Kilo Kaybı ve Yaş Arasındaki Bağlantı

Kilo Kaybı ve Yaş Arasındaki Bağlantı

Kilo Kaybı Neden Yaşla Daha Zorlaşır? 20'li ve 30'lu yaşlarında, aşırı kilonun kolayca ortaya çıktığını fark etmiş olabilirsiniz. Örneğin, yeme alışkanlıklarınızda ve kilo vermek için aktivite seviyelerinizde yalnızca küçük değişiklikler yapmanız gerekebilir. Kilo vermek, aşağıdaki faktörlerden dolayı orta yaşınıza ulaştıkça daha fazla çaba gerektirir.

Kilo Kaybı ve Yaş Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Neden Önemlidir?

Yaşlandıkça sağlıklı bir kiloyu korumak önemlidir. Aşırı kilo, yaşlanma ile birleştiğinde sizi hastalığa daha duyarlı hale getirebilir ve hayatınızı kısaltabilir.

Kilo Verme Ve Yaş

Orta yaş ve yaşlı bireyler için, zayıf yaşam tarzı alışkanlıkları ve metabolizma değişiklikleri kilo vermeyi zorlaştırabilir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Sağlıklı kilo kontrolü için Beslenme ve Diyetetik (Diyetisyen) yardımı almalısınız.

1 Yaşlanan Kaslar

Kas dokunuz, yaşlandıkça doğal olarak küçülür ve kitlesini kaybeder. Bunun tam nedeni bilinmemektedir. Kaslardaki aşınma ve yıpranma, hormonal değişiklikler ile birleştiğinde, hasarlı kas hücrelerini yenilemede vücudu daha az verimli hale getirebilir.

Kas hücreleriniz azaldığında, yanmamış kalorilerin yağ olma olasılığı daha yüksektir.

Kilo kaybı da aşağıdaki nedenlerden dolayı daha zor olabilir:

 • Kaslarınız, bağlarınız ve tendonlarınız yaşla birlikte sertleşebilir ve düzenli egzersizle bile tonunu kaybedebilir.
 • Egzersiz için yetersiz güç ve dayanıklılığa sahip olabilirsiniz.

2 Hormonal Değişiklikler

Menopozun hormonal değişimleri kadınlarda kilo alımını tetiklemez. Bununla birlikte, yağın depolandığı yerlerde değişebilirler. Sonuç olarak, aşırı kilo, kalça ve uyluktan ziyade karın içinde birikir. Hormonal değişikliklerin duygusal etkileri ile birleşince, bu kötü beslenme ve aktivite seçeneklerine yol açabilir.

Ayrıca yaşlanan erkeklerde ve kadınlarda hormonal değişiklikler kas kaybına katkıda bulunabilir. Bu kas kaybı hareketi ve yavaş metabolizmayı azaltabilir.

3Fiziksel Zorlanma

Yaşlandıkça, bir zamanlar keyif aldığınız aktiviteleri gerçekleştiremeyebilirsiniz. Örneğin, koşu yerine yürüyüşe çıkmaya, ağırlık kaldırma yerine yoga yapmaya, dağcılık yerine yüzmeye başlayabilirsiniz.  Düşük zorluklu faaliyetler hala etkili olsa da, aynı sonuçları elde etmek için bunları daha sık veya daha uzun sürelerle yapmanız gerekebilir. Egzersiz için belirli bir süreye alıştığınızda bu zor olabilir.

Bazen, yaşlı bireylerin aktif olma yeteneklerini azaltan veya ortadan kaldıran sağlık sınırlamaları olabilir. Diğerleri ise egzersiz için çok yaşlı olduklarını düşünebilir ve aktiviteden tamamen kaçınabilirler.

4 Yaşam Tarzı Değişiklikleri

Yaşlandıkça hem iyi hem de kötü olan birçok yaşam tarzı değişikliğini yaşayabilirsiniz. Emeklilik, günlük olarak aldığınız fiziksel aktivite miktarını önemli ölçüde azaltabilir. Yaşam boyunca çalıştıktan sonra bu dönemi uzun bir tatil olarak görebilirsiniz. Bunun gibi rahatlama, günlük egzersizden yararlanmayan sağlıksız yiyeceklerde aşırı bir şeye yol açabilir.

Ayrıca, giderek artan sayıda arkadaş hastalandıkça veya yaşlandıkça ölene kadar zorluklarla da karşılaşabilirsiniz. Bu, duygusal yemeğe ve aktif kalmaya daha az odaklanmaya yol açabilir.

