KOAH ile Kilo Kaybı Nasıl İlişkilidir?

KOAH ile Kilo Kaybı Nasıl İlişkilidir?

KOAH ile Kilo Kaybı Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Endişelenmeli miyim?

KOAH, uzun vadeli bir akciğer hastalığıdır. İki hastalıktan oluşur; amfizem ve bronşit. Uzun süren öksürükler bu hastalığın bir belirtisidir.

Nelere Dikkat Etmeliyim?

Sigara KOAH hastalığı ile riskleri artırmaktadır bu alışkanlığınızdan vazgeçmek büyük bir adım olacaktır.Yaz aylarında nem ve ozon seviyelerinin yüksek olduğu günlerde dışarı çıkmamaya çalışmalısınız. Bunlar kirlilik seviyelerinin en kötü olduğu gösterir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

KOAH hastalığı için Göğüs Hastalıkları bölümüne başvurulmalıdır.

Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) en çok solunum güçlüğü ile ilişkilidir. Bu, kronik veya sürekli ve ilerleyici bir durum olduğundan tıbbi müdahale aramadığınız sürece nefes alma yeteneğiniz daha da kötüleşecektir. Zorlu nefes almak sadece KOAH semptomu değildir.
Zamanla hastalık, önemli kilo kaybına da yol açabilir. İstenmeyen kilo kaybı, özellikle kısa bir süre içinde oldukça kilo kaybetmişseniz, ciddi bir sorunun işaretidir. KOAH’ı yönetmekle birlikte, enerji seviyelerini korumak için ihtiyaç duyduğunuz besinleri alırken kilonuzu nasıl koruyacağınızı öğrenmeniz gerekir.

KOAH’ı Anlama

KOAH akciğer hasarının bir sonucu olarak gelişir. İki ana formu vardır: kronik bronşit ve amfizem. Kronik bronşit, akciğerlerin hava yollarında ciddi iltihaplanma (şişme) ve tahrişe neden olur, bu da mukus birikmesine neden olur. Bu mukus hava yolu tıkanmasına yol açar, düzgün nefes almayı zorlaştırır. Diğer yandan amfizem, akciğerlerdeki hava keselerinin hasar görmesiyle oluşur. Yeterli hava kesesi olmadan, akciğerleriniz oksijeni düzgün bir şekilde alamaz ve karbondioksiti serbest bırakamaz.

Sigara içmek KOAH’ın en sık nedenidir. Solunum sorunları ve sürekli öksürük (veya “sigara içen öksürüğü”) genellikle hastalığın ilk belirtileridir. Ne yazık ki birçok insana ileri evrede tanı konur, çünkü geç olduğunda tıbbi yardım isterler. KOAH da yavaş bir hastalıktır, bu yüzden hastalık ilerleyene kadar özellikle rahatsız edici semptomlar görmeyebilirsiniz.

Diğer KOAH semptomları şunlardır:

 • göğüste sıkışma
 • öksürük ile balgam üretimi
 • orta derecede fiziksel efordan sonra nefes darlığı
 • hırıltılı
 • kas ağrıları (myalgias)
 • baş ağrısı

KOAH ve Kilo Kaybı Arasındaki Bağlantı

Kilo kaybı ciddi bir KOAH belirtisidir. Bu noktada akciğerlerin inflamasyonu o kadar şiddetli hale gelmiştir ki aslında akciğer hacmi genişlemiştir. Bu, akciğerler ve mideniz arasındaki boşluğu azaltır ve yemek yediğinizde iki organı birbirine karşı itip oldukça rahatsız olabilir. Nefes almayı daha da zor bulabilirsiniz. Bu tür duygular sonuçta sizi yemekten caydırabilir.

Bazı gıdalar da KOAH semptomlarının kötüleşmesi için tetikleyicidir. Bu da düzenli ve sağlıklı yemekler yemekten vazgeçirebilir. Bazı tetikleyiciler şunları içerir:

 • yüksek lifli gıdalar
 • karbonatlı içecekler
 • kafein
 • tuzlu yiyecekler
 • baharatlı yiyecekler
 • çok hızlı yemek

Solumanın kendisi bile doğal bir kalori yakıcısıdır. Akciğerler de dahil olmak üzere tüm vücut fonksiyonlarını sürdürmek için yemek yemelisiniz. Cleveland Clinic’e göre hasarlı akciğerler ile normal, sağlıklı akciğerlere göre 10 kat fazla kalori yakabilirsiniz. İyi bir iştahınız olsa bile, bu kasıtsız kilo kaybına yol açabilir.

