Kızamıkçık Belirtileri ve Tedavisi

Kızamıkçık Belirtileri ve Tedavisi

Kızamıkçık olarak da bilinen Alman kızamığı, vücutta kırmızı bir döküntüye neden olan viral bir enfeksiyondur. Kızarıklığın yanı sıra, Alman kızamığı olan kişilerin genellikle ateşi ve şişmiş lenf bezleri vardır. Enfeksiyon insandan insana, enfekte bir kişinin hapşırmasından veya öksürmesinden kaynaklanan damlacıklarla ve temas yoluyla yayılabilir. Bu, üzerinde virüslü bir kişinin damlacıkları olan bir şeye dokunduktan sonra ağzınıza, burnunuza veya gözlerinize dokunursanız Alman kızamığını alabileceğiniz anlamına gelir. Ayrıca, enfekte olmuş biriyle yiyecek veya içecek paylaşarak da Alman kızamığı alabilirsiniz.

Kızamıkçık Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Kızamıkçık Nedir?

Kızamıkçık, kızamığa benzer belirtilere yol açar ancak kızamıktan farklı ve daha hafif bir hastalıktır. Küçük kırmızı benekler halinde cilt döküntüsüne neden olabilir. Bu döküntüler genelde kulak çevresinde ortaya çıkar, zamanla tüm vücuda yayılır. Kaşıntılı olabilir.

Hamileler Dikkat Etmeli

Kızamıkçık hafif bir hastalık olmasına rağmen, gebe kadınlarda tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Gebeliğin ilk 20 haftasında ortaya çıkarsa bebekte göz problemleri, sağırlık, kalp sorunları, beyin hasarı veya düşük gibi sorunlara yol açması riski %80’lere varmaktadır. Kızamıkçığa yakalanan kadınlarda hiperimmün globülin tedavisi başlatılmalıdır.

Kızamıkçık Kaç Günde İyileşir?

Belirtiler ortaya çıktıktan 2-3 gün içerisinde geçecektir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Kızamıkçık için Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji bölümüne gidilir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde Alman kızamığı nadirdir. Kızamıkçık aşısının 1960’ların sonlarında ortaya çıkması ile Alman kızamığının görülme sıklığı önemli ölçüde azaldı. Bununla birlikte durum dünyanın birçok yerinde hala yaygındır. Esas olarak çocukları, daha sık 5-9 yaş arasındaki çocukları etkilese de yetişkinlerde de görülebilir.

Alman kızamığı, tipik olarak, tedavi görmeden bile bir hafta içinde kaybolan hafif bir enfeksiyondur. Bununla birlikte, fetusta doğuştan kızamıkçık sendromuna neden olabileceğinden hamile kadınlarda ciddi bir durum olabilir. Konjenital kızamıkçık sendromu bebeğin gelişimini bozabilir ve kalp anormallikleri, sağırlık ve beyin hasarı gibi ciddi doğum kusurlarına neden olabilir. Hamileyseniz ve Alman kızamığı olduğundan şüpheleniyorsanız hemen tedavi almak önemlidir.

Alman Kızamığının Belirtileri Nelerdir?

Alman kızamığı belirtileri genellikle o kadar hafiftir ki fark etmesi zor. Semptomlar ortaya çıktığında, genellikle virüse maruz kaldıktan sonraki iki ila üç hafta içinde gelişir. Genellikle yaklaşık üç ila yedi gün sürer ve şunları içerebilir:

 • Yüzde başlayan ve sonra vücudun geri kalanına yayılan pembe veya kırmızı döküntü
 • Hafif ateş, genellikle 39°C’nin altında
 • Şişmiş ve hassas lenf bezleri
 • Burun akıntısı veya tıkalı burun
 • Baş ağrısı
 • Kas ağrısı
 • İltihaplı veya kırmızı gözler

Bu belirtiler ciddi gözükmese de, Alman kızamığı olduğundan şüpheleniyorsanız doktorunuza danışmalısınız. Bu özellikle hamileyseniz veya hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız önemlidir.

Nadir durumlarda, Alman kızamığı kulak enfeksiyonlarına ve beyin şişmesine neden olabilir. Alman kızamığı enfeksiyonu sırasında veya sonrasında aşağıdaki belirtilerden herhangi birini fark ederseniz derhal doktorunuzu arayın:

 • Uzun süreli baş ağrısı
 • Kulak ağrısı
 • Boyun tutulması

Alman Kızamığına Ne Sebep Olur?

Alman kızamığına kızamıkçık virüsü neden olur. Bu yakın temas veya hava yoluyla yayılabilen oldukça bulaşıcı bir virüstür. Hapşırırken ve öksürürken kişiden insana burun ve boğazdaki küçük sıvı damlaları ile temas yoluyla geçebilir. Bu, virüs bulaşmış bir kişinin damlacıklarını teneffüs ederek veya damlacıklarla kontamine olmuş bir nesneye dokunarak virüsü alabileceğiniz anlamına gelir. Alman kızamığı, hamile bir kadından gelişen bebeğine kan dolaşımından da geçebilir.

Alman kızamığı olan insanlar, kızarıklığın ortaya çıkmasından önceki iki haftaya kadar bulaşıcıdır. Virüsü bulaştığını bile bilmeden önce yayabilirler.

