Kişisel Sağlık Kaydı Oluşturmanın Önemi

Kişisel Sağlık Kaydı Oluşturmanın Önemi

Doktorun muayenehanesini ziyaret ettiğinizde aklınıza gelen ilk şey nedir? Formları doldurmaksa, yalnız değilsiniz; ülke çapında hastalar için yaygın bir hayal kırıklığıdır bu. Tıbbi geçmişinizle ilgili ayrıntılı sorular sayfaları doldurmakta, endişeye yol açmakta ve tahminlerin yanlış olmasına sebebiyet vermektedir. Anlaşılacağı üzere az sayıda insan son aşılarının tarihlerini veya 1986'da geri aldıkları antibiyotiğin adını hatırlayabilir. Fakat bu bilgi var… bir yerlerde.

Muhtemelen sağlık kayıtlarınız çok çeşitli doktorların, eczanelerin ve sigorta sağlayıcılarının ofisleri ve veri tabanları arasında yayılmıştır. Bu yüzden doktoru ziyaret etmeden önce telefonla saatler geçirmeniz, bilgileri karışık başarılarla takip etmeniz gerekebilir. Süreç, mevcut olduğu gibi, sıklıkla gereksiz testler, boşa harcanan zaman ve kaynaklar ile hasta ve sağlık sistemi için ek maliyetler ile sonuçlanır.

Kişisel Sağlık Kaydının Faydaları

 • Daha iyi bir yol olmalı, değil mi? Sağlık hizmetlerinin geleceği birçok kişinin Kişisel Sağlık Kaydı (KSK) çevresinde düzenleneceğine inanıyor. Bu basit bir fikirdir; sağlık bilgilerinizin bir kaydı: sağlık sorunları, laboratuvar testleri, geçmiş ilaçlar, aşılar ve fiziksel istatistikler hakkında bir zaman çizelgesi. Hepsi tek bir yerde öncelikli olarak sizin tarafınızdan muhafaza edilir ve yönetilir. İdeal bir KSK birçok kaynaktan (hastaneler, eczaneler, geçmiş doktorlar) kullanıcı dostu bir şekilde organize edilmiş ve gerekli kimlik bilgilerine sahip olanlar için erişilebilir kapsamlı bir veri toplama kaynağı olacaktır.
 • “Etkili bir KSK’nın temel amacı hasta güvenliğini arttırmaktır” diyor Dossia’nın CEO’su Colin Evans, Amerika’nın en büyük özel KSK satıcılarından biri. İlk olarak tıbbi kayıtlardaki hatalar gereksiz ek mali yükler yaratır. Amerika’nın Tıbbi Faturalandırma Savunucuları 10 hastane faturasından sekizinin hatalı, sigorta kapsamınızı olumsuz yönde etkileyebilecek hatalarla dolu olduğunu tahmin ediyor. Fakat daha da önemlisi hatalar da tehlikelidir: 2000 tarihli bir raporda Tıp Enstitüsü tıbbi hataların sonucu olarak her yıl 44.000 ila 98.000 kişinin hastanede öldüğünü tahmin etmektedir. Muhtemelen birçok insan tıbbi kayıtlarındaki hatalardan dolayı ihtiyaç duydukları bakımı almıyor.
 • Ve tüm kayıtlarınız doğru olsa bile muhtemelen dağınık ve bağlantısızdırlar ve bu onları etkisiz kılmaktadır. Evans “Hem güvenlik açısından hem de bakım perspektifinin koordinasyonundan, verilerinizin tek bir yerde olması gerekiyor,” diyor. KSK’lar doktorunuzun kan testi ve reçete geçmişinizin tam bir zaman çizelgesini, spor salonunuzun üyeliğini ve randevu geçmişini görebileceği ve böylece daha kişisel ve uygun tedavi sunabileceği bir sistem oluşturabilir.
 • İdeal olarak, etkili bir KSK hastalara kayıtlarındaki hataları düzeltmek için kolay bir yol sağlar. Halihazırda federal yasalar sağlık hizmeti sunucularının hastalara sağlık kayıtlarına erişmelerini ve hastaları hasta endişelerine cevap vermeye zorlamalarını şart koşmaktadır, ancak hasta gözden geçirme süreci aksaktır ve devletten devlete farklılık göstermektedir. KSK’lar hastalara kendi sağlık hizmetlerinde daha büyük bir rol oynama fırsatı verir ve daha fazla sağlık hizmeti tartışmasında daha yüksek ses sahibi olmalarını sağlar.
 • Sağlık sektöründe çalışan ve kâr amacı gütmeyen bir düşünce kuruluşu olan Innosight Enstitüsü’nden Dr. Jason Hwang, KSK’ların sağlayıcılarını dürüst tutacağına inanıyor. Buna bir örnek olarak otomobil endüstrisine işaret eder. Çalışmalarda otomobil satın almadan önce tüketici raporlarını ve güvenlik kayıtlarını arayan çok küçük bir grubun (% 2 ila %5) aktif tüketiciyi itiyor ve bu nedenle tüm pazar ve üreticilerin daha kaliteli ve daha güvenli otomobil üretmelerine neden oluyor. “Aynı şey sağlık hizmetlerinde de gereklidir,” diyor Hwang. “Ama biz onlara bir fark yaratmalarını sağlayacak kaynakları vererecek bu vokal azınlığa sahip değiliz.” Hem Hwang hem de Evans, KSK’ların hastaya veya tüketiciye sağlık sektöründe pozitif değişiklikler yapmak için gereken kaynakları sağlaması için gerekli bir başlangıç ​​noktası olduğuna inanmaktadır.

