Kireçlenme İçin Yapabileceğiniz: Egzersiz

Kireçlenme İçin Yapabileceğiniz: Egzersiz

Kireçlenmenin pek çok türü vardır. Kireçlenme, eklemlerde iltihaplanma anlamına gelir ve en çok dizde görülür. Dizde kireçlenme eklemlerinizi sertleştirir ve ağrı yapar. Bunun sonucunda eklemlerinizdeki kıkırdaklar yıpranır ve parçalanır. Kıkırdak olmadığında, eklemdeki kemikler birbirine sürter ve bunun sonucunda ağrı ve bazen hareket kabiliyetinde kayıplar görülür.

Kireçlenme Varsa Egzersiz Yapın!

Dizde kireçlenmenin bilinen bir nedeni ya da çaresi yoktur. Ancak egzersiz yapmak, kireçlenmeden kaynaklanan ağrıları rahatlatmak için yapılabilecek en iyi şeydir. Egzersizle eklemlerdeki hareket kabiliyeti de artar. Aslında, kireçlenmede hareket etmek en iyi ilaçtır.

Yapılan bir araştırma, kireçlenmenin farklı türlerini yaşayan yetişkinlerin %60’ının hareketsiz bir hayat yaşadığını ya da fiziksel hareketten fayda görecek kadar egzersiz yapmadıklarını gösteriyor.
Yürüyüş, yüzme ya da suda aerobik, bisiklet sürmek ve yoga yapmak gibi egzersizler enerjiyi artırır, morali düzeltir, ağrıları hafifletir ve daha pek çok fayda sağlar. Egzersizler rahatsızlığınızı daha da kötüleştirecek diye düşündüğünüzden hareket etmiyorsanız araştırmaların bunun tam tersini gösterdiğini bilmeniz iyi olacaktır. Günlük 30 dakika hafif egzersiz yapmak kireçlenmeden kaynaklanan belirtileri hafifletiyor.

Sabah İlk İşiniz Hareket Etmek Olsun

Sabah eklemlerde sertlik yaşamak, dizde kireçlenmenin en belirgin işaretçisidir. Ama tüm gün yatakta kalamazsınız!

Uyandığınız zaman yapacağınız egzersizler:

1 Bilekler ve Eller için

Sandalyeye oturun veya ayakta dikilin. Dirsekleriniz bel hizasında olacak şekilde, avuç içleriniz ise dışarıya bakacak şekilde elinizle W şeklini oluşturun. Omuzlarınızı serbest tutun. Dirseklerinizi, omuz hizasına doğru kaldırın. 3’e kadar sayın. Rahatlayıp, hareketi tekrarlayın.

2 Sırtınız için

Ayaklarınızı omuz genişliğinde açıp dizlerinizi hafifçe bükerek kapı girişinde durun. Kollarınızı dirsekten 90 derece bükün. Avuçlarınızı kapının çerçevesine dayayın. Öne doğru eğilin. Bu hareketi yaparken göğüs kaslarınızı ve omuzlarınızı esneteceksiniz.

3 Tai Chi Yapmayı Deneyin

2009 yılında yapılan bir araştırma, tai chi yapanlarda dizde kireçlenmeden kaynaklanan belirtilerin hafiflediğini ortaya koymuştur. Tai chi, günlük aktivitelerinizle bir arada yürütebileceğiniz çok yönlü bir spordur. Yakınlarınızda bir tai chi kursu bulup başlayabileceğiniz gibi tai chi ile ilgili videolar izleyerek bu videolar eşliğinde de spor yapabilirsiniz. Tai chi için herhangi bir ekipmana ya da kıyafete ihtiyacınız yoktur.

4 Üst Bacak Kaslarına Odaklanın

Dizler, dizde kireçlenme olduğunda en çok etkilenen bölgedir ancak Iowa Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre üst bacak kasları güçlü olan kadınlarda dizde kireçlenme oluşma olasılığı azalıyor. Üst bacak kaslarının güçlü olması, yürüme kabiliyetinin artmasını ve sandalyeden kalkabilmenin daha kolay olmasını sağlıyor ancak bu araştırma üst bacak kaslarının belirtilere neden olan dizde kireçlenme hastalığına karşı koruyucu bir önlem olduğunu da gösteriyor. Lunge ve squat gibi egzersizler, üst bacak kaslarını güçlendirmek için çok etkili egzersizlerdir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...