Kimlerin Vakumla Doğum Yapması Gerekir?

Kimlerin Vakumla Doğum Yapması Gerekir?

Vakumla Doğum Nedir? Vajinal doğum sırasında doktorunuz, bebeğinizi doğum kanalından çıkarmasına yardımcı olması için vakum kullanabilir. Bu işlemin yapılması doğumu hızlandırır. Sezaryen doğumdan ve yaralanmalardan kaçınmak için bu yönteme başvurulması gerekebilir.

Hamilelik Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Hamilelik hem endişeli hemde bir o kadar heyecanlı bir bekleyiştir. Bu süreç boyunca bilgili davranmak oluşabilecek her türlü riskleri minimalize edebilmektedir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Hamilelikte düzenli kontroller çok önemidir. Ve yapacağınız her şeyi doktor kontrolünde yapmalısınız.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Sağlıklı bir hamilelik geçirmek için düzenli olarak Kadın Hastalıkları Ve Doğum bölümüne gitmelisiniz.

Vakumla Doğum Yapılabilmesi için Oluşması Gereken Şartlar

Vakumla doğum yapılabilmesi için birçok şartın oluşması gerekir.

Vakumla doğumu düşünmeden önce doktorunuz şu durumların varlığını onaylayacaktır:

Doğumun Uzaması

Normal doğum iki aşamadan oluşur. İlk aşama, düzenli kasılmalarla başlayıp, rahim ağzı tamamen açılınca tamamlanır. Bu aşama, ilk kez bebek sahibi olacak kadınlarda 12 ila 20 saat sürebilir. Daha önce vajinal doğum yapıldıysa bu süre sadece 7 ila 10 saat kadar kısa sürebilir.

Doğumun ikinci aşaması ise rahim ağzı tamamen açıldığında başlar ve bebek doğunca tamamlanır. İkinci aşama sırasında rahim kasılmaya devam eder ve bebeği rahim ağzından ve doğum kanalından iterek çıkarmanız gerekir. İlk kez bebek doğum yapan kadınlar için ikinci aşama bir veya iki saat sürebilir. Daha önce vajinal doğum yapmış kadınlarda ise itekleme aşaması bir saatten kısa sürebilir.

İkinci aşamanın uzunluğunu pek çok faktör etkileyebilir.

Bu faktörler:
Epidural anestezinin kullanılması
Bebeğin boyutu ve pozisyonu
Doğum kanalının boyutu

Anne, doğumun ikinci aşamasında doğum yorgunluğu yaşayabilir ve bu nedenle doğum uzayabilir. Doğum yorgunluğu, güçlü anesteziden dolayı bebek iteklenemediğinde yaşanır. Bu aşama sırasında doktorunuz, doğumun ilerleyişini bebeğin kafasının doğum kanalındaki pozisyonunu kontrol ederek değerlendirecektir. Bebeğiniz aşağıya inmeye devam ettikçe herhangi bir sorun yoktur, itmeye devam edebilirsiniz. Ancak, bebeğin aşağıya inmesi gecikiyorsa ya da ikinci aşama iki saatten daha uzun olacak şekilde uzadıysa doktorunuz vakumla doğum yaptırmayı düşünebilir.

Vakumla doğum, çok uzayan doğumlarda ya da bir an önce sonlandırılması gereken doğumlarda kullanılan bir seçenektir. Ancak, bu durum doğum için ve ilerleyen hamilelikler için daha fazla komplikasyon riski oluşturabilir. Bu risklerin bilincinde olduğunuzdan ve kafanızdaki endişelerinizle ilgili doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...