Kilo Vermek için Et Yenilir mi? En Sağlıklı Et Seçimi Nasıl Yapılır?

Kilo Vermek için Et Yenilir mi? En Sağlıklı Et Seçimi Nasıl Yapılır?

Yiyeceğiniz eti doğru seçerseniz, et yemek çok faydalıdır. Sağlıklı yaşam seyahatine başlandığında genellikle ilk yapılan şey et tüketimiyle ilgili düzenlemeler yapmaktır. Kimisi eti tamamen bırakırken kimisi de sadece azaltır. Kırmızı et, kardiyovasküler ve diğer hastalık risklerini artırdığından kötü bir üne sahiptir.

Ancak, vücudun gelişmesi ve kendini onarması için et tüketimi gereklidir.

Et, mükemmel bir protein kaynağıdır. Ette demir, B12, çinko ve selenyum gibi vitamin ve mineraller de bulunmaktadır. Kemiklerin kaynatılmasıyla elde edilen suların bile çok fazla faydası bulunmaktadır.

Yağlar, Kilo Vermek için Oldukça Sağlıklı Bir Yöntemdir!

Sağlıklı yaşam yolculuğunuzda, tükettiğiniz et miktarını azaltmanız oldukça  yardımcı olsa da ette bulunan yağlar o kadar da sağlıksız değildir. Etteki yağda avokado, fındık ve tohumlardaki sağlıklı yağlar gibidir. Eti az veya çok tüketmek tamamen sizin tercihlerinize bağlıdır.

Yemek için seçtiğiniz et sadece kırmızı ve beyaz et olmak dışında birçok özelliğe sahiptir. Bu özellikler arasında etin yağ içeriği, kesim şekli gibi şeylerden oluşur.

Etlerinizi Nasıl Seçmelisiniz?

*Sürekli gittiğiniz marketin dondurucu kısmına giderseniz organik, yaylım beslenmiş, otlakta beslenmiş veya serbest gezen gibi ifadeler görebilirsiniz. Peki, bu ifadelerin etin türüne bir katkısı var mıdır?

*Organik etlerde, diğer etlere kıyasla daha fazla Omega 3 yağ asidi bulunmaktadır. Omega 3 yağ asitleri, doğal antienflamatuvar özelliktedirler. Yaylım beslenen hayvanların etlerinde de Omega 3 yağ asitleri, organik beslenen hayvanların etleriyle hemen hemen aynı orandadır. Bu hayvanlar genellikle dışarıya kolaylıkla çıkabilirler.

*Yaylım beslenmek, %100 çimle beslenme anlamına gelmez. Yaylım beslenmede farklı yem türleri de kullanılabilir.

Mümkün Olduğu Kadar Organik Et Tüketmeye Çalışın!

  • Organik etler, açık çiftliklerde yetişen hayvanlardan elde edilirler ve bu hayvanlar %100 organik besinlerle beslenirler. Hayvanlara hormon veya antibiyotik verilmez. Organik et, çok daha pahalı olsa da, daha sağlıklıdır.
  • Tıpkı organik etler gibi, yaylım beslenen hayvanların etlerinde Omega 3 yağ asitleri gibi, konjuge linoleik asit oranı da yüksektir. Konjuge linoleik asit, kilo verme ve vücudun kas ve yağ oranıyla ilişkilidir.
  • Yaylım beslenen hayvanlara verilen çim ve tahıl oranı önemsizdir.
  • Tavuklara bakıldığında, 2014 yılında Kanadalı araştırmacılar tarafından yapılan bir çalışma organik serbest gezen tavuklarda, kafeste yetişen tavuklara göre daha az yağ olduğunu ortaya çıkarmıştır. Ancak, tavukların derileri yolunduğunda yağ oranları arasında bir fark gözlenmemiştir.

Kilo Vermek için En Yağsız Eti Tercih Edin

Derisiz tavuk eti, oldukça yağsızdır. Kalorisinin düşük olması ve yüksek protein barındırması tavuk etini oldukça iyi bir seçenek haline getirmektedir.

Tavuk butu, protein açısından bakıldığında derisiz tavuk göğsüne göre biraz daha yağlıdır. Ancak bu yağların çoğu tekli doymamış yağlardır.

Tavuk etinin üzerinde bulunan deriyi çıkarmanız yağ oranını azaltmanızı sağlar.

Tavuk eti alırken, tavukların mutlu bir ortamda yetişmiş olmasına dikkat edin. Tavukların kesim zamanında üzerlerinde oluşan stres, etteki protein oranını etkilemektedir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...