KOAH Hastalığında Kök Hücre Tedavisi

KOAH Hastalığında Kök Hücre Tedavisi

Kronik obstrüktif akciğer hastalığı, nefes almayı güçleştiren bir akciğer hastalığıdır. Amerikan Akciğer Derneği’ne göre, Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık olarak 11 milyon kişide KOAH görülmektedir. Ancak, 24 milyon kişide hastalığın olabileceği ancak henüz teşhis edilmediği düşünülmektedir.

KOAH Hastalığında Kök Hücre Tedavisi

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Endişelenmeli miyim?

KOAH, uzun vadeli bir akciğer hastalığıdır. İki hastalıktan oluşur; amfizem ve bronşit. Uzun süren öksürükler bu hastalığın bir belirtisidir.

Araştırmacılar:

Araştırmacılar, kök hücrelerin günün birinde kronik akciğer hastalığı olan kişilerde yeni ve sağlıklı akciğerler üretmek için kullanılabileceğini düşünmektedirler.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Sigara KOAH hastalığı ile riskleri artırmaktadır bu alışkanlığınızdan vazgeçmek büyük bir adım olacaktır.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

KOAH hastalığı için Göğüs Hastalıkları bölümüne başvurulmalıdır.

KOAH Hastalığı

KOAH’nın, kronik bronşit ve amfizem olmak üzere iki ana türü vardır. KOAH’sı olan pek çok kişi bu iki durumun kombinasyonunu görür. KOAH, akciğerlerde ve soluk borusunda bir ya da birden çok değişikliğe neden olabilir.

Bu değişiklikler:

 • Hava kesecikleri ve soluk borusu esneme kabiliyetini yitirir.
 • Hava kesecikleri parçalanır.
 • Soluk borusunun duvarları incelir ve iltihap kapar.
 • Soluk borusu mukusla tıkanır.

Bu değişiklikler, akciğerlere hava girişini engelleyerek vücudun daha fazla oksijene ihtiyaç duymasına neden olur. Bu yüzden nefes almak giderek daha zor bir hal alır.

Şu an için KOAH’nın tedavisi bulunmamaktadır. Tedaviler, hastalığın ilerleyişini yavaşlatmaya ve hayat kalitesini artırmaya yöneliktir. Ancak, kök hücre tedavisinin, bu tür bir akciğer hastalığı yaşayan kişileri tedavi etmesine yardımcı olabileceğini gösteren umut verici araştırmalar bulunmaktadır.

Kök Hücre

Kök hücreler, her organizmada bulunur ve üç ana özelliği paylaşırlar:

 • Kendilerini hücre bölünmesi yapmadan yenileyebilirler.
 • İlk başta ayırt edilemeseler de kendi aralarında farklıdırlar ve ihtiyaç duyulduğunda çok farklı yapıların ve dokuların özelliklerini gösterebilirler.
 • Bölünüp, çoğalabilecekleri başka organizmalara nakledilebilirler.

Kök hücreler, blastokist denilen dört veya beş günlük insan embriyolarından elde edilirler. Bu embriyolar genellikle tüpte döllenerek elde edilir. Bazı kök hücreleri, yetişkin vücutlarında beyin, kan ve cilt gibi çeşitli yapılarda da görülebilir. Kök hücreler, yetişkin vücutlarında etkisizdir ve hastalık ya da yaralanma gibi bir olay olmadığı sürece aktifleşmezler. Ancak, diğer organlar ve yapılar için doku yaratabilirler. Bu yüzden hasarlı dokuların iyileşmesi, yeniden oluşması ve tekrar büyümesi için kullanılabilir. Kök hücreler vücuttan ve diğer hücrelerden ayrılabilir. Sonrasında vücuda dönerek etkilenen bölgeyi tedavi etmeye başlarlar.

Akciğerlerde Kök Hücre

Yakın zamanlara kadar yetişkinlerdeki akciğerlerin kök hücresi barındırmadığı düşünülürdü. Massachusetts’teki Bringham Kadın Hastanesi, akciğerlerdeki kök hücrelerini keşfederek yaygın inanışı tersine çevirdi. 2011 yılında yapılan bir çalışmada 12 donörün akciğerinde ve 9 fetüsün akciğerinde kök hücrelerin doğal sebeplerden öldüğü kanıt olarak gösterilmiştir.

Bu farklılaşmayan hücreler, hava kesecikleri ve solunum yolları gibi akciğerin farklı bölümlerini oluşturma kapasitesine sahiptirler. Farelerde hasarlı akciğerlere cerrahi olarak enjekte edildiğinde kök hücreler, yeni akciğer yapıları oluşturmak için bölünmüştür. Kök hücrelerin ürettiği yapılar, farenin kendi akciğer dokularıyla bir araya gelerek bu dokuları desteklemektedir. Bu buluş, KOAH tedavilerinde yeni ve gelişmiş tedavilerin ortaya çıkması için kapıyı aralamış oldu.

KOAH ve Kök Hücre Tedavisi

Yetişkinlerin akciğerlerinde kök hücrelerin varlığı yakın zamanda ortaya çıktığı için henüz KOAH hastaları için uygulanabilir bir tedavi bulunmamaktadır. Ancak, araştırmacılar kök hücre tedavisini KOAH tedavisi araştırmaları için umut vaat ededen yeni bir yön olarak görmektedirler.

Araştırmacılar kök hücrelerin şu hastalıklara yardımcı olacağını düşünmektedirler:

 • Daha fazla zararı önlemek için soluk borusundaki iltihaplanmayı azaltır.
 • Akciğerlerdeki hasarlı dokuların yerine geçmesi için yeni ve sağlıklı akciğer dokuları oluşturur.
 • Akciğerlerdeki kılcal damar oluşumunu uyararak akciğer fonksiyonunun artırılmasını sağlar.

KOAH’sı olan kişilerde kök hücre tedavisinin uygulanması için yıllar sürecek araştırmaların yapılması gerekecektir. Ancak bu tedavi amacına ulaşırsa KOAH’sı olan kişilerde acı verici ve riskli akciğer nakli ameliyatları yapılmasına gerek kalmaz. Kök hücre tedavisi, KOAH’yı iyileştirmek için bir çare olabilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...