Bazen KOAH ile ilişkili kilo kaybı, ortaya çıkan zihinsel sağlık sorunlarından kaynaklanır. KOAH hayatınızı birçok yönden değiştirir ve hastalık ile başa çıkmak zor olabilir. Bu hastalık ile birlikte depresyon ve anksiyete yaşamak nadir değildir. Bu ruhsal sağlık değişiklikleri herkesi farklı şekilde etkiler: Bazıları daha fazla yemeye ve kilo almaya eğilimli iken diğerleri daha az yemekten kilo kaybeder.

Kilolu Olmanın Komplikasyonları

Normalden az kilolu olmak genellikle yetersiz beslenme ile ilişkilidir. KOAH’ta bu tür etkiler daha da ciddi olabilir. Yeterli besin almamak enfeksiyonlara yol açabilir, çünkü vücudun bağışıklık sistemi artık hastalıklarla mücadele etmek için yeterince güçlü değildir. Bu nedenle KOAH’lı birçok insan göğüs enfeksiyonu ile hastaneye yatırılmaktadır.

Enfeksiyonların yanı sıra sadece zayıf olmak bile aşırı yorgun hissetmenize neden olabilir. Kronik yorgunluk günlük görevleri tamamlamayı zorlaştırır.

Sağlıklı Bir Kiloyu Korumak İçin İpuçları

KOAH ile ilgili kilo kaybını göz önünde bulundurarak temel hedefler vücut ağırlığınızı arttırmak ve aynı zamanda uygun besinleri almanızı sağlamaktır. Şunları deneyebilirsiniz:

 • gün boyunca daha küçük ama daha sık öğünler yiyin
 • daha yüksek kalorili yiyecekler yemenin yollarını bulun (az yağlı yerine tam yağlı süt ürünleri gibi)
 • daha fazla yemek yemeniz için yemek sırasında sıvı alımını azaltın
 • yemekler arasında daha fazla sıvı için
 • diyetinizde tuzu azaltın
 • oksijen tedavileri kullanırken yemek yiyin

Yemeklerinizi pişirmek için daha kolay yollar bulmayı da düşünebilirsiniz. Bazen yemek pişirmenin fiziksel eforu KOAH’lı biri için çok fazla olabilir ve hızlı nefes almanıza sebep olabilir. Sonuç olarak bu bazı insanların yemek yapmasını teşvik edebilir. Kesilmiş ürünler ve diğer ürünleri satın alarak yemek pişirmede zaman kazanabilirsiniz. Ayrıca pişirilmesi daha kolay olan düşük sodyumlu dondurulmuş gıdaları da düşünün.

Stres ve depresyonla aynı anda kilo kaybetmeye başladığınızı fark ettiyseniz doktorunuzdan antidepresanlar isteyebilirsiniz . Bu ilaç sadece kilonuza yardım etmekle kalmaz, aynı zamanda yaşamda daha iyi bir bakış açısı kazandırır.

Sonuç

Kilo kaybı gibi KOAH semptomlarının uygun şekilde tedavi edilmesi genel yaşam kalitenizi artırabilir. Ulusal Kalp, Akciğer ve Kan Enstitüsü’ne göre KOAH Amerikalı yetişkinler arasındaki en çok görülen 3. ölüm nedenidir. Yavaş ilerleyen bir hastalık olduğundan çoğunlukla yaşlı yetişkinlerde görülür.

Ne yazık ki KOAH için bir tedavi yoktur ve akciğer hasarı tersine çevrilemez. Sağlıklı bir kiloyu korumak ve diğer semptomları kötüleştirmeyen yiyecekler tüketmek diğer KOAH konularını koymada yardımcı olabilir.

KOAH ile ilişkili kilo kaybını yönetmek biraz çaba gerektirebilir. Bir seferde birkaç küçük değişiklik yapmayı hedefleyin, böylece daha başarılı olursunuz. Bu ipuçları yardımcı olsa bile kayıtlı bir diyetisyenden de yardım alabilirsiniz.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...