Güvenlik ve Gizlilik Endişeleri

Bir KSK’nın nihayetinde nasıl işleyeceğinin tanımı ve detayları şimdilik devam eden bir çalışmadır. “Kişisel Sağlık Kaydı” terimi 1978’den beri kullanılmaktadır ve başlangıçta bireysel hastalar tarafından tutulan basit, kağıt kayıtlara uygulanmıştır. Bugün ise genellikle bir tür elektronik veri tabanını ifade etmektedir. Piyasada şu anda düzinelerce KSK satıcısı bulunmaktadır. Bazıları internet tabanlıdır, bazıları ise yazılım tabanlı. Herkese açık ücretsiz KSK’lar vardır ve işverenler tarafından ödenen ve sadece belirli şirketlerin çalışanlarına sunulan özel KSK’lar vardır. Bazı KSK’lar yerel eczaneniz ile bağlanarak bilgi paylaşabilen internet uygulamalarıdır; diğerleri cildinizin altına implante edilen ve sadece özel tarayıcılarla okunabilen Radyo Frekansı Tanımlamalı (RFID) çiplerdir. PostiveID Corp adlı bir şirket tarafından üretilmiştir. Ve bu sadece olasılıkların bir örneklemesidir.

Öyleyse, halk KSK’ları benimsemek için neden bu kadar tereddüt ediyor? Son zamanlardaki araştırmalar Amerikalı yetişkinlerin sadece yaklaşık %2,7’sinin (yaklaşık 6,1 milyon) elektronik KSK’ları kullandığını göstermektedir. Çok çeşitli KSK olması belki de insanların yetişmesine engel olmaktadır: KSK dünyasında standardizasyonun olmaması birçok kişi arasında ciddi bir endişe kaynağıdır. Sağlayıcılar ofisinde tutulan ve Sağlık Sigortası Taşınabilirlik ve Sorumluluk Yasası (HIPAA) tarafından federal olarak düzenlenen elektronik sağlık kayıtlarının aksine, KSK’lar düzenlemeye tabi olmayan bir tüketici pazarında bulunmaktadır. Örneğin en büyük iki KSK satıcısı olan Google Health ve Microsoft Healthvault’un ikisi de HIPAA’ya göre “örtülü varlıklar” olmadıklarını iddia ediyor.

HIPAA kapsamı eksikliği şu anlama gelir:

 • Tanımlanabilir sağlık bilgileri KSK’dan pazarlama sistemine veya ticari veri komisyoncularına sızabilir.
 • HIPAA kapsamında olmayan bir KSK’daki bilgiler satılabilir, kiralanabilir veya başka bir şekilde paylaşılabilir.
 • Tüketicilerin KSK’daki kayıtların paylaşımını kazayla veya raslantıyla yetkilendirmesi daha kolay olabilir.
 • Tüketiciler KSK kayıtlarının ifşası konusunda gerçekte olduğundan daha fazla kontrol sahibi olduklarını düşünebilirler.
 • KSK satıcıları tarafından sunulan gizlilik korumaları, tüketicilerin beklediğinden daha zayıf olabilir ve bildirimde bulunmadan veya tüketici onayı olmadan değişebilir.
 • KSK kayıtları HIPAA tarafından kapsanan sağlık kayıtlarından daha üçüncü bir tarafça daha kolay karşılanabilir.

İlerleme ve Korku

KSK’ların güvenilir olmadığı anlamına gelmez. Buradaki nokta KSK’nın gerekli güvenlik önlemleri ve hatta işlevselliği konusunda yerleşik bir kılavuz olmamasıdır.

“Alıcının dikkatine” herhangi bir tüketici pazarında olduğu gibi KSK pazarında da geçerlidir. Ancak diğer pazarlarda olduğu gibi, KSK’ların tüketicileri de bazı güvencelere ve garantilere sahiptir. Evans’ın doğru bir şekilde vurguladığı gibi, HIPAA’nın ne dediği önemli değil, KSK satıcıları aslında tüketiciye mal ulaştıran ve tüketiciye söz veren insanlardır. Dolayısıyla Federal Ticaret Komisyonunun düzenleyici kapsamına bağlıdır. Evans “FTK iş, tüketicileri korumaya veya verilerini kötüye kullanacak olan kuruluşlardan korumaya geldiğinde HIPAA’dan çok daha agresiftir,” diyor.

Hwang, kendi adına, güvenlik risklerinin geçerli bir endişe olmasına rağmen, ilerlemenin korku tarafından engellenmemesi gerektiği konusunda uyarıyor. ATM’ler ilk kez tanıtıldığında güvenlik konusundaki endişelere işaret eden perspektif için bir örnek daha önerdi. Hwang, “Birçok insan bunun delilik,” olduğunu söyledi. “İnsanların banka hesaplarını, bir memurun varlığına bakmadan işlem yapmaya çalışırken banka hesaplarını mahvedeceğini düşündüler. Artık ATM’ler ve çevrimiçi bankacılık, iki kez düşünmememizi sağlayacak kadar elverişli bir seçenek.” Hwang, teknolojiyi kullanılabilir hale getirmenin ve insanlara onu kullanma seçeneği sunmanın zorunlu olduğunu söylüyor. Piyasa halkın yararına ne olacağına karar verecektir.

Sonuç olarak KSK’ların gelişmekte olan bir teknoloji olması, cesur hastaları ve sağlık hizmeti tüketicilerinin sağlık hizmetlerini “profesyonellerin” ellerinden alıp kendi başlarına ele geçirmeye başlaması için bir fırsat sunmaktadır. KSK herkes için olmayabilir, ancak doğru kişi için kaliteyi iyileştirmek ve genel sağlık giderlerini düşürmek için değerli bir araç olabilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...