KOAH Engel Olarak Düşünülebilir mi?

KOAH Engel Olarak Düşünülebilir mi?

Kronik obstrüktif akciğer hastalığı, nefes almayı zorlaştıran bir akciğer hastalığıdır.

KOAH Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Endişelenmeli miyim?

KOAH, uzun vadeli bir akciğer hastalığıdır. İki hastalıktan oluşur; amfizem ve bronşit. Uzun süren öksürükler bu hastalığın bir belirtisidir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Sigara KOAH hastalığı ile riskleri artırmaktadır bu alışkanlığınızdan vazgeçmek büyük bir adım olacaktır.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

KOAH hastalığı için Göğüs Hastalıkları bölümüne başvurulmalıdır.

KOAH Belirtileri

KOAH şu belirtilere neden olabilir:

 • Büyük miktarda mukus üreten öksürükler
 • Nefes darlığı
 • Hırıltılı solunum
 • Göğüste sıkışma
 • Solunumu kısıtlayan diğer belirtiler

KOAH’nın Nedenleri

KOAH’nın ana nedeni sigara içmektir. Bu hastalığı yaşayan pek çok kişi geçmişte sigara kullandığını ya da hastalık teşhisi konduğunda bile sigara içiyor olduğunu belirtmektedir. Akciğerleri tahriş edecek hava kirliliği, kimyasal dumanı ya da toz gibi şeylere uzun süre maruz kalmak da KOAH’ya neden olduğu düşünülen etkenler arasındadır.

Nefes alırken, hava solunum yolunuzdan ilerleyerek akciğerlerinize ulaşır. Akciğerlere gelen hava bronş denilen ve bronşiyol olarak daha küçük kollara ayrılan borulara gelir. Bronşiyollerin sonunda alveol denilen hava kesecikleri bulunur. Alveollerin duvarlarında küçük kan damarları olan kılcal damarlar bulunur.

Havadan soluduğunuz oksijen alveollere ve oradan da kılcal damarlar aracılığıyla kana karışır. Bu gerçekleşirken vücudunuz kılcal damarlardan hava keseciklerine karbon dioksiti ileterek atar. Nefes verirken vücudunuzdaki karbon dioksiti uzaklaştırırsınız.

Sağlıklı bir akciğerde, solunum yolu ve hava kesecikleri elastiktir. Bu durum, hava keseciklerinin kolayca şişip büzülmesine yardımcı olur. KOAH, akciğerlere daha az hava gitmesine neden olduğundan nefes almayı zorlaştırır.

Bu durumun oluşmasının nedenleri arasında şunlar bulunur:

 • Solunum yolunun ve hava keseciklerinin elastikiyetini kaybetmesi
 • Hava kesecikleri arasındaki duvarın parçalanması
 • Solunum yolunun duvarında kalınlaşmanın veya iltihaplanmanın oluşması
 • Solunum yolundaki mukusun artması ve engel oluşturması

KOAH Türleri

KOAH, solunum yolunda engele neden olan iltihabi bir durum olarak tanımlanmaktadır. KOAH’nın altında amfizem ve kronik bronşit hastalıkları yer almaktadır.

KOAH’sı Olan Kişilerde Engellilik ve İş Yerinde Sağlanabilecek Kolaylıklar

Bazı kronik hastalıklar engel olarak düşünülebilir. Bu hastalıklara yakalandığınızda yasalara göre belirli haklarınız olur ve engelli olarak kabul görürsünüz. Çoğu vakada KOAH engel olarak düşünülmektedir. KOAH ciddi anlamda kısıtlayıcı bir hastalıktır. Bu durum, bu hastalığa yakalanan kişinin hayatını sürdürmek için gerekli olan pek çok aktiviteyi yapamayacağı anlamına gelmektedir.

Diğer bir deyişle, KOAH’nın nefessiz kalma ve diğer belirtileri sizi işinizi yapmaktan alıkoyabilir. Örneğin, yürümeniz gerekiyorsa işvereniniz işinizi düzgün bir şekilde yapabilmeniz için iş yerinde size kolaylık sağlamalıdır. Böylece sizin için bir zorluk olmadığı sürece işinizi yapmaya devam edebilirsiniz.

KOAH’sı olan kişiler için sağlanacak kolaylıklar arasında şunlar bulunur:

 • İş yerine yakın bir yere park etme izni
 • Büyük çalışma alanlarında scooter ya da elektrikli scooter gibi aletlerin kullanımına izin verilmesi
 • Evden çalışma izni
 • Sigara, parfüm, kimyasal kullanılmayan ve toz bulunmayan bir çalışma alanı
 • Temizlik veya yapı çalışması yapılacaksa önden haber verilmesi
 • İlaçların kullanımı ve doktor randevularına gidilmesi için esnek çalışma saatlerinin olması

Sosyal Güvenlik Hakları

KOAH’nız çok ciddi olabilir ve bu durum iş yerinizde sağlanan tüm kolaylıklara rağmen çalışmanıza engel olabilir. Bu durumda, Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurarak malullük maaşı alabilirsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun malullük maaşı için oluşturduğu bazı kurallar bulunmaktadır.

Solunum yoluyla ilgili hastalıklarda test sonuçları, uygulanan tedaviler ve tedavilere alınan tepkilerin belgelenmesi gerekebilir.

Hastalığınız çok ilerlediyse ve malulen emekli olmak istiyorsanız öncelikle Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurmanız ve hastaneye sevk edilmeniz gerekir. Hastanede heyete girdiğinizde sonucunuz olumlu çıkarsa malulen emekli olabilirsiniz. Bu işlemin sonuçlanması, gittiğiniz hastaneye ve bulunduğunuz şehre göre değişebilir. Detaylı bilgi edinmek için SGK’yı arayabilirsiniz.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...