KOAH Hastalığında Depresyonla Baş Etmek

KOAH Hastalığında Depresyonla Baş Etmek

Kronik obstüktif akciğer hastalığı (KOAH), vücudunuzda pek çok değişikliğe neden olur. Nefessiz kalma, kilo verme, uyku ve beslenmeyle ilgili sorunlar ve enerji eksikliği hastalık boyunca yaşayacağınız fiziksel belirtilerden sadece birkaç tanesidir. Bu değişiklikler, eskiden yapabildiğiniz şeyleri artık yapamadığınız için kendinizi kötü hissetmenize, bunalmanıza ya da üzülmenize neden olabilir. Üzgün ve ilgisiz hissetmenize neden olacak bir duygu durum bozukluğu olan depresyonu yaşama ihtimali de ortaya çıkar. Depresyonda olduğunuzda KOAH’dan önceki hayatınız için yas tutmaya başlayabilirsiniz. Depresyon, fiziksel belirtileri kötüleştirebilir. Kendinizi sürekli olarak kötü hissetmeniz tedavi planını takip etmenize engel olabilir. İlaçlarınızı içmeyi ya da egzersiz yapmayı kolaylıkla unutabilirsiniz. Vücudunuza daha çok zarar verecek alkol, sigara ya da diğer sağlıksız alışkanlıklara da yönelebilirsiniz.

KOAH ve Depresyon

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Yapılan bir çalışma, KOAH hastalarının %40’ının depresyon yaşadığını göstermektedir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Belirtilerden herhangi birini yaşadığınızı düşünüyorsanız doktor yardımı almaktan asla uzak durmayın.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

KOAH hastalığı için Göğüs Hastalıkları bölümüne başvurulmalıdır.

Depresyonun Belirtileri

Depresyonun belirtileri, KOAH belirtileriyle benzerlik gösterebilir. Bu durum, depresyonun belirtilerini tanımlamayı güçleştirmektedir. Hislerinize ve akıl sağlığınıza dikkat etmeniz, doktorunuza aradaki farkı açıklayabilmenize yardımcı olur.

KOAH ile Birlikte Antidepresan Kullanımı

Bu belirtilerden beş ya da daha fazlasını yaşıyorsanız doktorunuzla konuşmanız önemlidir. Depresyon belirtilerinizi hafifletmek için doktorunuz size ilaç yazabilir. Antidepresanlar KOAH için kullandığınız ilaçlarla etkileşime girebileceğinden doğru ilacı bulmak önemlidir.

Doktorlar KOAH’nın varlığında sertralin (Zoloft) ya da sitalopram (Celexa) yazmaktadırlar. Antidepresanların etkisini göstermesi 8 haftayı bulabilir. Bu yüzden, sonuçları hemen almazsanız cesaretiniz kırılmamalı.

KOAH ile İlişkili Depresyonun Tedavisi

İlaçların dışında, depresyonda olan kişilerin çoğu akıl sağlığı uzmanına görünmektedir. Bireysel veya grup terapileri hastalığınızın belirtileriyle baş etmenize ve KOAH’yı nasıl kabulleneceğinizi öğretmeye yardımcı olabilir. Doktorunuzdan size bir terapist önermesini isteyebilirsiniz. Doktorunuz sizi daha önceki hastalarını yönlendirdikleri bir uzmanı tavsiye edebilir.

Depresyonu olan KOAH hastalarının olduğu destek grupları da faydalı olabilir. Başkalarının da sizin yaşadığınız sorunları yaşıyor olduğunu görmek yalnızlık hissini azaltabilir. Başkalarıyla konuşarak hastalığın belirtileriyle baş edebilmek için basit ipuçları ve öneriler keşfedebilirsiniz. Doğru tedavi kombinasyonu ile KOAH ile daha güzel bir şekilde başa çıkabilirsiniz.

KOAH hastaları için internet üzerinde pek çok destek grubu bulunmaktadır. İnternet üzerinde hızlı bir araştırma yaparak pek çok seçenek bulabilirsiniz. Bu popüler sitelerin pek çoğunda, hastaların hislerini paylaşabilecekleri forumlar ya da tartışma sayfaları bulunmaktadır. Bu şekilde hisseden tek kişi olmadığınızı unutmayın. Evinizin rahatlığında bir başkasıyla konuşmak, depresyon konusunda yardım almak için atacağınız ilk adım olabilir.

KOAH’nın belirtileri doğal olarak üzüntü hissine yol açabilir. Ancak bazı insanlar da bu hisler klinik depresyona neden olabilir. Depresyon için tedavi olmak akıl sağlığı, duygusal sağlık ve fiziksel sağlık için önemlidir. Depresyonda olduğunuzda kendinize bakmanız ya da tedavi planına uymanız daha zor olacaktır. Bu yüzden, KOAH belirtileri daha kötü bir hale gelebilir. KOAH ve depresyon ile mücadele etmek için çeşitli tedaviler bulunmaktadır.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...