KOAH Beslenme Rehberi: Kronik Obstrüktif Akciğer Hastaları için 5 Püf Nokta

KOAH Beslenme Rehberi: Kronik Obstrüktif Akciğer Hastaları için 5 Püf Nokta

Yakın bir zamanda kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) teşhisi konduysa doktorunuzun beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçirmeniz gerektiğini söyleme olasılığı oldukça yüksek. Doktorunuz size kişisel bir diyet oluşturması için sizi bir diyetisyene yönlendirebilir. Sağlıklı bir diyet KOAH’yı iyileştirmese de hastanede yatmanızı gerektiren göğüsteki enfeksiyonlar da dâhil olmak üzere vücudunuzda oluşan enfeksiyonlara karşı savaşmasına yardımcı olur. Sağlıklı bir şekilde beslenmeniz sağlıklı hissetmenize de neden olacaktır. Bu hastalıkla birlikte yaşarken iyi beslenme alışkanlıklarına sahip olmak sıkıcı ya da zor olmak zorunda değildir. Sadece belirli ipuçlarını takip etmeniz gerekir.

KOAH Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

KOAH, uzun vadeli bir akciğer hastalığıdır. İki hastalıktan oluşur; amfizem ve bronşit. Uzun süren öksürükler bu hastalığın bir belirtisidir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Sigara KOAH hastalığı ile riskleri artırmaktadır bu alışkanlığınızdan vazgeçmek büyük bir adım olacaktır.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

KOAH hastalığı için Göğüs Hastalıkları bölümüne başvurulmalıdır.

1 Yağ Bakımından Zengin, Karbonhidrat Bakımından Fakir Yiyecekler Sizin için En İyisidir

Diyetinizden karbonhidratların azaltılması, karbon dioksit üretiminin azaltılmasını sağlar. Bu durum, KOAH’sı olan kişilerin belirtileri daha kolay kontrol altına almalarını sağlayacaktır.

2015 yılında yapılan bir çalışmaya göre ketojenik bir diyet uygulayan kişilerde karbon dioksit üretimi ve normal bir şekilde verilen nefesin sonundaki karbon dioksit (PETCO2) oranı Akdeniz diyetini uygulayanlara göre azalmıştır.

2003 yılında yapılan bir çalışma ise KOAH’sı olan kişilerin yağlı ve düşük karbonhidratlı diyet yapanların, yüksek karbonhidrat içeren diyetleri uygulayan kişilere göre düzelmeler yaşadığını göstermektedir.

Karbonhidratları azaltsanız bile sağlıklı bir diyette çeşitli yiyecekler olmalıdır. Bu nedenle, diyetinize şunları eklemeye çalışın:

2 Neleri Yememeniz Gerektiğini Bilin

Bazı yiyecekler gaza ve şişkinliğe neden olur ya da besin değeri çok azdır. Tüketimini azaltmanız gereken yiyecekler:

3 İçtiğiniz Şeylere Dikkat Etmeyi Unutmayın

KOAH’sı olan kişilerin gün içinde bol sıvı tüketmeleri gerekir. Gün içinde 8 bardak kafeinsiz içecek içilmesi önerilmektedir. Vücudun susuz kalmaması balgamı öksürerek daha kolay çıkarmanıza yardımcı olur.
Kafein, ilaçlarla da etkileşime girebileceğinden kafeinli içeceklerden uzak durmak ya da kafeinli içecek tüketimini sınırlandırmak isteyebilirsiniz. Çay, gazlı içecekler, kahve ve Red Bull gibi enerji içeceklerinde kafein bulunur.
Doktorunuza alkol tüketimini de danışın. Alkollü içecekler ilaçlarınızla etkileşime girebileceğinden alkollü içeceklerden uzak durmanız ya da tüketimini sınırlandırmanız istenebilir. Alkol, nefes alma oranınızı da yavaşlatarak mukusun çıkma hızını daha da güçleştirir.
KOAH ile birlikte kalp sorunlarınız da varsa doktorunuzla konuşun. Kalp rahatsızlıkları olan kişilerin sıvı alımlarını sınırlandırmaları gerekebilir.

4 Kilonuza Dikkat Edin

Kronik bronşiti olan kişiler obez olma eğilimindeyken amfizemi olan kişilerde aşırı zayıflık görülebilir. Bu yüzden, KOAH tedavisinde diyet ve beslenme son derece önemli olur.

5 Yemekler için Hazırlık Yapın

KOAH, zorlayıcı bir hastalık olabilir. Bu nedenle, yemekler için önden hazırlık yapmanız bu sürecin sizde stres oluşturmaması için önemlidir.

Aşırı zayıfsanız yemek saatlerinde yaptığınız hazırlıkları kolaylaştırmak ve iştahınızı artırmak için şu önerileri takip ederek sağlıklı beslenme programına bağlı kalın:

KOAH’nız varsa yediklerinizin bilincinde olmanız ve beslenmenize dikkat etmeniz çok önemlidir. Sağlıklı öğünler ve atıştırmalıklar planlamanız ve sağlıklı yağ kullanımını artırmanız belirtilerinizi kontrol altına almanıza ve komplikasyonları en aza indirgemenize yardımcı olacaktır.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...