KOAH Hastalığında Egzersizin Önemi

KOAH Hastalığında Egzersizin Önemi

Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) akciğerlerde havanın akışını engelleyen ve nefes almayı güçleştiren, ilerleyen bir hastalıktır. Bu akciğer hastalıkları arasında amfizem, kronik bronşit ve geri dönüşümü olmayan astım bulunmaktadır. KOAH belirtileri arasında nefes darlığı, sık sık öksürme ve göğüste daralma bulunmaktadır. KOAH Derneği’ne göre, bu hastalık Amerika’daki 24 milyon kişiyi etkilemektedir.

KOAH ve Egzersiz Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Neden Önemlidir?

Yapılan bir araştırma egzersizin KOAH gelişimini ve ilerlemesine karşı koruyarak akciğer fonksiyonlarının azalmasını yavaşlattığı gözlemlenmiştir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Sigara KOAH hastalığı ile riskleri artırmaktadır bu alışkanlığınızdan vazgeçmek büyük bir adım olacaktır.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

KOAH hastalığı için Göğüs Hastalıkları bölümüne başvurulmalıdır.

KOAH’da Risk Faktörleri

Pek çok faktör KOAH’nın gelişme riskini etkiler. Bu faktörler arasında çevresel faktörler, hayat tarzı ve genetik bulunmaktadır.

KOAH riski, sigara kullanıyorsanız daha fazladır. KOAH’sı olan kişilerin yaklaşık %90’ında sigara kullanımı görülmektedir.

İş yerlerindeki bazı toz türlerine, kimyasallara ve dumanlara uzun süreli olarak maruz kalmak bu akciğer hastalığının ortaya çıkma riskini artırır. KOAH, daha önce hiç sigara içmemiş ya da zararlı dumanları solumamış kişilerde de görülebilir. Bu hastalık, kandaki alfa-1-antitripsin proteininde eksiklik varsa da görülebilir. Vücudunuzda bu protein eksikse akyuvarlarınız akciğerlerinize saldırabilir. Bunun sonucunda ise akciğer hasarı görülür.

Doktorunuz KOAH teşhisi koymak için çeşitli testler yapabilir. Bu testler:

 • Akciğer fonksiyon testi
 • Göğüs röntgeni
 • Akciğerlere yapılan tomografi

KOAH’yı İlaçla Tedavi Etmek

!!!KOAH teşhisi konduysa ve sigara içiyorsanız doktorunuz mümkün olan en kısa sürede sigarayı bırakmanızı önerebilir. Pasif içicilikten de uzak durmalısınız. İki durum da hastalığın ilerleyişini yavaşlatabilir.

İlaç Kullanımı

Belirtileri kontrol altına almak ve nefes alışınızı düzeltmek için reçeteli ilaçlardan faydalanabilirsiniz. KOAH’yı tedavi etmek için ağızdan alınan haplar, bronkodilatörler ve kortikosteroid inhalerları gibi farklı tedaviler bulunur. Bu ilaçlar, soluk borunuzun etrafındaki kasları rahatlatarak, iltihaplanmayı azaltırlar. Durumunuzun ciddiyetine göre, kanınızdaki oksijen seviyesinin yeterli oranda olması için oksijen terapisi uygulanır.

Egzersiz KOAH Belirtilerini Nasıl Kontrol Altına Alır?

İlaçlarınızı kullanmak, KOAH belirtilerini kontrol altına almanın tek yolu değildir. Doktorunuz, düzenli hareket etmenizi ve egzersiz yapmanızı tavsiye edebilir. KOAH’sı olan bazı kişiler, yeterince dayanıklı olmadıklarını düşündüklerinden egzersiz yapmazlar veya fiziksel aktivitelere katılmazlar. Fakat egzersizle nefes darlığı ve KOAH’nın diğer belirtileri düzeltilebilir. Aslında egzersiz yapmak, akciğer hastalıkları rehabilitasyon programlarına dâhil edilmiştir. Önemli olan hastalıkla birlikte egzersiz yapabilmek için güvenli ve doğru yöntemleri öğrenmek olacaktır.

Nefes almada yaşanan güçlüklerden dolayı güç sarf etmekten korkabilir ve hareketsiz bir yaşam sürebilirsiniz. Hareketsizlik nefes darlığınızı ve yorgunluğunuzu azaltıyor gibi görünebilir ancak bu durum kardiyovasküler işlevlerin ve kas kütlesinin azalmasına neden olur. Bu durum yaşanırsa kendinizi her yorduğunuzda nefesiniz tükenir. Bunun sonucunda, evi temizlemek ya da çocuklarınızla oyun oynamak bile öksürmenize ya da hırıltı solunuma neden olabilir. Bu durum hayat kalitenizi etkileyerek bağımsızlığınızı kaybetmenize ve depresyona girmenize yol açabilir.

Egzersiz, akciğerlerdeki hasarı tersine döndüremez ancak fiziksel dayanıklılığınızı ve akciğer kaslarınızın gücünü artırır. Böylece fiziksel ve zihinsel olarak daha iyi hissedersiniz. Nefesiniz kesilmeden ve kendinizi yorgun hissetmeden fiziksel aktivitelere katılabilirsiniz.

Ancak akciğer kaslarınızı güçlendirmenin zaman alacağını bilmelisiniz. Kendinizi iyi ve enerjik hissetseniz bile hemen yoğun bir egzersize başlamamalısınız. Yavaş başlayarak egzersizlerin yoğunluğunu yavaşça artırın. İstikrarlı olmak ve düzenli egzersiz rutini oluşturmak önemlidir. Bazı kişiler, daha iyi nefes almaya başladığında egzersiz yapmayı bırakırlar. Hareketsiz olduğunuz bir hayata dönüş yaparsanız nefes darlığı tekrar ortaya çıkabilir.

KOAH için İdeal Egzersizler

Düzenli egzersiz rutinine bağlı kalmak için keyif aldığınız egzersizleri ve aktiviteleri seçin. KOAH ile birlikte yapabileceğiniz güvenli ve etkili egzersizler arasında aerobik ve kardiyovasküler egzersizler bulunur. Bu egzersizler kalbin ve akciğerlerin güçlenmesine yardımcı olur.

Yapabileceğiniz egzersizler arasında şunlar bulunur:

 • Yürüyüş
 • Koşu
 • İp atlama
 • Bisiklet
 • Paten
 • Düşük yoğunluklu aerobik
 • Yüzme

Güç antrenmanlarını da rutininize eklemelisiniz. El ağırlıkları ve direnç bantları kaslarınızı güçlendirebilir. Haftada en az 3 – 4 kez, 20 – 30 dakika boyunca egzersiz yapmayı hedeflemelisiniz. Egzersiz yaparken nefesiniz kesiliyorsa, durun ve devam etmeden önce iki veya üç dakika dinlenin.

Egzersiz yapmak KOAH belirtilerini geliştirir ve rehabilitasyona da yardımcı olur. Yeni bir egzersiz rutinine başlamadan önce doktorunuzla konuşun. Doktorunuz, hastalığınızın ciddiyetine göre en iyi egzersiz türlerini önerebilir.

Günlük aktivitelerinizi yaparken oksijen kullanıyorsanız doktorunuzla konuşmanız önemlidir. Dinlenirken oksijen kullanıyorsanız, egzersiz yaparken de oksijen kullanmanız gerekir. Doktorunuz, egzersiz sırasında vücudunuzun yeterli oksijeni alabilmesi için oksijen akışını nasıl artırmanız gerektiğine dair sizi yönlendirecektir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...