Alman Kızamığı için Kimler Risk Altında?

Alman kızamığı, Amerika Birleşik Devletleri’nde, kızamıkçık virüsüne tipik olarak ömür boyu bağışıklık sağlayan aşılar nedeniyle oldukça nadir görülür. Çoğu Alman kızamığı vakası, kızamıkçıklara karşı rutin aşılama yapmayan ülkelerde yaşayan insanlarda görülür.

Kızamıkçık aşısı, genellikle 12 ila 15 aylıkken ve daha sonra tekrar 4 ila 6 yaşlarındaki çocuklara yapılır. Bu, henüz tüm aşıları almayan bebeklerin ve küçük çocukların daha büyük bir Alman kızamığı olma riski taşıdığı anlamına gelir.

Hamilelik sırasında komplikasyonlardan kaçınmak için hamile kalan birçok kadına kızamıkçık bağışıklığını onaylayan bir kan testi yapılır. Aşıyı hiç alamadıysanız ve kızamıkçığa maruz kalabileceğinizi düşünüyorsanız, derhal doktorunuza başvurmanız önemlidir.

Alman Kızamığı Hamile Kadınları Nasıl Etkiler?

Bir kadın hamilelik sırasında Alman kızamığa yakaladığında, virüs gelişmekte olan bebeğe kan dolaşımından geçebilir. Buna doğumsal kızamıkçık sendromu denir. Konjenital kızamıkçık sendromu düşük ve ölü doğumlara neden olabileceği için ciddi bir sağlık sorunudur. Ayrıca, aşağıdakiler de dahil olmak üzere, doğan bebeklerde doğum kusurlarına neden olabilir:

 • Gecikmiş büyüme
 • Zihinsel engelli
 • Kalp defekti
 • Sağırlık
 • Zayıf işleyen organlar

Çocuk doğurma çağındaki kadınlar, hamile kalmadan önce test edilen kızamıkçık bağışıklıklarına sahip olmalıdır. Bir aşıya ihtiyaç varsa, hamile kalmaya çalışmadan en az 28 gün önce alınması önemlidir.

Alman Kızamığı Nasıl Teşhis Edilir?

Alman kızamığı, kızarıklığa neden olan diğer virüslere benzer göründüğü için, doktorunuz tanınızı bir kan testi ile onaylayacaktır. Bu, kanınızda farklı kızamıkçık antikorlarının varlığını kontrol edebilir. Antikorlar, virüsler ve bakteriler gibi zararlı maddeleri tanıyan ve yok eden proteinlerdir. Test sonuçları, şu anda virüsünüz olup olmadığını veya buna bağışık olup olmadığını gösterebilir.

Alman Kızamığı Nasıl Tedavi Edilir?

Çoğu Alman kızamığı vakası evde tedavi edilir. Doktorunuz size yatakta dinlenmenizi ve ateş ve ağrılardaki rahatsızlığın giderilmesine yardımcı olabilecek asetaminofen (Tylenol) almanızı söyleyebilir. Ayrıca, virüsü başkalarına yayılmasını önlemek için işte veya okulda kalmanızı önerebilirler.

Hamile kadınlar, virüsle savaşabilecek hiperimmün globulin adı verilen antikorlarla tedavi edilebilir. Bu belirtilerinizi azaltmanıza yardımcı olabilir. Bununla birlikte, bebeğinizin konjenital kızamıkçık sendromu geliştirmesi için hala bir şans var. Konjenital kızamıkçıkla doğan bebekler bir uzmanlar ekibinin tedavisine ihtiyaç duyacaktır. Bebeğinize Alman kızamığı geçirmekten endişe ediyorsanız doktorunuzla konuşun.

Alman Kızamığını Nasıl Önleyebilirim?

Çoğu insan için aşı, Alman kızamığını önlemenin güvenli ve etkili bir yoludur. Kızamıkçık aşısı tipik olarak kızamık ve kabakulak aşılarının yanı sıra su çiçeği hastalığına neden olan virüs olan suçiçeği ile birleştirilir.

Bu aşılar genellikle 12 ila 15 aylık olan çocuklara verilir. Çocuklar 4 ila 6 yaşları arasındayken, bir takviye atışına tekrar ihtiyaç duyulacaktır. Aşılar, küçük dozlarda virüs içerdiğinden, hafif ateş ve döküntüler meydana gelebilir.

Alman kızamığı aşısı olup olmadığınızı bilmiyorsanız, özellikle aşağıdaki durumlarda, bağışıklığınızı test etmeniz önemlidir:

 • Doğurganlık çağındaki bir kadınsanız veya hamile değilseniz
 • Bir eğitim tesisine katılıyorsanız
 • Tıbbi bir tesiste veya okulda çalışıyorsanız
 • Kızamıkçık aşısı yapmayan bir ülkeye seyahat etmeyi planlıyorsanız

Kızamıkçık aşısı genellikle zararlı olmasa da, atıştaki virüs bazı insanlarda olumsuz reaksiyonlara neden olabilir. Başka bir hastalığa bağlı olarak zayıf bir bağışıklık sisteminiz varsa, hamileyseniz veya gelecek ay içinde hamile kalmayı planlıyorsanız aşı olmamanız gerekir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...