşıyan kişi tarafından etrafa bulaştırılır. Enfeksiyon döngüsü bu mikroskobik yumurtaların bırakılmasıyla başlar.

Yumurtalar vücudunuza girdiğinde, yumurtadan çıkana ve olgunlaşana kadar bağırsakta kalırlar. Olgunlaştıklarında dişi solucanlar, bağırsakların içine doğru hareket eder ve geceleri anüsten geçerek vücuttan çıkarlar.

Dişi kıl kurtları, anüs çevresindeki deri kıvrımlarına yumurtlarlar ve daha sonra bağırsaklara geri dönerler. Bu yumurtaların varlığı genellikle anal kaşıntıya ve tahrişe neden olur.

Kişi etkilenen bölgeyi kaşıdığında, kıl kurdu yumurtaları parmaklara geçer. Yumurtalar birkaç saat boyunca elinizde kalabilir.

Eğer enfekte olmuş bir kişi yatak, giysi, tuvalet oturakları veya oyuncak gibi ev eşyalarına dokunursa, yumurtalar bu nesnelere geçecektir. Kıl kurdu yumurtaları bulaştıkları bu yüzeylerde üç haftaya kadar hayatta kalabilir.

Çocuklar kıl kurdu yumurtasını kolayca bulaştırırlar çünkü enfekte olmuş oyuncakları veya başka nesneleri doğrudan ağızlarına alabilirler. Yumurtalar bulaştıkları parmaklardan direkt olarak yiyeceklere veya sıvılara geçebilir.

Nadiren de olsa, yetişkinlerin kirlenmiş yatakları, havluları veya giysileri sallarken havada bulunan yumurtaları solumaları da mümkündür.

Kıl kurtları genellikle 13 haftaya kadar yaşayabilir. Etkilenen bölgeyi kaşımak istenmeden yumurtaların sindirilmesine ve tekrar enfeksiyonun görülmesine neden olabilir. Bu durumda, kıl kurtlarının yaşam süreci tekrar başlar.

Bazen, anüsteki kıl kurtları yumurtadan çıkabilir ve kıl kurdu larvaları geldikleri bağırsağı tekrar enfekte edebilirler. Bu durum, tedavi edilmediğinde enfeksiyonun süresiz olarak devam etmesine neden olabilir.

Kimler Kıl Kurdu Enfeksiyonu Riski Altındadır?

Kıl kurdu enfeksiyonları her yaştan, her coğrafyadan pek çok kişiyi etkilemektedir. Kıl kurdu yumurtaları mikroskobik olduğundan, enfekte olmuş bireylerden veya bölgelerden kaçınmak imkânsızdır.

Herkes kıl kurdu enfeksiyonuna yakalanabilse de şu gruplar daha büyük risk altındadır:

Risk Grupları:
Kreşe, anaokuluna veya ilköğretime giden çocuklar
Enfekte olmuş kişilerin aile üyeleri veya bakıcıları
Yurtlarda veya diğer kalabalık yerlerde yaşayan bireyler
Yemek yemeden önce düzenli ve dikkatli bir şekilde ellerini yıkamayan çocuklar ve yetişkinler
Başparmaklarını emme alışkanlığı olan çocuklar

Evcil Hayvanlardan Kıl Kurdu Enfeksiyonu Geçer mi?

Kıl kurdu, sadece insanlarda olur. Kediniz veya köpeğiniz size diğer solucan enfeksiyonlarını bulaştırmaz ya da kıl kurdu enfeksiyonuna yakalanmazlar. Evinizdeki diğer kişiler bu durumdan etkilenseler bile evcil hayvanlarınızı tedavi etmenize gerek yoktur.

Kıl Kurdu Enfeksiyonunun Teşhis Edilmesi

Bant testi, kıl kurdu enfeksiyonunu teşhis etmek için en iyi yöntemdir. Bu testte, yapışkanlı bir bant alınır ve anüs çevresindeki dairesel alana yapıştırılır.

Kişi uyuduğunda kurtlar sıklıkla anüsten çıkarlar. Bu nedenle enfeksiyon olduğundan şüphelenen kişiler sabah uyandıklarında bu bandı kontrol ettiklerinde kıl kurdu enfeksiyonu olup olmadığını anlarlar. Kıl kurdu varsa sabah banda yumurtalar yapışacaktır.

Bu durumda bandı doktorunuza götürün. Doktorunuz bandı mikroskop altında inceleyerek kıl kurdu yumurtasının olup olmadığını belirleyecektir.

