Kızamıkçık: En Etkili Korunma Yöntemi - Multi Yaşam
Kızamıkçık: En Etkili Korunma Yöntemi

Kızamıkçık: En Etkili Korunma Yöntemi

Kızamıkçık, rubella virüsünün sebep olduğu yüksek düzeyde bulaşıcı ve kolaylıkla yayılabilen bir hastalıktır. Genellikle hafif bir hastalıktır. Lakin nadir durumlarda ciddi problemlere yol açabilir. Hamile kadınlarda kızamıkçık virüsünün bulaşması ile bebek de virüsü alır. Buna konjenital rubella sendromu (CRS) denir. CRS işitme kaybı, görme problemleri, kalp problemleri ve diğer sorunlara neden olabilir. Hamileliğin ilk üç ayı içinde geçirilen kızamıkçık bebeğin ölümüne, erken doğumuna ve pek çok ciddi doğumsal sakatlığa neden olur.

Kızamıkçık Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Kızamıkçık Nedir?

Kızamıkçık, kızamığa benzer belirtilere yol açar ancak kızamıktan farklı ve daha hafif bir hastalıktır. Küçük kırmızı benekler halinde cilt döküntüsüne neden olabilir. Bu döküntüler genelde kulak çevresinde ortaya çıkar, zamanla tüm vücuda yayılır. Kaşıntılı olabilir.

Hamileler Dikkat Etmeli

Kızamıkçık hafif bir hastalık olmasına rağmen, gebe kadınlarda tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Gebeliğin ilk 20 haftasında ortaya çıkarsa bebekte göz problemleri, sağırlık, kalp sorunları, beyin hasarı veya düşük gibi sorunlara yol açması riski %80’lere varmaktadır. Kızamıkçığa yakalanan kadınlarda hiperimmün globülin tedavisi başlatılmalıdır.

Kızamıkçık Kaç Günde İyileşir?

Belirtiler ortaya çıktıktan 2-3 gün içerisinde geçecektir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Kızamıkçık için Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji bölümüne gidilir.

Kızamıkçık Belirtileri

Kızamıkçık aşağıdaki belirtilere de yol açabilir:

 • Lenf bezlerinin büyümesi nedeni ile boyun çevresinde şişmeler
 • Öksürük, boğaz iltihabı, burun akıntısı gibi soğuk algınlığına benzer belirtiler
 • Göz nezlesi (konjonktivit)
 • Kas ve eklem ağrıları (yetişkinlerde daha belirgin yaşanır)
 • Baş ağrısı

Kızamıkçık belirtileri, virüse maruz kaldıktan 2-3 hafta sonra ortaya çıkar. Lenf bezi şişmesi birkaç hafta devam edebilir ancak diğer belirtiler birkaç gün içinde yok olacaktır.

 • Virüse yakalandığı halde birçok hastada herhangi bir hastalık belirtisi görülmemektedir.
 • Kızamıkçık, sadece gebe kadınlarda tehlikeli sorunlara yol açabilen bir hastalıktır.

Kızamıkçık Neden Olur?

Rubella virüsü çoğunlukla hastalığı taşıyan bir kişinin ağız, burun veya gözlerinden gelen sıvılar yoluyla yayılmaktadır. Enfeksiyonu alan birisi öksürme, hapşırma, konuşma ve yiyecek/içecekleri paylaşma suretiyle hastalığı kolaylıkla çevresindekilere bulaştırabilir. Hastalığı taşıyan birisinin bu vücut sıvılarına temas ettikten sonra ellerinizi yıkamaksızın gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza dokunmanız halinde virüs bulaşır.

Kızamıkçık virüsü taşıyorsanız cilt dökülmesinin başlamasından birkaç gün öncesi ile döküntünün başlamasından sonraki 5-7 gün virüsün en hızlı bulaşabileceği dönemdir. Ancak ortaya herhangi bir semptom çıkmamış olsa bile virüs yayılabilir.

Kızamıkçık virüsünü almanız halinde daha sonra tekrar virüsün bulaşma olasılığı düşüktür.Bu virüs aşağıdaki yollarla bulaşabilmektedir:

 • Hasta bireyin öksürüğüne maruz kalmak (en çok)
 • Hapşırma, konuşma esnasında ağızdan yayılan tükürük parçacıkları
 • Hasta bireyle fiziksel temas
 • Bardak, yemek gereçleri ve havlu gibi ağza, buruna veya göze temas edebilen eşyaların ortak kullanımı
 • Hasta bireyin dokunduğu bir objeye dokunduktan sonra elin ağza, buruna veya göze temas etmesi

Bir kişi kızamıkçığa karşı bağışıklık kazanmadıysa; virüsü kapması halinde herhangi bir hastalık belirtisi göstermese bile kızamıkçık virüsünü yayabilir.

Kızamıkçık Tedavisi

Kızamıkçık Aşısı Nerede ve Ne Zaman Yapılır?

Kızamıkçık aşısı genellikle çocuklara 12-15 aylıkken yapılır ve daha sonra 4-6 yaşları arasında aşı tekrarlanır. Canlı, zayıflatılmış viral aşı olan Kızamıkçık, KKK (kızamık, kabakulak, kızamıkçık) aşısının içinde yer almaktadır. Çocukken aşılandığı bilinmeyenler ve hastalığı geçirmeyenler 28 gün ara ile 2 doz aşı yapılmalıdır. Seyahate çıkılacaksa 6-11 aylık bebeklere 1 doz KKK yapılmalıdır. Aşılar küçük miktarda virüs içerdiğinden, hafif ateş ve ciltte kızarıklıklar oluşabilir.

 • Bu KKK aşısı hastanelerde ve sağlık ocaklarında yapılmaktadır.
 • Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı papatya çiçeği katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 • Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kişniş katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 • Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay devetabanı katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 • Bir litre suyun içine ince kıyılmış birer silme yemek kaşığı ıhlamur, mürver çiçeği ve bir tatlı kaşığı anason katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek gargara yapılır.

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...