Kırmızı Et Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey!

Kırmızı Et Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey!

Kırmızı et, genellikle sığır gibi büyükbaş hayvanlardan ve koyun, keçi gibi küçükbaş hayvanlardan sağlanır. Kırmızı ette, vücudun hareketlerinin desteklenmesi ve güçlü, sağlıklı bir hayat yaşanabilmesi için gerekli olan amino asitlerin bulunduğu yüksek kaliteli proteinler bulunur.

Kırmızı ette bulunan maddeler:

 • Protein
 • Demir
 • Çinko
 • Niyasin
 • Kolin
 • B12 vitamini

*Sadece 80 gram kırmızı et yediğinizde günlük protein ihtiyacınızın yarısını karşılamakla kalmaz yaklaşık 10 gerekli besini de vücudunuza sokmuş olursunuz.

*Kaç kiloysanız, her bir kilonuz için 0.8 gram protein almanız gerekmektedir. Yani, hareketsiz bir yaşam süren 75 kilogram bir erkek için günlük 60 gram, hareketsiz bir yaşam süren 65 kilogram bir kadın için günlük 50 gram protein alınması gerekir. Günlük protein miktarının yarısı ortalama bir erkek için 30 gram, ortalama bir kadın içinse 25 gramdır.

*Elbette bu değerler kişinin sağlık durumuna, kilosuna, yaşına ve günlük aktivite seviyesine göre değişiklik göstereceğinden herkes için geçerli olmayıp sadece ortalama bir değerdir.

Yaylım Beslenen Hayvanlar Doğa için Daha İyi!

Yaylım beslenen veya doğrudan çimle beslenen hayvanlarda karbon izi daha az olacağından sera gazı emisyonunu azalır. Bu durum, doğa açısından oldukça faydalıdır.

Kırmızı Et mi Yoksa Beyaz Et mi?

Tavuk, diğer hayvanlarla kıyasladığında daha çok protein ve daha az yağ barındıran bir et türüdür. Tavuk dediğimizde aklımıza genellikle beyaz et gelir. Tavuk göğsü, düşük yağlı ve yüksek proteinli beslenmek isteyen kişiler için muhteşem bir seçenektir.

Kırmızı ette, beyaz ete göre daha fazla yağ vardır ancak kırmızı ette demir, çinko, selenyum ve B vitaminleri oranı daha fazladır.

86 gram tavuk göğsü, yaklaşık 130 kalori olup 25 gram protein sağlamaktadır.

Et, Sağlığınızı Nasıl Etkiler?

Protein, vücutta yağlara göre daha hızlı sindirilir. Balık ve kabuklu deniz ürünleri, et ürünlerinde en hızlı sindirilenlerdendir. Tavuk ve dana eti ise bunlardan sonra gelir.

Proteinler Vücudunuzda Nasıl Parçalanır?

 • Proteinin parçalanmasına denatürasyon denir. Midenizdeki bazı enzimlerin yardımıyla proteinler pepsin gibi amino asitlere parçalanırlar. Amino asitlerin sindirilmesine bağırsaklarda devam edilir ve burada sindirilen besinler kana ve kullanılmak üzere vücuda karışırlar.
 • Yediğiniz et nasıl beslenirse beslensin, hayvanın nasıl tutulduğu fark etmeksizin sindirim süreci aynıdır.
 • Sindirim sadece etin kıyma şeklinde tüketilmesinden etkilenir.
 • 2013 yılında yapılan bir çalışmaya göre yaşlılarda et düzgün çiğnenmemektedir. Kıyma haline getirilmiş et, normal ete kıyasla çok daha çabuk sindirilir. Bunun sonucundaysa etten elde edilen amino asit miktarında artış gözlenir.

Et Yemenin Riskleri

*Eti düzgün sıcaklıklarda pişirmek, ette bulunan salmonella ve trichinosis gibi bakterilerin ve parazitlerin ölmesini sağlar. Et pişirilirken düzgün pişirme tekniklerinin uygulanması sağlıkla ilgili oluşabilecek riskleri en aza indirger.

*Etinizin nereden geldiğine dikkat etmeniz de son derece önemlidir. Yediğiniz etlerin sağlıklı bir hayvandan geldiğinden emin olmalısınız.

*Kafeste yetiştirilmeyen hayvanlarda özellikle bakteriyel enfeksyion riski daha fazladır. Bu yüzden etinizin nereden geldiğine dikkat edin.

*Deli dana hastalığı, sağlıksız hayvanların etlerinden geçmektedir.

*Hayvanlarda antibiyotik kullanımı, insanlarda antibiyotiklere dirençli bakterilerin gelişmesine neden olur.

*Etler düzgün pişirilmediğinde salmonella bakterisi gıda zehirlenmesine neden olur. Özellikle tavuğun iyi pişmemesi bu riski beraberinde getirir. Yemek yapılırken hijyen kurallarına dikkat edilmesi de bu riski azaltacaktır.

Sağlıklı Hayat için Kalite Önemlidir

 • Tam gıdalardan oluşan bir beslenme düzenine sahip olmak, sağlıklı olmak ve uzun bir hayat sürmek için çok önemlidir. Kırmızı et tüketiminin azaltılması bu amacınıza yardımcı olacaktır.
 • Et seçimi söz konusu olduğunda, size en çok faydayı verecek besin değeri yüksek ve yağsız etleri tercih etmelisiniz. Etin sağlayacağı faydalar düşünüldüğünde, eti tamamen kesmek sağlıksız olabilir. Et yemeyi tamamen bırakmayı düşünüyorsanız gerekli vitamin ve mineralleri takviye olarak almalısınız.
 • Ara sıra yağlı et yemenin bir zararı yoktur. Önemli olan diyetinize de bağlı kalarak ölçüyü kaçırmamaktır.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...