Kızamıkçık Belirtileri ve Tedavisi

Kızamıkçık, kırmızı benekler halinde deri döküntüsüne ve soğuk algınlığına benzer belirtilere neden olan hafif bir hastalıktır. Kızamıkçık virüsünü öldüren herhangi bir ilaç yoktur. En etkili korunma yöntemi kızamıkçık aşısıdır.

Kızamıkçık Belirtileri ve Tedavisi

Kızamıkçık Belirtileri

Kızamıkçık, kızamığa benzer belirtilere yol açar ancak kızamıktan farklı ve daha hafif bir hastalıktır. Küçük kırmızı benekler halinde cilt döküntüsüne neden olabilir. Bu döküntüler genelde kulak çevresinde ortaya çıkar, zamanla tüm vücuda yayılır. 2-3 gün içinde geçecektir. Kaşıntılı olabilir.

Kızamıkçık aşağıdaki belirtilere de yol açabilir:

 • Lenf bezlerinin büyümesi nedeni ile boyun çevresinde şişmeler
 • Öksürük, boğaz iltihabı, burun akıntısı gibi soğuk algınlığına benzer belirtiler
 • Göz nezlesi (konjonktivit)
 • Kas ve eklem ağrıları (yetişkinlerde daha belirgin yaşanır)
 • Baş ağrısı

Kızamıkçık belirtileri, virüse maruz kaldıktan 2-3 hafta sonra ortaya çıkar. Lenf bezi şişmesi birkaç hafta devam edebilir ancak diğer belirtiler birkaç gün içinde yok olacaktır.

 • Virüse yakalandığı halde birçok hastada herhangi bir hastalık belirtisi görülmemektedir.
 • Kızamıkçık, sadece gebe kadınlarda tehlikeli sorunlara yol açabilen bir hastalıktır.

Kızamıkçık Neden Olur?

Kızamıkçık, rubella isimli virüsün yol açtığı bir hastalıktır. Bu virüs aşağıdaki yollarla bulaşabilmektedir:

 • Hasta bireyin öksürüğüne maruz kalmak (en çok)
 • Hapşırma, konuşma esnasında ağızdan yayılan tükürük parçacıkları
 • Hasta bireyle fiziksel temas
 • Bardak, yemek gereçleri ve havlu gibi ağza, buruna veya göze temas edebilen eşyaların ortak kullanımı
 • Hasta bireyin dokunduğu bir objeye dokunduktan sonra elin ağza, buruna veya göze temas etmesi

Bir kişi kızamıkçığa karşı bağışıklık kazanmadıysa; virüsü kapması halinde herhangi bir hastalık belirtisi göstermese bile kızamıkçık virüsünü yayabilir.

Kızamıkçık Tedavisi

1) Yatak İstirahati

Bağışıklık sistemimiz uyku esnasında sitokin üretir. Sitokinler iltihaplarla mücadele eden protein temelli bileşenlerdir. Ayrıca bağışıklık sistemine hangi yapıları yok etmesi gerektiği konusunda rehberlik eder. Bu aktivitenin artması ve vücudun toparlanması için bol bol dinlenilmeli, günde en az 8-10 saat uykuya ayrılmalıdır.

 • Göz nezlesi nedeni ile ışığa karşı hassasiyet geliştiyse, koyu renkli perdeler kullanılarak loş ortam sağlanabilir.
 • Hasta bireyin yakınında sigara içilmemelidir.

Sıvı Alımını Artırın: Kızamıkçıkla birlikte gelen yüksek ateş, terlemeye ve fazladan su kaybına neden olur. Bu durumun yol açabileceği dehidrasyon probleminden korunmak için günde en az 10 bardak su tüketilmelidir. Bitki çayları veya yüksek su yüzdeli kavun, domates, salatalık gibi meyve-sebzeler de tüketilebilir.

2) Kalamin Losyonu

Cilt kaşıntısını gidermek için kalamin losyonu kullanılabilir. Uygulandığı bölgede buharlaşmaya başlayınca cildi serinleterek tahriş giderici etki sağlar. Pamuk parçaları ile uygulanabilir. Günde üç kez veya ihtiyaç duyulduğu kadar sık uygulanabilir.

3) C Vitamini

C vitamini, mikropları öldüren fagosit hücrelerin üretilmesini teşvik ederek bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu sayede kızamıkçık virüsünden daha kolay ve çabuk kurtulmak mümkün olur.
Karnabahar, limon, ıspanak, limon, domates, mandalina, böğürtlen, çilek, portakal gibi meyve ve sebzeler öğünlerden eksik edilmemelidir.
Bağışıklık sisteminin elini güçlendirmek için ayrıca mineral ve protein alımına da dikkat edilmelidir.

4) Ateş Düşürücü İlaçlar

Acetaminophen, ibuprofen, aspirin gibi ilaçların ağrı kesici, ateş düşürücü ve iltihap sökücü etkisi vardır. Kas ve eklem ağrılarını azaltıp genel vücut direncini artırırlar.

Not: Aspirin 16 yaş altı bireylerde kesinlikle kullanılmamalıdır. Bu kişilerde ölümcül Reye sendromuna yol açabilir.

Aşağıdaki öneriler de kızamıkçık belirtilerinin hafiflemesi için kullanılabilir:

 • Odada nemlendirici cihazlar çalıştırmak veya buhar banyosu yapmak rahatlatıcı etki sağlar.
 • Sıcak içecekler mukusu inceltir, solunum yollarını açarak öksürüğü azaltır. Bal, zencefil veya limon içeren içecekler güzel seçeneklerdir.
 • Ilık-soğuk su ile ıslatılmış havlu veya süngerleri uygulamak yüksek ateşin düşmesine yardımcı olacaktır.

5) Kızamıkçık Aşısı

Kızamıkçık aşısı kızamıktan korunmanın en etkili yöntemidir. Kabakulak ve kızamık aşıları ile aynı anda yapılmaktadır (KKK aşısı). İlk aşı, 12 ayını doldurmuş bebekler için önerilir. Çocuk birinci sınıfa başladığı zaman pekiştirici aşı olan 2. doz yapılmalıdır. Bu aşı %95 oranında koruyucudur.

Hamileler Dikkat Etmeli: Kızamıkçık hafif bir hastalık olmasına rağmen, gebe kadınlarda tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Gebeliğin ilk 20 haftasında ortaya çıkarsa bebekte göz problemleri, sağırlık, kalp sorunları, beyin hasarı veya düşük gibi sorunlara yol açması riski %80’lere varmaktadır. Kızamıkçığa yakalanan kadınlarda hiperimmün globülin tedavisi başlatılmalıdır.

Yorumlar (0)