Kilonuzu Korumak ya da Kilo Vermek İstiyorsanız Öğün Atlamayın!

Kilonuzu Korumak ya da Kilo Vermek İstiyorsanız Öğün Atlamayın!

Günün hangi saatlerinde yemek yediğinize dikkat ediyor musunuz? Yakın zamanlarda yapılan araştırmalar, düzenli yemek yiyen kişilerin kilo kontrolünde diğerlerinden daha başarılı olduklarını gösteriyor. 2012 yılında yapılan bir çalışmada, öğün atlayan kadınların düzenli yemek yiyen kadınlara göre 4 kilo daha az verdikleri görülmüştür. Çalışmayı yapan araştırmacılar, öğün atlamanın daha kalorili yemekler yemeye ve bunun sonucunda kilo almaya neden olduğunu düşünüyorlar.

Öğün Atlamak Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Neden Önemlidir?

Öğün atlamak düzensiz beslenme kilo kontrolünü zorlaştırır hatta kilo almaya neden olabilmektedir.

Ne Yapmalıyım?

Gün içinde öğünleri atlamamak ve düzenli olarak aynı saatte yiyebilmek için sağlıklı alışkanlıklar edinmeniz gerekir. Başlangıç olarak her gün aynı saatte kahvaltı yapmayı deneyin.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Bu tür alışkanlıklar kazanmak için Beslenme ve Diyetetik (Diyetisyen) yardımı almanız sizin için çok daha iyi olacaktır.

Alışkanlıkların Aşamaları

Alışkanlıklar üç aşamadan oluşur. Bu aşamalara alışkanlık döngüsü denir. Düzenli bir şekilde öğünleri atlamadan yemek yiyebilmeniz için, alışkanlık döngüsü oluşturmanız gerekir. Kahvaltı, güne başlamak için harika bir yoldur.

1 Aşama

Alışkanlık döngüsünün ilk aşaması, başlangıç işaretidir. Başlangıç işareti, beyni otomatik pilota geçirerek alışkanlığın oluşmasına neden olur. Kahvaltı rutininin başlangıç işaretini oluşturabilmek için her gün aynı saate alarm kurun ve o saatte kahvaltı yapın.

2 Aşama

Alışkanlık döngüsünün ikinci aşaması, rutin olarak bilinir. Bu aşama, basitçe davranışın veya alışkanlığın kendisi olarak açıklanabilir. Bu durumda, rutininiz alarm çaldığında mutfağa doğru gidip kahvaltınızı hazırlayıp yemek olacaktır.

3 Aşama

Üçüncü ve son aşama, ödüldür. Bu aşamada, beyniniz bu alışkanlıkları sürdürmeniz gerektiğine ikna olur. Kahvaltı düzenine bağlı kalmanın sizi tatmin edeceğini göreceksiniz. Kahvaltı yapmayı daha keyifli hale getirmek için sevdiğiniz yiyecekleri kullanın. Kahvaltı yaptığınızda güne daha enerjik başlamanız ve öğle yemeğine kadar dayanmanız ve abur cubur yememeniz daha kolay olacaktır. Tüm bunlar, sizin ödülünüzdür.

Kahvaltıyı Atlamayın

Yemek yemek için seçtiğiniz zamanların açlık hissinizle ve kilonuzu kontrol edebilmenizle yakından ilgisi bulunur. Kahvaltıyı, uyandığınız ilk saat içinde yapmanız oldukça önemlidir. Kahvaltıları atlamak gün içinde daha kalorili yiyecekler yemenize neden olacağından açlık hissini ve kilonuzu kontrol altına almak çok daha zor olacaktır.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...