Yaşlanırken Sağlıklı Bir Kiloyu Korumak

Aşırı kiloluysanız veya orta yaşınıza yaklaştıkça kilo alırsanız formda kalmak önemlidir. Vücudunuzun yağ veya bel çevresi arttıkça, aşağıdaki ciddi durumlar için risk altında olabilirsiniz:

Yaşlandıkça Sağlıksız Kilo Alımı Riskleri:
Kalp hastalığı
Tip 2 diyabet
Kolon kanseri
Meme kanseri
İnme
Eklemleriniz ve kaslarınızdaki gerginlik nedeniyle zayıf hareketlilik

Bu koşulların çoğu, yaşınız ne olursa olsun aşırı kiloluysanız bir tehdittir. Eğer bu koşullardan hiçbirini orta yaşta kullanmıyorsanız, aşırı kiloluysanız riskiniz artabilir. Bunun nedeni, organlarınızın ve kaslarınızın yaşlanması ve aşırı kilonun vücudunuzu etkilemesidir. Orta yaşta bu koşullardan herhangi birine sahipseniz, kilo vermezseniz yönetmek daha zor olabilir.

Kilo Problemleri için Risk Faktörleri

Anne ve babanızın hayatının ilerleyen saatlerinde aşırı kilolu olması durumunda yaşlandıkça kilo verememeniz daha olasıdır. Kilolu ya da obez olma öykünüz varsa, kilo problemleriniz yeniden ortaya çıkabilir, devam edebilir veya daha da kötüye gidebilir.

Yaşlı İken Kilo Vermek

Yıllık check-up önemlidir. Doktorunuz kilonuzu izler ve erken teşhis edildiklerinde daha kolay tedavi edilebilecek sorunlar için ekrana gelir. Doktorunuz kilo vermenize yardımcı olacak önerilerde bulunabilir.

Bunlar şunları içerebilir:

 • Belirli bir diyet veya kilo verme programını takip etmek
 • Bir egzersiz programını takip etmek veya spor salonuna katılmak
 • Yaşınız ve sağlık profiliniz için hangi fiziksel aktivitelerin güvenli olduğunu belirleme
 • Vücut tipiniz için gerçekçi bir hedef kilo atama

Bazı durumlarda, doktorunuz sizi diyetetik, fizik tedavi, kardiyovasküler sağlık ve kayropraktik bakımı gibi alanlarda uzmanlara yönlendirebilir. Bu sağlık profesyonelleri, sizin için sağlıklı bir diyet ve yaşam tarzını özelleştirmek konusunda daha fazla yardım sunabilir. Ayrıca aktif olmanıza yardımcı olacak egzersizler de önerebilirler.

Kilo Kaybı Cerrahisi

Eğer morbid obez iseniz, doktorunuz kilo kaybı ameliyatı önerebilir. Morbid obezite, ideal kilonuzun üzerinde 100 kilo ağırlığınız ya da 35 veya daha fazla vücut kitle indeksine (BMI) sahip olduğunuz anlamına gelir.

Kilo kaybı ameliyatı, genellikle bir bant veya dikişle midenizin boyutunu azaltır.

Doktorunuz aşağıdakilere göre cerrahiye iyi bir aday olup olmadığına karar verir:

 • Mevcut ağırlığınız
 • Kilo kaybı geçmişiniz
 • Yaşınız
 • Sağlığınız ve ek bozukluklarınız

Kilo kaybı ameliyatı varsa, uzun süreli sağlıklı bir kilonun korunmasına yardımcı olmak için beslenme danışmanlığı alabilirsiniz. Her ameliyatta olduğu gibi, komplikasyon riski vardır. Çoğu doktor diyet ve egzersiz başarısız olmadıkça ve obezite ile ilişkili sağlık sorunları için riskli olmadığınız sürece kilo vermiş ameliyatı önermez.

Soru:

Kas gücünü ve canlılığını arttırmaya yardımcı olabilecek yiyecekler var mı?

Cevap:

Yeni çalışmalar, doğru miktarda proteinin yemeğinin kas gücünü ve canlılığını korumaya yardımcı olduğunu ileri sürmektedir. Protein gereksinimlerinizi karşılamak için balık, kümes hayvanları, süt ürünleri, baklagiller ve kinoa gibi yağsız proteinleri seçin. Protein alımını gün boyu sürdürün, tek bir öğüne sıkıştırmak yerine. Sağlıklı beslenmeyi egzersizle birleştirmek de yararlıdır.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...