KOAH Hakkında Doktorunuza Sormanız Gereken 5 Soru

KOAH Hakkında Doktorunuza Sormanız Gereken 5 Soru

Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) teşhisi konduysa, akciğerlerinizde oksijenin düzgünce işlenmemesinden kaynaklanan zorlukları çoktan biliyorsunuz demektir. Ancak hastalığın ilerleyişiyle ve tedavi seçeneklerinizle ilgili pek çok sorunuz olabilir. KOAH tedavi programına başlamadan önce doktorunuza sormanız gereken sorular:

KOAH Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

KOAH, uzun vadeli bir akciğer hastalığıdır. İki hastalıktan oluşur; amfizem ve bronşit. Uzun süren öksürükler bu hastalığın bir belirtisidir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Sigara KOAH hastalığı ile riskleri artırmaktadır bu alışkanlığınızdan vazgeçmek büyük bir adım olacaktır.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

KOAH hastalığı için Göğüs Hastalıkları bölümüne başvurulmalıdır.

1 Sigarayı bırakırsam ne olmasını beklemeliyim?

Sigara içmek KOAH’nın başlıca nedenidir. Sigara içmeyi bıraktığınızda kanınızdaki karbon monoksitin yarısı yaklaşık 12 saat içerisinde kaybolur. Daha önce ameliyat geçirdiyseniz doktorunuz ameliyatınızdan önceki 8 saat içerisinde sigara içmemenizi söylemiş olabilir. Bu durum, kandaki karbon monoksitin ameliyat için güvenli seviyeye indirilebilmesi için gereklidir.

Sigarayı bıraktıktan birkaç hafta sonra akciğerleriniz kendini onarmaya başlar. 3 ay içinde nefes alma kabiliyetiniz gelişir.

Sadece bir yılda ise silia olarak da bilinen akciğerlerdeki mukusu itekleyen küçük, saç benzeri organeller mukusu daha rahat iteklerler. Kadınlar için bu süreç çok daha hızlıdır. Silianın onarılması, kronik öksürme ve nefes darlığı gibi belirtileri düzeltir.

10 yıl boyunca sigara içmezseniz akciğer kanserine yakalanma riskiniz yarıya düşer. Ancak, bu risk sigara kullandığınız yıllar artıkça artış göstermektedir.

KOAH teşhisi konduktan sonra bu hastalığın geri dönüşü yoktur. Ancak akciğerlerin onarılması, hastalığın ilerleyişini yavaşlatır. Sigara içmeye devam etmek, hastalığın azmasına ve zatürre gibi komplikasyonların ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

2 İlaçların ne gibi yan etkilerini görmeyi beklemeliyim?

İlaçların prospektüslerinde yan etkilere dair bilgilendirmeleri bulabilirsiniz. Herhangi bir tedavide endişelenmeniz gereken en büyük şey, kullanılan ilaçların vücuttaki diğer organlara zarar verip vermediği olmalıdır. Herhangi bir tedavi programına başlamadan önce tedavinin neden olabileceği tehlikeleri öğrenmek için doktorunuza danışın.

3 Hastalığıma yardımcı olması için yapabileceğim herhangi bir değişiklik var mı?

Sağlık durumunuzun KOAH belirtilerinizin üzerinde oldukça olumlu bir etkisi olacaktır. Beslenme düzeninizi değiştirmek ve egzersiz yapmak hastalığın ilerlemesini yavaşlatır, daha kolay nefes almanıza yardımcı olur ve daha az rahatsızlık yaşamanızı sağlar.

Doktorunuz, KOAH için özel olarak tasarlanmış egzersiz programlarını uygulamanıza yardımcı olabilir.

4 Sigara içmenin dışında, KOAH belirtilerini ne gibi faktörler etkiler?

Evcil hayvanlar, toz veya çevresel faktörler gibi alerjinizin olduğu maddeler ya da astım varsa doktorunuz soluduğunuz çevre kirliliğine yol açan maddeleri engellemeniz için maske kullanmanızı önerebilir.

Hayatınızla ilgili detayları doktorunuza anlatarak çevrenizde yapılabilecek değişikliklerle ilgili öneriler alabilirsiniz.

Doktorunuz, enfeksiyonu veya bulaşıcı hastalığı olan kişilerden uzak durmanızı önerebilir. KOAH’nız varsa küçük bir hastalık bile bağışıklık sisteminizi zayıflatarak sizi daha büyük risk altına sokar.

Sağlıklı olmak genellikle uzun bir hayat yaşamanıza yardımcı olur. Sağlıklı bir diyet, bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudunuzun virüslerle savaşabilmesine yardımcı olur.

5 Aşı ya da iğne yaptırmam gerekir mi?

KOAH’sı olan herkes enfeksiyon riskini azaltmak için zatürre aşısı yaptırabilir. Zatürre, akciğere zarar veren ve bağışıklık sistemini zayıflatarak sağlığınızı kötüleştiren bir hastalıktır. Zatürre aşısı, pek çok şeye karşı koruma sağlar.

Grip aşırı, KOAH’sı olan kişiler için ayrı bir önem taşımaktadır. Zatürrede olduğu gibi grip de akciğerleri ve bağışıklık sistemini zayıflatarak KOAH’sı olan kişilerin sağlıklı kişilerin yüzleşmeyeceği sorunlarla karşılaşmasına neden olabilir.

KOAH teşhisi konduysa kafanızda pek çok soru olabilir. Bir sonraki muayenenize aklınıza takılan soruları not ederek gidin. Doktorunuz, belirtilerinizi kontrol altına almak için bir tedavi planı geliştirecektir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...