KOAH Belirtilerini Kontrol Altına Almanın Yolları

KOAH Belirtilerini Kontrol Altına Almanın Yolları

Kronik obstrüktif akciğer hastalığı teşhisi konduysa hastalıkla başa çıkmanıza yardımcı olacak stratejileri ve hastalık boyunca beklemeniz gereken belirtileri öğrenmeniz önemlidir. KOAH iyileştirilebilir değildir ancak belirtileri azaltıp, hayat kalitenizi artırmak için yapabileceğiniz şeyler bulunmaktadır.

KOAH Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Endişelenmeli Miyim?

KOAH, uzun vadeli bir akciğer hastalığıdır. İki hastalıktan oluşur; amfizem ve bronşit. Uzun süren öksürükler bu hastalığın bir belirtisidir.

Nelere Dikkat Etmeliyim?

Sigara KOAH hastalığı ile riskleri artırmaktadır bu alışkanlığınızdan vazgeçmek büyük bir adım olacaktır.Yaz aylarında nem ve ozon seviyelerinin yüksek olduğu günlerde dışarı çıkmamaya çalışmalısınız. Bunlar kirlilik seviyelerinin en kötü olduğu gösterir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

KOAH hastalığı için Göğüs Hastalıkları bölümüne başvurulmalıdır.

KOAH, nefes alma yeteneğinizi etkiler. KOAH’sı olan bazı kişiler günlük aktivitelerini kısıtlamaları gerektiğini fark ederler. Bazı kişiler ise egzersiz bile yapamayacak hâle gelirler. KOAH, önceden keyif aldığınız şeyleri yapmanıza engel olacağından kendinizi kötü hissedebilirsiniz. Yeni hayat tarzınıza uyum sağlarken kendinizi şu şekilde hissedebilirsiniz:

 • Üzgün
 • Kızgın
 • Hüsrana uğramış gibi
 • Kaygılı
 • Depresif

KOAH’nın sosyal ve duygusal kısımlarını kontrol altına almak, fiziksel belirtilerini kontrol altına almak kadar önemlidir. Fiziksel belirtilerinizi, hayat tarzınızı ve duygularınızı nasıl kontrol altına alacağınızı öğrenin.

Fiziksel Belirtileri Kontrol Altına Almanın Yolları

Belirtilerinizi kontrol altına almak için atılacak ilk adım fiziksel belirtilerinizin ne olduğunu öğrenmeniz olacaktır. Doktorunuz, size şu tedavi seçeneklerini önerebilir:

 • Solunum yolunun etrafındaki kasları rahatlatacak bronkodilatörün kullanılması
 • Solunum yolundaki dokulardaki şişliği ve mukus üretimini azaltan kortikostreroidlerin kullanılması
 • Alevlenmelere neden olan bakteriyel veya viral enfeksiyonlarla mücadele etmek için antibiyotik kullanılması
 • Burnunuzdan ya da maske kullanarak daha fazla oksijen almanızı sağlayacak oksijen tedavisi (Bu durumda gün içinde ya da sürekli olarak oksijen maskesine bağlı olmanız gerekebilir.)
 • KOAH belirtilerini kontrol altına almanızı öğretecek, tıbbi olarak gözden geçirilmiş egzersizlerden oluşan akciğer rehabilitasyonu

Belirtilerinizi kontrol altına almayı asla ertelemeyin. Doktora ne kadar çabuk giderseniz ve KOAH teşhisi ne kadar erken konulursa, tedavi de o kadar hızlı başlar. Buna bağlı olarak hastalığın gidişatı da düzelir. Doktorunuzun önerdiği tedavi planını kullanmanız akciğer fonksiyonlarının azalmasını yavaşlatacaktır.

Hayat Tarzında Değişiklikler Yapmak

İlaç kullanımının, oksijen terapisinin ve akciğer rehabilitasyonunun dışında doktorunuz hayat tarzınızda değişiklikler yapmanızı önerebilir. Günlük alışkanlıklarınızda değişiklikler yapmanız fiziksel belirtilerinizi azaltmak için çok önemli bir rol oynayabilir:

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...