Kırmızı Benlerden Nasıl Kurtulabilirsiniz?

Kırmızı Benlerden Nasıl Kurtulabilirsiniz?

Kırmızı benler, kiraz damarlı ben veya cherry angioma olarak bilinen benler olup vücudun çoğu yerinde oluşabilen ve yaygın olarak görülen cilt lekeleridir. Bu benler, senile angioma ya da Campbell de Morgan lekeleri olarak da bilinir. Bu benler genellikle 30 yaş ve üstü kişilerde görülür. Kırmızı benlerin altındaki kılcal damarların toplanması bu benlere kırmızı rengini verir.

Kırmızı Ben Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Bu tür leke oluşumları, sıklıkla kanamıyorsa ya da şekli, boyutu ve rengi değişmiyorsa genellikle endişelenilmesine gerek yoktur.

Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Kırmızı benin renginde, şeklinde veya boyutunda bir değişiklik varsa endişelenmelisiniz ve beninizi doktorunuza göstermelisiniz.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Kırmızı ben için Deri ve Zührevi Hastalıkları (Dermatoloji) bölümüne gidilir.

Kırmızı Benler Nasıl Görünürler?

Kırmızı benler genellikle parlak kırmızı, oval şekilli ve küçük olurlar. Boyutları, iğne ucu kadar veya çapı 0,50 santimetre olacak kadar olabilir. Bazı kırmızı benler pürüzsüzdür ve cildinizle aynı hizadadır. Bazılarıysa hafifçe yukarı doğru şişik olabilir. Bu benler genellikle gövdede, kollarda, bacaklarda ve omuzlarda olabilir.

Kanama, benler kaşındığında, çizildiğinde ya da kesildiğinde görülebilir.

Kırmızı Benlerin Oluşma Nedenleri

Kırmızı benlerin oluşma nedeni tam olarak bilinmese de insanlarda bu ben türlerinin görülmesinde genetik faktör etkili olabilir. Bu benler hamilelikle, kimyasallara maruz kalmakla, bazı hastalıklarla ve iklimle de ilişkilendirilmektedir.

Ayrıca, kırmızı benlerle yaş arasında da bir ilişki görülmektedir. Bu benler genellikle 30 yaşına gelen kişilerde görülmeye başlar ve yaşla birlikte sayıları ve boyutları artar. Yapılan bir çalışma, 75 yaş üstü kişilerin %75’inde bu ben türlerinin görüldüğü ortaya çıkmıştır.

Kırmızı Benlerin Tedavisi

Kırmızı benlerin tedavi edilmesine ihtiyacınız olmasa da kozmetik nedenlerden dolayı benleri aldırmak için pek çok seçeneğiniz vardır. Sık sık kanamaya neden olacak şekilde yukarıya doğru yükselen bir beniniz varsa aldırmanız gerekebilir.

Kırmızı benlerin alınması için yaygın olarak yapılan birkaç işlem vardır:

Kırmızı Benler için Ne Zaman Tıbbi Tedavi Almalısınız?

Kırmızı benlerin görünümünde bir farklılık fark ederseniz doktorunuzdan randevu alın. Teşhis bilinmiyorsa benin görünümünün nasıl değiştiğinin bilinmesi önemlidir. Doktorunuz cilt kanseri gibi ciddi hastalıkları bu şekilde eleyebilecektir.

Doktorunuz biyopsi yapmaya karar verebilir. Diğer hastalıkların elenebilmesi için bölgeden küçük bir örnek ya da yaranın tamamının alınması gerekebilir.

Kırmızı benler kendi başlarına yok olmazlar ama herhangi bir soruna neden olmaları da pek mümkün değildir. Tahriş edildiğinde bu benler zaman zaman kanayabilirler.

Benzer Durumlar

Soru: 

Kırmızı benlere ya da cildin kanamasına neden olan benzer durumlar nelerdir?

Cevap:

Cildin kızarması, yaygın görülen bir sorundur. Örümcek damarsı benler, adını kılcal damarların kırmızı küçük bir merkezden dallanarak yayılmasından almıştır. Bu benler genellikle vücuttaki hormon değişikliklerinin sonucunda oluşur. Gül hastalığı, genellikle yanaklarda ve yüzde görülür. Akneyle karıştırılabilir ve genellikle güneş, gül hastalığını kötüleştirir. Telanjiyektaziye, cilde yakın olan hassas kılcal damarlar neden olur. Bu durumda lekelenme örümcek damarsı benlerden daha büyüktür ve ciddi bir sağlık sorununun göstergesidir. Cildinizdeki değişikliklerin doktorunuz tarafından değerlendirilmesi önemlidir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...