Banyo yapmak veya tuvalete girmek gibi sabah rutinleri, yumurtaların vücudunuzdan uzaklaşmasına neden olabilir. Bu nedenle, testi ilk uyandığınızda yapmanız en doğru sonuçları almanıza yardımcı olacaktır.

Yumurtaları bulma olasılığının artırılması için bant testinin 3 gün boyunca en az 3 kez yapılmasını önermektedir.

Kıl Kurdu Enfeksiyonunun Tedavisi

İlaçlar ve evde uygulanabilecek temizlik önerileri ile kıl kurtlarından kurtulabilirsiniz:

Ev İlaçları Kıl Kurdu Enfeksiyonuna Karşı Etkili midir?

Ev ilaçlarının kıl kurdu enfeksiyonuna karşı etkili olduğu fikrini destekleyen bilimsel çalışmalar bulunmamaktadır. Ancak, anektolojik kanıtlar bazı insanların çiğ sarımsak, Hindistan cevizi yağı veya çiğ havuç ile rahatlama bulduğunu göstermektedir.

Kıl Kurdu Enfeksiyonunun Neden Olduğu Komplikasyonlar

Çoğu insan, kıl kurdu enfeksiyonlarının sonucunda ciddi komplikasyonlar yaşamaz. Nadir durumlarda, enfeksiyon tedavi edilmezse, kıl kurdu enfeksiyonları kadınlarda idrar yolu enfeksiyonuna yol açabilir.

Kıl kurtları anüsten çıkarak vajinayı, rahmi, dölyatağı borusunu ve diğer pelvik organları da etkileyebilirler. Bu durum vajinit ve endometrit dâhil olmak üzere başka enfeksiyonlara neden olabilir. Endometrit, rahim duvarının iltihaplanmasıdır.

Kıl kurdu sayısının fazla olması varlığı karın ağrısına neden olabilir.

Büyük oranda kıl kurdu popülasyonunun olması temel besinlerin vücudunuza girmemesine ve buna bağlı olarak kilo vermenize neden olabilir.

Kıl Kurdu Enfeksiyonunun Önlenmesi

Kıl kurdu enfeksiyonlarını ve tekrar enfeksiyon yaşanmasını önlemenin en iyi yolu, önerilen hijyen kurallarına uymak ve evdeki diğer kişilerin ve özellikle çocukların da bu kurallara uymasını teşvik etmektir.

Kıl kurdu enfeksiyonlarını birkaç uygulama ile önlemeye çalışabilirsiniz:

  • Tuvaleti kullandıktan sonra ellerinizi ılık su ve sabunla yıkayınız. Özellikle bağırsak hareketlerinden sonra ve çocukların bezlerini değiştirdikten sonra dikkatli olun. Yiyecek ve yemek hazırlarken de aynı şeyi yapın. Bu, kıl kurtlarından korunmanın en iyi yoludur.
  • Tırnaklarınızı kısa ve temiz tutun.
  • Tırnak ısırma veya kaşımak gibi kıl kurdu yumurtalarını yayabilecek alışkanlıkları bırakın.
  • Sabahları her gece dışarı çıkan kıl kurdu yumurtalarından kurtulmak için duş alın.
  • İç çamaşırlarınızı ve kıyafetlerinizi her gün değiştirin.
  • Yatakları, giysileri ve kıl kurdu yumurtalarını içerebilen havluları yıkarken çamaşır makinesinde sıcak su ve kurutucuda da yüksek sıcaklık kullanın.
  • Odaları gün boyunca gün ışığıyla iyice aydınlatın çünkü yumurtalar güneş ışığına karşı hassastırlar.

Kıl Kurdu Enfeksiyonunun İlerleyişi

Kıl kurdu enfeksiyonunu, ilaçla ve önerilen temizlik rutiniyle ortadan kaldırmak mümkündür. Ancak, kıl kurdu yumurtaları çıplak gözle görünmez olduğundan ve oldukça bulaşıcı olduğundan, yeniden enfeksiyon kolaylıkla görülebilir.

Kişi kendi kendini enfekte edebileceği gibi başka bir kişiden gelen yumurta ile de yeniden enfekte olabilir.

Evinizi temizledikten sonra tekrar enfeksiyon yaşarsanız bu durum, evinizde yaşayan diğer kişilerden ya da evin dışından gelen yumurtalardan kaynaklanabilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...